| PinteaAndrada34 a întrebat:

As avea o intrebare.Va rog sa raspundeti serios -_-. Uneori ma urc pe bloc (blocul are 10 etaje).Si ma uit in jos...si ma gandesc la chestia aceea, sti cand cineva e in depresie. Faza cu sin...stiti voi.Mie nu m-i se pare normal deoarece am doar 13 ani si am ganduri din astea.Dar nu ma pot gandi la altceva cand sunt acolo pe bloc.Si eu sunt singura toata luna asta si nu stiu ce sa ma fac,mi-este frica sa nu fac vreo prostie sad In fiecare noapte visez cum sar de pe bloc si vad pe toti,dar ei nici nu imi simt lipsa.sad Sunt cat se poate de trista, iubitul m-a parasitsad HELP dau funsditza!

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Depresia nu inseamna pur si sa vrei sa te tai pe vene. Ea inseamna pur si simplu sa nu-ti mai doresti sa traiesti,te simti gol si inert,nu mai gasesti nicio placere in a trai. Asta apare din cauza ca nu prea ai avut clipe fericite. Faptul ca te-a lasat baietelul e o nimica toata,doar o emotie negativa. Daca simti nevoia sa plangi,plangi, nu tine, altfel de imbolnavesti psihic. Nu mai fugi de emotii, indiferent ca sunt negative sau pozitive. Depresia inseamna sa nu simti nimic, nici macar negativitate.

7 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Faptul ca te gandesti la asa ceva e de la faptul ca te-ai uitat la niste filme si ti s-a implementat in cap ideea ca daca te urci pe bloc trebuie sa te si sinucizi. Nu e chiar asa. Daca voiai sa faci asta, mai dadeai niste detalii, dar ma indoiesc ca vrei sa faci asta.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca vrei sa te sinucizi, fa-o ca... orice altceva, ceva care chiar sa merite, dar nu ca te-a parasit "iubitul" si tu ai 13 ani... Da-i peste bot fiind fericita ca ai scapat de el si nu-l mai baga in seama daca apare prin zona. Arata-le ca poti trai foarte bine fara ei.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kinderi ce incearca printr-o maniera morbida sa atraga atentia, urcand exclamatiile trecatorilor la cel mai inalt nivel.Mda.
Te-a parasit iubitul la 13 ani? e bun, sa-i multumesti pentru atrenament, caci vei avea nevoie.Te vei trezi la 30 parasita, cu rate si cativa copii de crescut dar cu batista uscata.

| PinteaAndrada34 explică (pentru anonim_4396):

Auzi mai...tu chiar nu poti lua in serios unelechestii? Ce e cu voi? Vedeti un om diferit si il tratati ca pe un caine sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru PinteaAndrada34):

Pisic, la mine cainii stau bine.

| AndrrreaDeea a răspuns:

Poti incerca sa vorbesti cu parintii tai sau sa mergi la un psiholog si sa ii spui aceste probleme. Poate iti va recomnda niste pastile sau ceaiuri pentru linistire.Si oricum poti bea o cana de ceai de tei inainte sa te pui sa dormi.AA si incearca sa nu mai mergi pe acel bloc.