| 1234dany5 a întrebat:

am o intrebare pentru cei care va place anime-ul naruto:Ce parere aveti despre Deidara (din Akatsuki)? Fiindca imi place mult personaju big grin

Răspuns Câştigător
| Mimzy a răspuns:

Buna! Deidara? OMG, prea tare omu :3
Pe langa faptul ca arata bestial,a fost creat intr-un mod extrem de combatibil cu serialele Naruto! Caracterul lui de persoana incapatanata si in acelasi timp indragostita de arta, combinat cu data de nastere ce dezvaluie ca e in zodia "Taur" ocupa un loc important in Akatsuki, fiind unul din putinii guralivi din Akatsuki(exceptandu-l pe Hidan). M-a impresionat xtrem de mult(as putea spune ca mi-a ajuns la inima) momentul sensibil in care Deidara isi arata dragostea fata de arta pe care o creaaza, in fata lui Sasori no Danna, asa cum el obisnuieste sa ii spuna :3 "Arta este o explozie, la fel ca viata.Viata ar fi neplacuta daca ar fi eterna.Omul e facut sa pretuiasca ceea ce urmeaza sa dispara, pretuind clipele scurte alaturi de el.Viata e frumoasa,pentru ca este atat de scurta,de tranzitiva...".
Sper ca nu par o obsedata,dar sunt genul de persoana care analizeaza personajele si comportamentul,iar Masashi Kishimoto este o persoana pe care o admir pentru creearea unui astfel de personaj, atat de interesant si totusi tipic! ^^ Bine, sunt multe alte personaje care imi plac, ca Sasori, Itachi sau Gaara :3 O mare parte din admiratie bazandu-se pe povestile triste :'(

| 1234dany5 explică (pentru Mimzy):

FUNDAAAA! urgent laughing imi analizezi te rog si pe urmatorii big grin? plsss :Konan,Nagato,Jyraya,Gaara,Itachi, Hinata, Naruto, Minato, Tsunade! asta doar daca vrei si ai timp happy mi se pare ca esti foarte talentat in ceea ce spui si felul in care analizezi personajele laughing felicitari happy

| Mimzy a răspuns (pentru 1234dany5):

XD lol,sigur ca da laughing)
Si multumesc pentru complimente ^_^ Sunt pasionata de personaje ^_^

Konan este o femeie pe care eu o admir foarte mult,nu numai pentru faptul ca este frumoasa si feminina,ci si pentru faptul ca este o fire tacuta si inteligenta. Avand parte de un trecut extrem de trist,ramand orfana in Amegakure si traind in suferinta,ea da de Nagato si Yahiko,singurii ei prieteni,aflati in aceeasi situatie. Dupa ce a fost antrenata de sanninul Jiraiya,cei trei au devenit extrem de puternici. Konan, la inceput era o fire sensibila si delicata, arta ei constand in aceleasi elemente : delicatete si eleganta.Fiind maestra in origami,Konan si-a confectionat de mica o floare,ce ramane in continuare simbol al delicatetii ei. Floarea se regaseste in parul ei si atunci cand ajunge la maturitate,avand o valoare emotionala enorma pentru ea. Misiunea celor trei orfani consta in readucerea pacii, pentru a creea un loc mai bun pentru viitoarele generatii, asadar a fost creat Akatsuki.Desi Konan avea sentimente pentru Nagato, acesta a observat ca Yahiko era indragostit de fata, tot Yahiko fiind cel ce si-a sacrificat viata pentru a o salva pe Konan.Murind,Konan sesizeaza ca cea mai mare dorinta ajunge sa fie acea de a fi cu Yahiko,iar Nagato le ofera o "a doua viata" unde Konan si Pain isi petrec restul vietii unul alaturi de celalalt,floarea de hartie inca existand in parul femeii.

