| iwill a întrebat:

Am o problema mai mult decat delicata...si funda pe care o voi da nu se compara cu faptul ca va voi fi sincer recunoscatoare daca ma veti ajuta.Ma pregatesc pentru bac si constat ca imi e groaznic de greu sa ma incadrez in alea 2-3 pagini de la eseul de la punctul 3.Adica as putea eu scrie 3 pagini numai ca mi-i frica sa nu tratez cu superficialitate concepte pe care eu oricum le-am invatat si le stiu.La poezii am facut tot posibilu' sa ma incadrez in 3 pag si jumatate, cu exceptia Luceafarului unde nu am putut mai putin de 4 pag si un pic.Sa nu mai spun ca scriu mic, mai ales de cand m-am tot dat in liceu de limite de spatiu.E greu si cand vine vorba de exemplu de Morometii unde-s foarte multe informatii.Voi ce parere aveti? Sunt constienta ca totul la romana e relativ si depinde de profesorul corector, practic esti la mana lui.Trebuie sa spun ca pana la subiectul 3 m-am invatat sa respect alea 6-10 randuri de comentat si alea max 30 pentru textul argumentativ, pentru ca m-am gandit eu ca acelea sunt mult mai batatoare la ochi.Si si pentru eseu imi dau seama ca niciunui profesor corector nu-i convine sa corecteze 10 pagini pentru ca sincer nici mie nu mi-ar conveni, da oare daca am 4. jumae max 5 e de rau? Poate par absurda da zecimea aia pe care daca -i sa mi-o scada pentru nerespectarea limitei de spatiu m-ar ajuta enorm de mult nu ca sa iau 10 fix ci pentru facultate.

Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

In general grijile sunt invers, lumea se chinuie sa umple spatiile.
Probabil tu esti foarte analitica si iti vine greu sa renunti la unele date, parandu-ti si alea importante. Ai grija totusi sa nu abuzezi si mai comprima.
Oricum conteaza impresia generala.Si daca textul e foarte bine argumentat nu-ti scade nota.

1 răspuns:
| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Nu e de rau stai linisita.