| Roxana666667 a întrebat:

Am observat ca a aparut o noua moda...aceea de a ne jigni intre noi, in ultimul hal, datorita greselilor de ortografie.Si eu observ cand cineva greseste, dar important e ca am inteles ce a vrut sa spuna, restul e fara importanta.Chiar nu mai exista gram de toleranta? Vine sfarsitul lumii daca cineva a facut un dezacord sau a gresit un cuvant? Eu zic ca nu.

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

E ceva de genul: " bai am cancer si am nevoie de raspunsul si ajutorul tau" si vine raspunsul "imi pare rau nu ai scris corect gramatical, nu ai pus virgulita unde trebuie, si nici cratima asa ca nu te inteleg si nu pot sa te ajut " big grin

| AC4S4 a răspuns:

Da, e urat sa jignesti pe cineva pentru orice lucru facut. Dar e altceva sa mustri. Nu vad nimic gresit in a spune cuiva ca a pus o cratima in plus, un 'i' in plus sau in minus, asa invatam. Altii sunt foarte defensivi, daca le spui ca au gresit ceva se simt jigniti, nu asculta ce le spui, iar la urmatoarea ocazie, fac aceeasi greseala, nu se corecteaza.
Daca un politician face o greseala, e la stiri, toata lumea afla cat de inculta este clasa politica. De ce vrem ca ei sa scrie bine, daca noi nu o facem?
Deci, critica constructiva este buna. Ne educam unii pe altii. Nu trebuie nici sa jignim, dar nici sa ne suparam cand suntem corectati.

| Darkmagic a răspuns:

Este o diferenta enorma intre cei care gresesc din graba de a scrie, STIIND sa scrie, ...si agramati.
Cred ca toata lumea ii cearta/jigneste pe cei din urma iar acestia chiar nu au nicio scuza, aflandu-se intr-un mediu de comunicare exclusiv prin scriere.
E important ca intr-un mediu in care iti expui toate gandurile si ideile IN SCRIS...sa stii dracului SA SCRII?
Sau acelasi dram de toleranta il aplici si in oral, ascultand cu drag un discurs de o ora despre filosofie al unui balbait?

Dupa cum observi, inveti mereu cate ceva pe TPU, chiar tu ai invatat ca unitatea de masura in expresie este "dram de toleranta", nu "gram", dar scrierea corecta se invata pana la o anumita varsta, in scoala primara!
Cine NU stie sa scrie la varsta de 20, 30 sau 40 de ani...acela e pur si simplu incult, nu exista scuze pentru el.

Ti-am raspuns tarziu, recunosc ca am pierdut 30-40 de minute sa vad si eu raspunsurile date de patru useri, cei care incearca sa-i scuze pe analfabeti, tipand ca cei care ii critica sunt de fapt incultii... rolling on the floor
Am ramas uluit de "avalansa" de raspunsuri pe care mult-stimatii: SufletMort, Yavanna, xJelliSkittles sau Natalia95 le-au dat pe domenii ca: Stiinta & Filosofie, Matematici, Fizica, Chimie, Logica, Drept, Psihologie, Filologie, Sociologie, Istorie, etc, ETC.

In urma analizei multiplelor raspunsuri din domeniile mai sus amintite, raspunsuri care exhiba inteligenta, "adevarul" este cel concluzionat si rezumat de ei:
"Analfabetii care evolueaza intr-un mediu de scriere sunt inteligenti, ok, oameni deosebiti, cei care critica analfabetismul absolut sau functional exhibat intr-un mediu de scriere...sunt rai...si cam grei de cap!"
rolling on the floor
Va mai faceti bine vreodata? big grin
Din nou, poate intelegeti...candva:
E IMPORTANT SCRISUL, cand comunici NUMAI prin EL, cum e cazul internetului sau al cartilor?
Sau acordam "grame" de toleranta si cand citim "Razboi si Pace", tehnoredactat de un agramat?
Ce? E sfarsitul lumii, daca-l "dezacordam" pe Tolstoi? big grin

| Roxana666667 explică (pentru Darkmagic):

Uite tocmai despre asta vorbeam.Tu esti tipul acela de om.E clar ca ai probleme mari, esti frustrat.Saracul...

| Roxana666667 explică (pentru Darkmagic):

Cei ca tine,care scriu,cica,corect,sunt de fapt vai mama lor, conduc cotete, iar cat tu stai si faci analiza textului, altii care "nu stie"sa scrie, se plimba cu Bmw seria 7.Si toti si ar dori sa fie in locul lor, nu al ta.Asa ca sanchi?

| Darkmagic a răspuns (pentru Roxana666667):

Nici nu ma asteptam la altceva din partea ta, intrucat esti o persoana inteligenta. big grin
Da-i inainte cu "intrebari" despre Facebook si despre "care par e mai frumos, vopsitu' sau naturalu'?", sunt domenii care definesc o agerime maxima a creierului... laughing

Acelasi "rationament" ca in cazul celor patru:
Cautionati si motivati Prostia, apoi va plangeti ca e naspa in Ro, ca Dancila sau Basescu nu stiu sa scrie sau sa vorbeasca... rolling on the floor
Va meritati soarta.
Ori de cate ori se va mai plange vreun agramat ca ii pute Romania si ca nu are viitor pe acolo...am sa-i lipesc "raspunsurile" tale incarcate de intelepciune... rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moda asta e de prin 2016, aproape apune.
Oamenii care nu au motive sa se simta inteligenti si importanti, se folosesc de chestia asta in permanenta. Eu sunt de acord ca e TRAGIC sa faci greseli in propria limba. Si ce-i drept, regulile de scriere iti intra in ritm, cel putin eu nu ma gandesc: aici o virgula, aici un i, aici o cratima, sunt chestii naturale, sunt din reflex, pentru ca nu e prima data cand le folosesc. Si o data ce ai invatat o chestie si o folosesti zilnic (citesti toata ziua, involuntar), nu prea ai scuze.
Dar pe Internet, meh, toata lumea se grabeste. Eu, cel putin, nu stau sa scriu pe internet ca o zana, mai ales in mesaje si mai ales pe TPU. Astia care te corecteaza in mesaje sunt cei mai amuzanti. Adica ei chiar cred ca eu nu am altceva de facut decat sa fiu atenta la fiecare detaliu dintr-o tampenie de dm. Alta chestie superamuzanta: cand job-ul tau este sa scrii si sa corectezi lucrarile altora, esti *** platit sa faci asta, iar cineva te corecteaza in privat cu superioritate rolling on the floor)))) ca si cum ai face acea greseala in fiecare zi, nu o data, din neatentie. Da, unii pun prea usor etichete, dar trebuie sa-i ignori si sa razi cu mine de ei. Prostii au obsesia asta ca sunt destepti si nu o sa-i scoti din ale lor oricum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza*
De ce ar trebui să existe toleranță pentru prostie?
E foarte grav să te crezi deștept și să scrii prost. Așa ca tine.

| Roxana666667 explică (pentru anonim_4396):

Frustratule....mori!

| Roxana666667 explică (pentru anonim_4396):

E foarte grav ca exista gunoie frustrate ca tine.Nu altceva.Hai sictir.

| SandraEve a răspuns:

Nu se pot abtine sau au o placere dubioasa de a evidentia greselile si a umili. Asa sunt oamenii...

| SufletMort a răspuns:

Pentru unii asta e nivelul maxim de cunostinte la care se pot rezuma.