Nagato a fost unul din cei trei orfani din Amegakure, in echipa cu Yahiko si Konan si in cele din urma, antrenat de Jiraiya.Acesta,fata de cei doi colegi a avut parte de un trecut mult mai terifiant,parintii fiind omorati chiar sub ochii lui,iar apoi primind in cel mai dur mod vestea cum ca ar poseda tehnica oculara Rinnegan. Dupa ce acesta sesizeaza pericolul la care ii dispune pe cei din jurul lui, se sperie si cauta sa se izoleze, nevrand sa le faca rau lui Yahiko si Konan.Senseiul sau, Jiraiya afla de problema lui Nagato si il invata ca trebuie sa lupte pentru a ii proteja, caci ei sunt motivul existentei sale.Astfel Nagato ajunge sa dea ce e mai bun din el pentru a isi proteja camarazii, iar in cele din urma se infiinteaza Akatsuki.Mai tarziu,aflat in fata lui Yahiko,a carui corp neinsufletit se afla in bratele sale,acesta decide ca viitorul sa fie reprezentat de Pacea adusa prin numele lui Pain."Pain",numele instaurat de Nagato la aparitia noului Yahiko, posedand Rinnegan reprezenta singura modalitate de a aduce pacea, spunand urmatoarele cuvinte"Primul lucru este ura... Dupa care apare frica...Atunci poti cunoaste Durerea". Acestea fiind spuse, Nagato colecteaza corpuri prin intermediul lui Yahiko si realizeaza gruparea celor 6 realme Pain.In fata lui Naruto,Nagato se arata decis si sigur aspura modalitatii sale de a aduce pace prin durere, spunand "Nimeni nu poate cunoaste pacea, fara sa cunoasca durerea.Asa cum tu ai justitia ta, eu o am pe a mea!"

Jiraiya a fost unul din cei trei legendari sannini, provenit din Satul Konohagakure.Antrenat de catre al treilea hokage,Sarutobi Hiruzen,acesta s-a aflat in grupa cu Senju Tsunade si Orochimaru. Jiraiya a fost realizat de catre Masashi Kishimoto ca fiind o persoana perversa,pusa pe sotii si imatura, ce ascunde in interiorul au un om intelept, invatat si plin de experienta.Atingand varsta de aproximativ 50 de ani,visul lui Jiraiya este acela de se regasi in viitoarele generatii,dupa propriile spuse"Rolul meu pe lume este acela de ai invata viitoarele generatii.Iar pentru asta imi voi dedica toata viata,tot timpul fiind cu zambetul pe buze". Jiraiya traieste in continuitate,regasind-ul pe ultimul sau elev,Naruto,in Nagato,fostul sau elev ce provenea din Amegakure, amandoi fiind din clanul Uzumaki, amandoi avand ca scop protejarea camarazilor lor.Deasemenea,Jiraiya se regaseste in starea de continuitate prin Naruto,fapt ce reprezinta ironia tragica a povestii:Naruto fiind invatat de sanninul Jiraiya, Sakura fiind invatat de maestra Tsunade, iar Sasuke fiind invatat de sanninul Orochimaru.Ironia consta in caracterele celor 6 personaje ce par a coincide grav,scopul lui Jiraiya fiind atins si incredintandu-si viata lui Naruto,vaznad-ul ca viitorul erou al cartii sale. Dupa ce Jiraiya il intalneste pe Pain,iar viata lui ia sfarsit,Naruto afla ca renumita carte a lui Jiraiya despre "erou" il avea ca subiect de fapt pe Nagato,astfel Jiraiya,in ultimele sale clipe,spunand, mai in gluma, mai in serios, ca urmatoarea sa carte va fi numita "Naruto"...

