| SuckDreamLoveH a întrebat:

Am auzit de multe ori ca adolescentii se iubesc cu adevarat.

Ceea ce nu inteleg eu e ca daca se iubesc cu adevarat atunci de ce relatia lor tine asa putin? De ce se inseala? De ce nu ajung sa ramana impreuna?

In povesti, filme cica dragostea invinge intotdeauna dar in viata reala se pare ca in general pierde la scor. Singurele dovezi de iubire(mai mult nebunie si prostie) sunt sinuciderile si chiar si acolo de obicei se sinucide doar unul din ei. Romeo si Julieta, s-au sinucis amandoi, de aici cred ca au venit toate ideile acestor copii. Concluzia din aceasta poveste ar fi ca daca doua persoane se iubesc cu adevarat atunci ar trebui sa se sinucida impreuna.

Pana la urma ce este acest sentiment? Sunt putine cupluri care ajung sa se iubeasca si la batranete.

Am auzit de suflete pereche, dar nu pot crede in asa ceva, nu pot crede ca de exemplu sufletul meu pereche e aici unde traiesc eu, sau in Romania, adica din 7 miliarde de oameni sufletul pereche al tuturor e mereu undeva aproape.

Acel "te iubesc" pe care si-l spun majoritatea e oarecum fals si devine un fel de rutina, ajungi sa-l spui din obisnuinta nu din dragoste.

9 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Relațiile în adolescență ar trebui să fie cât mai pasagere, fără a implica prea multe sentimente.
Iubire între copii de 14 ani n-o să existe niciodată, doar o iluzie specifică vârstei.
Cât despre "te iubesc", sunt de aceeași părere ca și tine.

| OldSoul a răspuns:

Asta ar trebui sa te ajute sa iti mai restrangi din intrebarile legate de iubire.
https://youtu.be/_-VXzLfG0UA
Acum cat despre intrebarea ta, e simplu, toti tineri spun ca "iubesc" dar ei nu o fac, acea "iubire" pe care o au ei e doar o simpla atasare/atractie, nicidecum o iubire adevarata, de aceea la prima ocazie se despart, se inseala sau alte chestii.

| Doub a răspuns:

Daca ei spun ca se iubesc, asta nu inseamna ca e si adevarat.

| KillMePlease a răspuns:

Probabil sunt si cupluri care rezista in ani, asta datorita faptului ca au facut alegerea potrvita.
Insa nu multi dintre adolescentii de azi isi pot alege din prima,, iubirea vietii'', nici nu trebuie neaparat, insa aleg exact opusul a ce le trebuie langa ei si astfel isi distrug viitorul prin schimbari bruste si drastice de comportament, prieteni, obiceiuri, etc.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Te-ai lovit la cap? Iar te-a pacalit vreo femeie sa schimbi numele? Daca nu ma uitam la intrebari nici nu stiam cine esti. De cand te pasioneaza pe tine chestia asta romantica? Zi repede ce fumezi ca ma apuc iar daca e asa bun!

| KillMePlease a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Shhh, in sfarsit are un nume frumos. puppy dog eyes
DreamLoveH...Ce poate fi mai frumos de atat? laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De aia nu ii ia nimeni in seriosi si toata lumea rade de ei cand ii vezi cu "dragostea" lor. stau si ei 3 luni impreuna si deja e "ceva". prosti si abureli de adolescenti. ce pretentii ai la mintea lor in 4 colturi. mai era una zilele trecute " ce, la 14 ani se poate iubi si inca cum". si deja nu stie cat de repede sa faca sex cu "pisi" ca sa nu ii dea papucii rolling on the floor, generatie de ratati.

| Pinocchio a răspuns:

Altfel iubesti cand iubesti prima data, altfel iubest cand esti tinar decat la maturitate.
Iubirea poate fi la fel de mare in toate cazurile, doar ca e altfel mereu, se poate schimba sau sa dispara.