| ppq a întrebat:

Buna,
Apelez fiindca am nevoie de ajutor, nu stiu ce se intampla cu mine, daca e ceva neinregula cu mine, sunt confuz, nu inteleg si nu stiu cum sa fac... prea multe lucruri.
De multi ani sunt de parere ca imi irosesc viata si nu vad sa se imbunatateasca nimic.
Vreau sa ma corectez daca e cazul, sa fac ceea ce trebuie si ceea ce in regula, dar pur si simplu nu vad sa ma descurc. Am ajuns chiar si la gandul ca nu ma pricep sa fiu om.
Va rog cineva sa ma ajute, vreau sa vorbim mai pe larg, vreau sa ii arat cum gandesc...ce ma deranjeaza, sa ii cer sfaturi, pareri, sa ma invete, sa ma corecteze..., vreau sa ii spun cine sunt ca eventual sa ma poata ajuta, nu mai vreau sa traiesc asa, nu stiu ce sa fac.

Dati-mi mesaj si poate vorbim pe yahoo messenger sau undeva.

Apropo am 19 ani jumate

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Te inteleg, si eu gandesc uneori la fel ca tine, si tatal meu nu e de acord mai mereu cu mine ba ca iubesc animalele prea mult, ba ca stau in casa la seriale sau pe internet, sau ca imi place sa fotografiez si el vrea sa socializez mult sa ies ( si i-am spus ca de ce sa ies in cluburi, barururi sa beau, sa fumez, sau mai stiu eu ce, cand sunt multumita de cum sunt si ca nu inteleg de ce nu doreste sa fiu cuminte, la locul meu).
Parerea mea e ca nu imi irosesc viata, pentru fac ce imi place, fac cu cap, si nu exista consecinte negatine, deci parerea mea e la fel despre tine, ca nu iti irosesti viata daca faci ce iti place, tocmai asta asa trebuie sa iti traiesti viata, sa faci ce iti place, ca doar e viata ta, nu celor din jur. Mereu am vazut oameni din jurul meu care din punctul meu de vedere isi irosesc viata ( beau si fumeaza, manaca ce apuca, se disteaza la maxim fara somn, isi distrug sanatatea- iar eu imi iubesc corpul si sanatatea).
Si sa iti spun un secret, niciodata, dar nuciodata un parinte nu o sa fie multumit 100 % de copilul sau, oricat de mult s-ar stradui sa fie.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Insemna ca nu ai descoperit inca fericirea de a trai, de a face ceva ce iti place, un hobby care sa te atraga, sa te iubesti pe tine, si e nasol asa, daca te uiti in natura, in jurul tau si dai o importanta mai mare la viata, o sa vezi, ca atunci iti gasesti menirea.

| ppq explică (pentru LaLaura):

Am hobby care sa ma atraga, am lucruri care imi place sa fac, insa nu stiu daca ma iubesc pe mine.
Totusi nu cred ca intelegi problema. Vad si aud lucruri de la foarte multi oameni, lucruri care ma deranjeaza foarte tare. Chiar si tatal meu imi spune aceste lucruri, nici pe mama nu o pot lauda, insa la ea sta mai altfel treaba. Nu imi vine sa cred ca multa lume gandeste in acel fel anume si isi accepta gandirea, asta de multe ori ma face sa ma simt foarte prost fiindca eram sigur de perspectiva mea, si cand vad ca foarte lume gandeste intr-un mod care ma incomodeaza si nu pot sa il adopt, unori imi vine sa plang pentru asta, iar intr-un final imi pun intrebarea ce am? de ce sunt asa si de ce sunt ei asa? nu mai inteleg. Nu am intrebat pe nimeni de ce gandeste asa cum gandeste, fiindca sunt convins ca deja... orisicum sunt considerat un ciudat de catre multi, n-as vrea sa inrautatesc lucrurile.
Din aceasta cauza zic ca imi irosesc viata fiindca nu imi petrec timpul decat cu mine insumi si nu ma pot integra intr-un grup, simt ca nu apartin nicaieri.
As vrea sa vorbesc despre asta mai in detaliu sa imi spuna cineva ce sunt, ce am, de ce, chiar si daca nu poate dovedi ceea ce spune.

| LaLaura a răspuns (pentru ppq):

Te inteleg, si eu gandesc uneori la fel ca tine, si tatal meu nu e de acord mai mereu cu mine ba ca iubesc animalele prea mult, ba ca stau in casa la seriale sau pe internet, sau ca imi place sa fotografiez si el vrea sa socializez mult sa ies ( si i-am spus ca de ce sa ies in cluburi, barururi sa beau, sa fumez, sau mai stiu eu ce, cand sunt multumita de cum sunt si ca nu inteleg de ce nu doreste sa fiu cuminte, la locul meu).
Parerea mea e ca nu imi irosesc viata, pentru fac ce imi place, fac cu cap, si nu exista consecinte negatine, deci parerea mea e la fel despre tine, ca nu iti irosesti viata daca faci ce iti place, tocmai asta asa trebuie sa iti traiesti viata, sa faci ce iti place, ca doar e viata ta, nu celor din jur. Mereu am vazut oameni din jurul meu care din punctul meu de vedere isi irosesc viata ( beau si fumeaza, manaca ce apuca, se disteaza la maxim fara somn, isi distrug sanatatea- iar eu imi iubesc corpul si sanatatea).
Si sa iti spun un secret, niciodata, dar nuciodata un parinte nu o sa fie multumit 100 % de copilul sau, oricat de mult s-ar stradui sa fie.

| AjutorTezaMateMiercuriaAsta a răspuns:

Ai putea sa imi dai id tau in privat sau nu stiu...