Gaara este actualul kazekage al satului Sunagakure.De mic,Gaara a fost reprezentat ca fiind un copil singur si retras datorita demonului dinauntrul sau:Shukaku ratonul,denumit si "O coada". Satul fiind inspaimantat de existenta acestei "aratanii",l-au izolat complet,tratandu-l in acelasi mod in care Naruto a fost tratat "ca pe o boala contagioasa". Singura persoana ce parea a oferi iubire copilului era Yashamaru, fratele mamei lui Gaara, mama din pacate murind la nasterea prematura.De mic copil,Gaara est surprins in multe cadre tinand un ursulet de plus,dovedind faptul ca acest copil avea nevoie de un mediu calduros, primitor si moale, asa cum ar fi trebuit sa fie reprezentata existenta sa alaturi de mama lui.Cum tatal lui si-a vazut fiul ca un experiment esuat datorita demonului,a ordonat unchiului sa il omoare pe jinchuuriki,iar de aici Gaara isi gaseste o cale in viata. Apare chuunin,cu o infatisare inspaimantatoare,piele pala,ce se afla in contrast violent cu parul si ochii conturati,dandu-i un aspect gotic. Ochii ascutiti si turcoaz,ce privesc victima direct prin aceasta, reprezinta modalitatea lui Gaara de a ucide, nevazand nimic altceva de cand un obiect ce ii sta in cale si trebuie anihilat.Cauzand dezastre la evadarea lui Shukaku,Naruto reuseste sa il invinga fara sa se foloseasca de puterea propriului demon,demonstrandu-i lui Gaara, ca tot ce vrea este sa ajunga la intelegere, impartasind acelasi trecut dureror.Desi Gaara are un trecut mult mai dificil decat Naruto,ramanand singur de-a lungul anilor,fata de Naruto care incet-incet a dat de prieteni si a aflat ce este iubirea, ii accepta calea si se ambitioneaza sa devina un om mai bun, fapt dovedid de citatul "Nu mai vreau.In sfarsit intelegt ce se intampla defapt.Sunt singur.Nu voi avea incrdere in nimeni si nu voi iubi pe nimeni.Sunt singur.Insa nu mai vreau,Kankuro. Vreau sa simt ca protejez pe cineva. Vreau sa stiu ca cineva,acolo,are nevoie de mine, si ca voi fi acolo sa il protejez. Vreau sa simt ca cineva are nevoie ca eu sa exist, sa imi folosesc puterile intr-un alt mod decat malefic.De asta,ma voi ambititona si voi devine cineva nevoit...Voi devine Kazekage."Astfel,Gaara ajunge sa devina cel de-al cincilea kazekage,scopul sau fiind in sfarsit atins,Desi caracterul sau in fata oamenilor a ramas rece si distant,in adancul lui oamenii sunt tot ceea ce conteaza,caci fara ei, Gaara ar fi nimic, nefind nevoit de nimeni.Insa fata de Naruto,Gaara arata pic de afectiune,ca semn de recunostiinta pentru persoana ce l-a transformat in actualul Gaara,pentru omul care i-a aratat adevaratua cale in viata.

Itachi,membru al clanului Uchiha,este caracterizat ca fiind un geniu si un bun observator. Iubitor al istoriei satului in care se afla si a lumii shionbi,acesta cauta raspunsuri la intrebarile existentiale pe care si le pune. Tatal lui,fiind comandantul de politie al clanului Uchiha, este o persoana extrem de severa si face deseori reprosuri in fata lui Itachi, cautand sa isi indeplineasca sarcinile in mod perfect.Mama sa,o persoana mai blanda si mai intelegatoare este caracterizata ca fiind o fire delicata,ceea ce realizeaza echilibru in familie.
Aici intervine cel mai important membru al familiei din perspectiva lui Itachi:Uchiha Sasuke,fratele mai mic al baiatului,care reprezinta,asa cum spune Isi tachi,"motivul pentru care fratii mai mari exista". Desi tatal celor doi se concentra zilnic asupra excelentei lui Itachi iar Sasuke incepea sa il invidieze pe fratele sau mai mare pentru atentia primita in casa,Itachi ii spune"Cred ca ma urasti. Tata acordandu-mi atata atentie, insa Sasuke, noi suntem frati si ne avem unul pe celalalt.Si eu voi fi mereu acolo pentru tine,chiar daca acest lucru va fi doar un obstacol pe care tu va trebuie sa il depasesti."Razboiul ce este planuit intre Konoha si clanul Uchiha, reprezinta o problema grava pentru ambele parti, urmand un dezastru tragic.Asadar,Itachi este supus la o alegere extrem de dificila:ori isi omoara el clanul cu propriile maini si isi poate salva fratiorul inocent, ori lasa Konoha sa isi faca treaba si fratele sau moare.Aici incepe drama vietii lui Itachi,unde se regaseste aflat cu sabia in mana in fata celor doi parinti,supusi sa ii ucida,Mai tarziu,Sasuke traieste socul gasirii parintilor sai decedati sub chipul neutru al lui Itachi, care decide sa isi asume rolul de criminal diabolic. Disparand din Konoha sub titlul de ninja fugar, Sasuke traieste in continuare si creste cu ambitia ca intr-o zi isi va omori fartele mai mare.Itachi intra in Akastuki,ca modalitate de a isi proteja fratele de la departare.
Ajuns la etapa finala,unde Sasuke este fata in fata cu fratele lui,suferind de tuberculoza,nebeneficiind de tratament,existand sub titlul de criminal de rang S,acesta il face pe Sasuke constient de faptul ca va urma sa ii ia ochii,pentru a-i stimula frica si ura,cerand in mod indirect de la Sasuke, reactii mai puternice, mai vigilente.Acesta,aproape de decesul sau,apropiilndu-se de Sasuke,ul atinge pentru ultima oara,cu chipul luminat,reusind in sfarsit sa isi scoata la iveala zambetul pe care l-a ascuns de cand a avut loc masacrul calnului Uchiha.
Moartea lui Itachi reprezinta o revolutie in manga si in anime,scotand la iveala cine este adevaratul Uchiha Itachi,omul a carui chip neutru si parca neinsufletit ascundea lacrimi,tristete si amagire.
Data de nastere a acestui personaj dezvaluie zodia "gemeni",care nu este o zoide aleasa intamplator. Zodia este simbolul relatiei sale cu fratele sau,"Gemeni" fiind un element existential,de care personajul depinde.

