| directionerAmy a întrebat:

Am o problema in a ma exprima online. imi este frica sa postez o poza sau un status sau un comentariu, sa dau like la ceva si de astea. cand am vazut ca primesc raspunsuri la prima mea intrebare am simtit ca nu sunt singura. imi era frica la inceput si cand am intrat sa verific raspunsurile ma gandeam sa sterg intrebarea si contul daca nu primeam nimic, dar acum m-am decis ca vreau sa renunt la teama asta. poate TPU o sa ma ajute sa capat incredere in mine si sa imi fac prieteni, deci. vrei sa fim prieteni?
poate ca nu o sa primesc vren raspuns la asta dar macar am incercat laughing
merci mult pentru sustinere.

Răspuns Câştigător
| Castorul a răspuns:

E usor sa te imprietenesti virtual. Adica cel putin aici, nu ai de ce sa ai emotii in a posta melodii, intrebari sau alte minuni. In fond nimeni nu stie cine esti si nimeni nu te judeca asa ca poti face ce vrei happy
Mai departe poti continua cu a da un like pe ici, pe colo, nu o sa te ia nimeni la raspundere " de ce ai dat like?". Cu pasi marunti dar siguri se poate orice.
Iar pe aici putine intrebari raman fara niciun raspuns, asa ca bafta in continuare! happy

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Da,de ce nu! Dar este cel mai periculos, pentru cineva mai timid, ca tine, sa aiba prieteni doar virtual.Comunicarea,increderea,nu se capata stand de vorba cu cei din spatele sticlei.
Santem si noi buni la ceva,ca poti pune intrebari mai deosebite,pe care nu le-ai pune unei persoane fata in fata,asa ca,poti sa ne intrebi ce doresti.Dar, pritenii adevarati sunt cei pe care ii vezi fata in fata, cu care discuti fel de fel de probleme, cu care poti face anumite lucruri comune, care sa va placa.

| directionerAmy explică (pentru pietrean):

Am o prietena foarte buna dar prieteni virtuai am mai multi si cu ei vorbesc de toate si am planuit sa ne intalnim

| pietrean a răspuns (pentru directionerAmy):

Vezi, tocmai asta este problema:cu prietenii virtuali,porti discutii si nu conversati in mod direct,sa va intersectati ideile,parerile,sa stati fata in fata,sa-i vezi mimica chipului, gesturile, ci unul spune ceva, celalalt raspunde.
Bravo, ca ati hotarat sa va intalniti si fata in fata! Asta inseamna socializare si asa putem scapa de emotii si in realitate si in fata "sticlei".
Sa ai o zi buna!

| mont a răspuns:

Inteleg sa fi motiv in viata reala, acolo totul se intampla in timp real, e imaginea ta in joc, dar pe internet nu vad de ce ai fi, mai ales unde esti si in spatele unui nickname ce il poti oricand schimba.