| anonim_4396 a întrebat:

Bill Gates a ţinut un discurs la un liceu despre cele 11 lucruri pe
care elevii nu le-au învăţat şi nu le vor învăţa la şcoală. El a scos
în evidenţă faptul că sentimentul de automulţumire şi învăţăturile
"corecte" din punctul de vedere al politicilor educaţionale au creat o
generaţie de copii care nu au deloc noţiunea de realitate şi despre
felul în care realitatea aceasta i-a destinat eşecului în lumea reală.

Regula nr. 1: Viaţa nu e dreaptă - obişnuieşte-te cu ideea!

Regula nr. 2: Lumii prea puţin îi pasă de stima ta de sine. Lumea se
aşteaptă să realizezi ceva ÎNAINTE de a fi mulţumit de tine însuţi.

Regula nr. 3: Nu vei câştiga 60.000$ pe an de îndată ce părăseşti
băncile şcolii. Nu vei fi vicepreşedintele vreunei companii cu telefon
în maşină decât atunci când vei fi muncit pentru acestea.

Regula nr. 4: Dacă crezi că profesorul tău e sever, stai să vezi când
o sa ai un şef!

Regula nr. 5: A lucra într-un fast-food nu este ceva sub demnitatea
ta. Bunicii tăi aveau o altă denumire pentru asta: o numeau şansă.

Regula nr. 6: Dacă o dai în bară, nu e vina părinţilor tăi, aşa că nu
te mai smiorcăi în legătură cu greşelile tale, ci învaţă din ele.

Regula nr. 7: Înainte de a te fi născut, părinţii tăi nu erau atât de
plicticoşi ca acum. Au ajuns aşa din cauză că trebuie să-ţi plătească
cheltuielile, să-ţi spele hainele şi să te asculte pe tine spunându-le
cât de grozav te crezi. Aşa că înainte de a te porni să salvezi jungla
de paraziţii generaţiei părinţilor tău, încearcă să-ţi despaduchezi
propriul dulap.

Regula nr. 8: Poate că şcoala ta a scăpat de învingători şi învinşi,
însă viaţa NU. În unele şcoli au abolit corigenţele şi elevul poate
încerca de câte ori vrea el să dea răspunsul corect la o întrebare.
Asta nu seamănă, deloc, cu NIMIC din viaţa reală.

Regula nr. 9: Viaţa nu se împarte în semestre. Nu ai verile libere şi
pe foarte puţini angajatori îi interesează să te ajute să "te
găseşti". Faci asta în timpul liber.

Regula nr. 10: Ce vezi la televizor NU e viaţa reală. În viaţa reală
oamenii chiar trebuie să mai plece din cafenele şi să meargă la
serviciu.

Regula nr. 11: Fiţi amabili cu tocilarii. Există şansa ca in viitor să
lucraţi pentru vreunul dintre ei.

Cum credeti ca se aplica asta in Romania noastra?

Răspuns Câştigător
| Just Kiddin' a răspuns:

Sunt foarte instructive... Sa stii ca de multe ori ma gandesc la astfel de chestii! Chiar sunt utile! Dar, din pacate, nu cred ca in Romania se aplica. Sunt in clasa a 11-a si nici una din cele 11 "dogme" ale lui Bill Gates nu este respectata, iar uneori ma simt in plus.
Dar imi revin imediat si imi aduc aminte ca trebuie sa fac ceva cu viata mea si nu trebuie sa ma iau dupa ceilalti!
big grin

34 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Sunt niste lucruri 100% adevarate, dar din pacate nu o sa le ia prea multa lume in serios! cel mai mult ma enerveaza in lumea asta atunci cand oamenii au o parere mult prea buna despre ei, si sunt atat de orgoliosi si tupeisti si increzatori incat nu mai asculta de sfaturile oamenilor si ajung o apa si un pamant! uitati-va de ex la proasta asta http://www.youtube.com/watch?v=HVbsHjY7eIE o tara intreaga crede ca e o retardata si o afona si ea nu ar recunoaste nici moarta! uneori sa ai prea multa incredere in tine nu e bine! nici sa nu aveti deloc dar nici sa nu aveti prea multa si sa ajungeti ca acel specimen!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Destept om! Ai multe de invatat din spusele lui! Dar ultima idee imi place cel mai mult!