Hinata:Membra a clanului Hyuuga, o fire delicata si eleganta este ruda cu personajul Hyuuga Nejo, apartinand aceluiasi clan.Clanul Hyuuga este unul din cele 3 cunoscute clanuri, ce poseda techinica oculara: Byakugan. Desi ca mic copil Hinata este surprinsa ca fiind sensibila si finuta si in chuunin caracterul este tinut constant.Chipul fetei este caracteristc datorita ochilor mari si blanzi si zambetului inocent, deasemena miscarile corpului reprezentand timiditate si retinere datorita controlului exagerat asupra reactiilor sale, fapt evidentiat in socializarea pe care o are cu cei din jur.Hinata insa are o slabiciune pentru Naruto,care o face complet sa isi iasa din calmitate,intrand intr-un stadiu incomod si incordat,rosind incontrolabil si balbaindu-se repetitiv.
In Shippuuden, Hinata apare mult mai matura, schimbarea fiind evidentiata in tr-un mod radical.Parul scurt este modificat si facut foarte lung,forma fetei este mai lunga,evadand din regula "capului rotund" regasit in personajele extrem de tinere din serialul Naruto, corpul este mult mai dezvoltat, iar inaltimea este modificata.Deasemenea si caracterul Hinatai este schimbat,dovedind mai mult curaj si ambitie pentru a ii proteja pe cei din jurul ei,lucru invatat tot de la Naruto la examenele chuunin.Ocupatiile Hinatai iau un rol foarte important in construirea personajului: baletul si presatul florilor reda eleganta,delicatetea si tandretea din caracterul Hinatai,conferindu-i mai multa feminitate,lucru nefavorabil in a fi shinobi. Insa in momenta de criza Hinata dovedeste si de putina duritate si curaj,asaltandu-l pe zeul Pain,in lupta sa cu Naruto.

Narutotongueersonajul principal al serialului cu acelasi nume este un personaj creat de Masashi Kishimoto cu scopul de a lua imaginea de "persoana foarte imperfecta". Avand parte de un trecut asemanator cu cel al lui Gaara,avand in el demonul-vulpe Kyuubi,denumit si "Noua-cozi". Regasiti in acelasi tip de cadru la nastere,unde mamele, isi imbratiseaza nou-nascutul pentru ultima oara, Gaara si Naruto au povesti extrem de asemanatoare.Naruto este o persoana doritoare de atentie si capabil sa arunce toate jetoanele pentru a capata acest lucru.De mic copil a fost vazut ca fiind o "panarama" sau un "mucos", facand tot felul de ispravi ca lumea sa stie cine este.De-a lungul serialelor Naruto se maturizeaza grav pe interior, pastrandu-se cat se poate de mult la exterior, inca apeland la tehnica "Sexy no Jutsu" avand chiar si 16 ani.In Shippuuden se realizeaza asemnarea izbitoare cu senseiul sau Jiraiya care a decedat, lasand in urma un elev ce si-a insisiut calitatile vechiului sau profesor.Acelasi caracter si zambet pervers ce ascund o minte creativa,ambitioasa si intelingenta,prezent sub dorinta constanta de a isi avea camarazii alaturi de el,lucru care il include si pe Uchiha Sasuke, ce a parasit satul acum mult timp, in cautarea lui Orochimaru.Astfel,Naruto,depasind fiecare obstacol pas cu pas,de la calmitate la disperare si inapoi,ajunge sa semene chiar cu Minato,avand ambitita si puterea lui Kage.Cea mai mare dorinta,inca de cand era copil este de a deveni Hokage,chiar si dupa ce acesta realizeaza o buna legatura intre el si demonul ce se afla inaunutrul lui! Naruto este simbolul continuitatii,regasindu-se in generatia viitoare a lui Jiraiya si a lui Minato,unde intervine si Sakura care se regaseste in cazul lui Tsunade si a mamei lui Naruto,Kushina. Zodia lui Naruto este "balanta" reprezentand echilibrul si asezarea perfecta a tuturor elementelor ce constituie acest personaj.

