| addictedg a întrebat:

Am auzit din batrani ca atunci cand murim ne ingreunam, ca vezi doamne luam greutatea pamantului.Care e de fapt explictia pentru faptul ca devenim mai grei?

4 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Şi păcatele ar putea fi cauza, cum zice alexandra. Dar există o întâmplare adevărată din religie care are legătură cu întrebarea pusă de tine, de ce devenim mai grei când murim?! Sfânta Muceniţă Filofteia, după ce a murit, corpul ei s-a îngreunat foarte tare. Tatăl ei, care a ucis-o, a încercat să îi ridice trupul ca să o înmormânteze, dar nu a putut. Apoi a chemat nişte oameni care să o ridice, dar nici aceştia nu au reuşit. Tatăl său, speriat, a mers la un arhiepiscop şi i-a povestit acestea. Au ţinut şi slujbe pentru Filofteia, dar corpul său în continuare era greu. Ei au început să zică diferite nume ale unor localităţi şi ţări, când au rostit Curtea de Argeş, aceasta a putut fi ridicată, corpul său revenind la greutatea normală.

http://www.taifasuri.ro/......iilor.html

| AnneMarri a răspuns:

Nici o explicaţie, pentru că este o minciună. oh go on

| PetreConstanta a răspuns:

Intreaba-l pe Dumnezeu

| Arekandera a răspuns:

Unii zic ca mortul se ingreuneaza din cauza pacatelor(daca a avut pacate multe).o sa ne ajunga la toti randul si o sa simtim pe propria piele.