| psiholoaga a răspuns:

Ah, ce spalare de creier frumoasa, cu titlul "lectii de viata". Hai sa le traducem pentru cei care cred ca tot ce spune cineva cu bani ajunge maxima zilei.
1.Viata nu e dreapta... tu de ce ai fi?
2. Daca nu realizezi nimic pentru "LUME", nu ai niciun drept sa te consideri o fiinta care merita respect doar pentru simplul fapt ca esti om.
3. Cu asta sunt de acord.
4. Asteapta-te ca viata in campul muncii sa fie un chin, caci seful tau va fi o pacoste si va trebui sa ii pupi pantofii indiferent cat de sever (pe drept sau nedrept) va fi cu tine.
5. Nu conteaza ca ai facut 3 facultati si 2 masterate si ca ai IQ 160; daca ai "SANSA" de a lucra la mcdonalds, apuca-te de ea, sa nu cumva sa o ratezi, ca poate peste 5 ani te promoveaza ca sef de tura si sa vezi atunci succese in cariera...
6. Daca parintii tai au fost abuzivi, absenti sau agresivi, asta NU a pus nicio amprenta pe dezvoltarea ta psihica, asa ca orice greseli faci, ti se datoreaza in intregime tie, ratatule!
7. Doar din cauza ta parintii tai au renuntat la viata lor sociala, plina de aventuri si experiente interesante, deci e numai vina ta ca acum sunt plictisiti ca naiba. Nu doar ca e vina ta pentru plafonarea lor sociala (si uneori emotionala), dar ar trebui sa le fii si recunoscator ca te-au nascut, crescut si ingrijit minim 18 ani, asa cum zice legea. Plecaciuni si recunostinta pana la moarte.
8. In viata, spre deosebire de scoli, exista doua categorii de oameni: invingatori si ratati. Daca ai gresit o data, nu vei mai avea in veci a doua sansa; am zis mai devreme sa inveti din greseli?! Nu are niciun sens, e totul ori nimic, ori faci bine din prima, ori ingrosi patura de ratati ai societatii.
9. Se imparte, daca lucrezi in invatamant.
10. Nici la tv nu stau oamenii in cafenele 24 de ore; banuiesc ca se refera la filme, deci maxim 2 ore de stat intr-o cafenea, dupa au si ei viata lor, ca nu ne regasim in schizoidul scenariu Truman's Show.
Si 11, preferata mea: Singurul motiv pentru care trebuie sa fii amabil cu ceilalti e frica. Gandeste-te mereu la cum ti-o vor plati in viitor daca nu esti amabil si fii dragut cu toti, ca nu se stie. Nu cumva sa fii amabil si respectuos pentru simplul motiv ca... nu stiu, sunt fiinte umane care merita respect?!
A, pardon. Nicio fiinta nu merita respect, daca nu face ceva pentru LUME inainte.
Deschideti ochii si ganditi singuri, nu tot ce zboara se mananca. Sunt multe motive pentru care fiecare fiinta merita respect, cat de productiva e in campul muncii sau ce are in cont nu sunt neaparat printre ele; sunt multe motive pentru care putem face greseli si uneori primim ocazia sa le indreptam si sa evoluam; nu e nimic rau in a gandi maret si a vrea mai mult de la viata decat un job la fast food; nu e nimic rau in a avea un job la fast food, daca asta alegi; nu e nimic rau in a fi furios pe cei din jur sau pe parintii tai, ai dreptul sa simti orice ai simti, e primul pas catre a intelege si a ierta. Imi e foarte greu sa inteleg cum din atatea comentarii doar vreo doi oameni vad regulile astea drept niste indemnuri la plafonare si devalorizare.

| Adredemesconf a răspuns:

Frumos din partea ta, anonimulehappy.
Multumesc! Chiar am sa le scriu si am sa le duc la scoala, ca sa le citesc in ora de dirigentiehappy.
O zi frumoasa!

| Emeraude a răspuns:

