| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am fost convinsi ca a gandi logic e ceva inteligent si preferam sa sarim in carciume si sa ne dezvalium inteligenta crezandu-ne drepti,morali,destepti,comparandu-ne cu betivii de acolo, ne e frica sa fim luati de prosti daca nu gandim inteligent.De ce ne fortam totusi inteligenta si alergam hotarati pe trotuare?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 4StarLight a răspuns:

Nu prea înţeleg la ce te referi.Te referi la faptul că în loc să ne spunem propria viziune, propria părere alegem să vedem totul prin perspectiva unei inteligenţe impuse sau cum?
Chiar mi se pare foarte interesată întrebarea(şi complicată) happy

Răspuns utilizator avertizat
| 4StarLight a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Poate unii nu vor asta, dar aici intervine frica de a fi văzuţi ca având o incapacitate de adaptare!
În viaţă se pune accentul pe voinţa colectivă, nu pe propria opinie și viziune de aceea chiar dacă nu sunt de acord cu nu știu ce partid trebuie să-l accept și să-l văd strict printr-o inteligenţă forţată pentru că dacă îmi spun propria părere în contradicţie cu ceea ce au vrut ceilalţi voi fi privită că pe o nebună sau nu mai ştiu ce le-or mai trece altora prin cap!
Sper că la asta te-ai referit și că nu am bătut câmpii happy