Minato : sotul Kushinei si tatal lui Naruto,Minato indeplineste un rol extrem de important in acets serial, fiind cel ce a influentat in mod direct viata personajului principal! Caracterizat ca fiind o persoana blanda si cu simtul umorului, Minato este cel de-al 4-lea Hokage al satului Konohagakure. Data de nastere dezvaluie zodia "varsator"ce reprezinta incredintarea,lasarea, daruirea. Dragostea de tat pe care Minato o are fata de Naruto este nemasurabila, sacrificandu-se pe el insusi si pe sotia lui pentru a isi salva baietelul nou-nascut.In Shippuuden,aparenta lui Minato apare pentru prima oara, fiind un factor important in cazul gradului de rudenui fata de Naruto, si in cazul continuitatii.Impartasind o serie de caracteristici cu Naruto,Minato apare binevenit in rolul de tata,personajul fiind extrem de compatibil cu istoria personajului principal.

Tsunade: Unul dintre cei mari trei legendari sannini,Tsunade este membra a clanului Senju,fiind nepoata marelui zeu shinobi, Hashirama, cunoscut si cub denumirea de primul Hokage.Caracterul femeii este reprezentat ca fiind agresiv si violent,lucru regasit si in zodia sa, leu, simbol al ferocitatii si al fortei masive.Fiind capabila sa creeze un crater cu un singur deget, Tsunade este exceptia ce sparge regula femeilor sensibile si delicate ce nu pot fi ninja.Fiind intruchipata cu o frumusete demna de admirat si ocupand locul de al 6-lea hokage in Konohagakure, aceasta o antreaneaza pe Haruno Sakura, membra a actualei echipe 7.Ironia tragica a serialului se afla in continuitatea dintre Sakura si Tsunade, unde genratiile actuale se regasesc in viitoarele genratii iar istoria pare a se repeta constant.Desi Tsunade pare a fi o femeie dura si insensibila,ea ascunde un trecut trist care inca ii macina sulfeltul,dupa ce i-a pierdut pe Dan,iubitul ei, si pe Nawaki,fratele ei mai mic.Ea,privindu-l pe Naruto,isi aminteste cu nostalgie de Dan si Nawaki a caror personalitati coincid,adaugand dorinta infocata a celor trei de a deveni hokage,fapt ce o aduce pe Lady Tsunade mai aproape de Naruto.

Sper ca iti plac. thinking
Nu stiu cat de bine le-am facut, cred ca sunt un pic cam lungi, dar sper ca sunt ok ^_^
Daca am gresit undeva sa imi spui si scuze anticipat laughing

| 1234dany5 explică (pentru Mimzy):

Da imi plac big grin! dar in mare parte mi-ai caracterizat sa zic asa pe ei laughing) ceea ce siam si eu povestea fiecaruia! big grin

| 1234dany5 explică (pentru 1234dany5):

Stiam

| Mimzy a răspuns (pentru 1234dany5):

Eh, laughing)) Mere si asa XD

11 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Profesoara ta de limba română asculta cumva manele?

| 1234dany5 explică (pentru Wøodenpints):

Evident ca nu... ce vrei sa spui? si ce legatura ere cu ce am intrebat? Daca nu ai auzit in viata ta de Naruto nu mai comenta!

| Wøodenpints a răspuns (pentru 1234dany5):

M-am luat și eu puțin de gramatica ta. Așa, mai subtil.

| 1234dany5 explică (pentru Wøodenpints):

Pai nu te mai lua!

| Wøodenpints a răspuns (pentru 1234dany5):

De ce? Meriți.

| 1234dany5 explică:

Da? atunci ce am scris grsit? desteapta/desteptule care sti numa sa critici? cum ai vrut sa scriu: am o intrebare pentru cei care va plac animeul naruto?