Am ajuns la o concluzie, aceea fiind ca tipul asta chiar are capul pe umeri si a stiut intotdeauna ce vrea de la viata si mai ales, cum sa obtina ceea ce isi doreste, nu prin mijloace alternative, ci prin munca si seriozitate, asa cum ar trebui sa faca toti!
Visam la bani, la implinirea carierei profesionale imediat ce parasim liceele, facultatile... uitam ca trebuie sa municm pentru ceea ce ne dorim!
Go, B. G., go! big grin

| Aero a răspuns:

Tu, ultimul anonim, care ai raspuns... te incadrezi perfect la regula nr. 11sadtu esti cel frustrat)

Regula nr. 11: Fiţi amabili cu tocilarii. Există şansa ca in viitor să

lucraţi pentru vreunul dintre ei.

Te rog...nu reveni sa-mi spui cu tu folosesti un Mac sau un PC cu GNU/Linux.

Ce vreau sa spun cu regula nr. 11? Ai grija de tocilarii din jurul tau. Intr-o zi s-ar putea sa lucrezi pentru ei laughing cat se poate de adevarat...se intampla asta!

Datorita "frustratului" de Bill(care e si idolul meu, pe langa multe alte persoane care le admir pe lumea asta) sute de milioane de oameni au acum in casa cel putin un calculator pe masa(chiar daca intentia lui originala a fost ca acel calculator sa aiba software Microsoft preinstalat, dar de aici si 2 mentalitati: Software-ul ar trebui platit? sau Software-ul ar trebui sa fie in totalitate gratis si open-source si inca una de mijloc: Doar Microsoft trebuie sa fie in toate astea?)

Mama lui Bill a fost foarte buna la capitolul marketing asa ca din aceasta cauza Microsoft a ajuns unde a ajuns in ziua de azi.

| Aero a răspuns:

@ViataRealaALumiiNoastre, iti sugerez sa mai "regandesti" ce ai scris, nu referitor la Bill Gates, ci la viitorul romanilor.
@anonimule, nu ma lua pe mine cu stirile si nu stiu ce, pentru ca am la cunostinta fiecare informatie "scursa" pe net despre acesta. Am mentionat ca e idolul meu. Stiu tot despre el(ce se poate afla de pe net), dar cu toate aceste informatii, el face parte din categoria persoanelor pe care eu le admir foarte mult pe aceasta lume(pentru realizarile lor).

| Zenithf a răspuns:

Are dreptate, scoala adevarata este scoala vietii.

| aisha01eu a răspuns:

Da. Ceea ce a spus el este un adevarat imbold pentru cei ce vor sa reuseasca in viata prin metode curate, nu prin furt ca in tara asta!

| simovacariu a răspuns:

Wow! Astea da lucruri cu adevarat folositoare! Pentru cei care isi doresc succes in viata... uitati aici.happy

| djhateme a răspuns:

Parerea mea este ca nu se aplica deloc, si nici nu cred ca se va aplica vreodata daca nu se va face o schimbare totala de mentalitate.Mentalitatea romanului e simpla: Cat mai putina munca, si cati mai multi bani.de aici poti trage concluziile uitandu-te in jurul tau.Multa bafta!

| Slow a răspuns:

Sunt intr-u totul de acord cu aceste reguli. In tara asta nu ii pasa nimanui de tine. Fiecare este pe cont propriu. Ceea ce nu inteleg eu insa, este de ce ne certam si noi intre noi pe tema asta. Adica probabil ca nici Bill Gates nu a avut o viata usoara. Unii bani i-a castigat muncind din greu, altii furand. In ziua de azi mai toti fac asta. Acum, ajungand atat de bogat, ii sfatuieste si pe altii despre cum e viata. Este adevarat, la scoala nimeni nu ne zice ce este viata. Eu sunt in clasa a 10-a si niciodata nu am auzit un profesor spunand ca dupa ce terminam liceul vom vedea ce este viata si sa ne bucuram de acesti ani. Toti ne spun in fiecare an ca urmeaza un an scolar greu, ca daca nu avem temele, daca copiam luam 1, 2 sau mai stiu eu. La ce ma ajuta pe mine asta? Faptul ca am o cifra trecuta pe o foaie de hartie cu multe patratele si cu alte numere ma ajuta sa inteleg ce este de fapt viata?
In Romania fiecaruia ii pasa doar de el. El sa isi faca treaba, indiferent ce metoda foloseste, de restul ii doare in cot. la scoala de exemplu. Profesorii isi fac treaba, predau, scriem de ne cad mainile, iar daca intrebam ceva, fiindca nu am inteles, se uita la noi ca la felul 16 si ne fac prosti indirect. Adica stati putin, nu mergem la scoala ca asa e cool, trendy, la moda sau mai stiu eu. Mergem ca sa invatam ceva. Atunci de ce avem profesori isterici, care tipa la noi si nu au rabdare sa ne explice? Putini sunt profesorii care isi aleg aceasta vocatie din placerea de a preda. Cei mai multi fac facultatea respectiva "de fenta", ca sa zic asa.
Dupa parerea mea, unii profesori abia asteapta sa scape de unii dintre noi. Ei isi predau materia pe 4 ani de liceu, dupa ce terminam nici nu vor sa mai auda de noi. Nu le mai pasa ce facem mai departe, daca suntem pregatiti sa intram in viata sau nu. Ei si-au facut treaba, au primit salariul si gata. Eu nu am auzit in strainatate sa faca un profesor o criza de isterie in timpul orei sau sa loveasca un elev doar pentru ca l-a rugat sa mai explice odata... Asta e tara in care traim si nu avem ce face. Singura solutie e sa plecam de aici cat mai repede. Dar si pentru asta este nevoie de bani, pentru a te intretine la o facultate in strainatate, iar de cele mai multe acesti bani nu exista. Astfel ramanem captivi aici.
Ce ziceam la inceput insa, este ca nu ar trebui sa ne certam si noi. Unii cred ca Bill Gates a furat, altii ca s-a descurcat prin alte mijloace, cert este ca, oricum ar fi, regulile lui ne ajuta foarte mult. Fiecare are parerea lui diferita, dar pentru asta nu are rost sa ne certam.
Stiu ca vor fi multi care ma vor contrazice, dar cum am spus cu cateva randuri mai sus, fiecare are parerile propriiwinking

| Teresa a răspuns:

Sunt foarte adevarate poate in scolile din lume se va invata asta daca nu cumva se invata deja dar in Romania nu se va intampla asta prea curand

| Alex0194 a răspuns:

Foarte bine spus

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Sunt lucruri din care poti sa inveti, insa in Romania hai sa fim seriosi ca nu prea exista nici una din aceste reguli.

| IbanezFender a răspuns:

Nu ie de ajuns sa spui trezitiva la realitate!
fara argumente nu vei ajuta pe nimeni domnul
Bill Gates ofera bine argumente

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 si 11 the best.
Nu cred ca se aplica.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda, Bill Gates a spus niste adevaruri care-si au in rol foarte important in viata umolui, iar scoala sincer sa fiu nu stiu daca ni le-a oferit, motiv pentru care foarte putini mai razbesc in viata cand se lovesc de "ziduri"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca m a ajutat foarte mult in viata reala mai ales regula 1 si 6... dar acum ce sa facem asteptam sa treaca de la putere generatia asta de copii "smecheri" si de bani gata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nicidecum, notiuni nedezbatute si necunoscute spre a se dezbate de catre elevi sau profesori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

#11 imi spune tata mereu despre cineva cu note mari..."Ai grija ca pe viitor poate iti v a deveni sef iar u angajat" niciodata nu se stie oricum misto articolu'winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se aplica.Mentalitatea nu ne permite. Voirbesc chiar si pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevarat, lucruri mari spuse simplu
asa ca stai sa te gandesti de ce oare mai faci o facultate in ziua de azi cand si bill gates te descurajeaza( pe mine unu m-a descurajat) dar a spus un lucru care dupa pararerea mea e cel mai important: pentru orice trebuie sa muncesti nu vei ajunge sef si cu salariu mare doar ca ai terminat o facultate, totul trebuie muncit( fiecare in felul lui dar muncit)
omu a spus un lucru absolut genial si anume ca lumii nu ii pasa de stima ta de sine, adica realizeaza ceva si apoi vei fi si respectat
dar faza aia cu lucratu in fastfood cred ca e ceva normal, trebuie sa fie si din aia ca altfel te-ai servi singur

genial tipu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se aplică, începând din şcolile generale şi până la finele liceului; pe elev nu-l interesează ce medie o să îi iasă la final de an şcolar, ci ce o să poarte la final de an şcolar, elevul este unu' care dă vina pe profesor, pe maică-sa, pe soartă, niciodată nu este el de vină.

Zic că România ar trebui declarată ţara nimănui, să fie pe ideea "cine-i mai tare câştigă, ăla slab să meargă dracului", idee ce este aplicată de mulţi, da' foarte mulţi.

Vreţi greve, vreţi salarii mari? Mergeţi, mă, n-avem!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bill Gates e frustrat rau de tot. Cred ca ce a vrut el este sa ii streseze pe copii, pentru ca si el a fost stresat pe vremea cand era elev si nu facea altceva decat sa invete. Acum e smecher si are bani, nu pentru ca a distrus toate micile firme care ii puteau face concurenta. A primit CEA MAI MARE AMENDA DIN ISTORIA CURTII EUROPENE pentru incalcarea legilor concurentei. Bill Gates e ultima persoana care poate fi considerata cinstita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

100%

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@AERO.
De ce zici ca eu sunt frustrat? Nu am zis ca nu a facut multe. A facut. Dar a si furat mult si nu si-a castigat banii deloc cinstit. Si i-a castigat la fel ca ceilalti milionari din Romanis si restul lumii, prin furt, prin incalcarea legii. Bill Gates e un smecher tipic romanesc. A incalcat toate legile concurentei posibile si imposibile.

Citeste aici si cauta si alte stiri pe net.
http://www.smartfinancial.ro/......+europeana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevarul este ca nici Bill Gates nu si-a castigat toti banii cinstit. Ce-i drept fiecare are defectele lui.Insa ceea cea zis el este "de bagat la cap "cum s-ar spune.In Romania s-a observat deja ca oamenilor le e lene sa munceasca, apar tot mai multi smecheri si ce este cel mai ciudat cum este posibil sa ai o medie enorma si unu caruia nu i-a pasat niciodata sa invete si e lenes sa aiba salariul mai mare? Dupa parerea mea romanii incerca sa se adapteze erei digitale doar ca au un concept gresit despre ea, fiindca tehnologia a fost creata pentru a ne usura munca nu pentru a nu munci deloc si nu pentru a ne lauda ca avem ultimul tip de telefon sau ceva de genul asta.In Romania nu poti decat sa te simti in plus, fiindca se vede de pe acum ca nu poti sa-ti faci un viitor. Si se mai pune o alta intrebare:Cum este posibil ca romanilor sa le fie frica sa spuna in strainatate ca fac parte din Romania? Alooo dar ei unde sau nascut... celor care le e frica sa zica asta nu poti sa spui decat ca nu sunt romani adevarati.Cat despre regulile lui Bill Gates:Ce a-ti vazut ca se respecta macar una?! Fiti seriosi nu degeaba e numita tara asta "tara de batjocoritori"Aici se ignora in special intelectul si se pune baza pe cine e mai bataus sau mai redus mintal.De aceea oamenii si pleaca din tara, fiindca salariile scad, preturile cresc(fara suparare, dar asta e o absurditate de la guvern ), in jur de 80%, oamenii sunt fitosi si se cred superiori celorlalti(rar gasesti oameni de treaba pe aici), esti student si ai taxe uriase pe care trebuie sa le platesti(ma mir ca nu au impozitat si aerullaughing)...intr-un cuvant nu se merita sa traiesti in Romania (ar fi mai bine si in jungla decat aici). Deci cu parere de rau regulile lui Bill Gates nu sunt aplicate deloc in Romania si generatia de romani din zilele noastre, care se presupune a fi viitorul tarii nu mai are nici macar un viitor.Acesta este purul adevar care se observa in tara noastra si daca nu am dreptate puteti sa ma contraziceti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regula nr. 11: Fiţi amabili cu tocilarii. Există şansa ca in viitor să

lucraţi pentru vreunul dintre ei.

Sa-i pis in freza!