| KellyGreen a întrebat:

Care este cel mai bun translator online? Vreau unul in care traducerile sa aiba un inteles. Ms.

10 răspunsuri:
| Floryn3423 a răspuns:

Eu folosesc http://www.academia-de-engleza.ro/......nline.html sau http://www.academia-de-engleza.ro/......nline.html dar nu e cel mai bun. Cam tot ce vedeti pe net sunt interfete, e greu sa faci un traducator de unul singur.

| MiHaiTzAAA1997 a răspuns:

Cel mai bun e Babylon
Pacat ca e doar trial...

Alte răspunsuri
| Cosmin42142 a răspuns:

Google translate

| Lorincz_Marcela-Rozalia_1953 a răspuns:

Tocmai asta intreb si eu : exista un traducator mai bun decat Google translate?

| derek33 a răspuns:

Nu cred că găsești așa ceva.Translatoarele astea îți traduc după anumiți algoritmi ceea ce vrei tu. Eu le-am folosit cu succes și am tradus filme sârbești sau cehești sau din altă limbă etc. Deci poți să le folosești, dar trebuie să vezi filmul și să știi exact cum să adaptezi. Limba română fiind o limbă analitică dacă traduci din engleză care e o limbă sintetică n-o sa-ți traducă bine dacă nu știi despre ce e vorba. Dacă traduci din germană în engleză o să-ți traducă aproximativ bine. Depinde ce ai de tradus. Nu cred că au inclus în ele expresii sau prescurtări sau jargoane foarte multe ...pentru că văd că uneori nu le traduce.

De asemenea, dacă sunt cuvinte compuse în limba sursă iarăși pot fi probleme. Cratimele, liniuțele de dialog și alte simboluri trebuie eliminate dacă vrei să se apropie de o traducere cât mai exactă. Uneori traducerea dintr-o anumită limbă direct în engleză e mai exactă ca sens decât dacă ai traduce direct în română din cauza multor prepoziții, conjuncții etc. pe care le are limba română: ca și, si, de, pentru ca, să.etc.care încurcă foarte mult traducerea. E vorba de cum știi să adaptezi... Dacă lucrezi o perioada de timp cu ele o să vezi că le dai de cap și sunt chiar folositoare pentru alte limbi decât engleza de pildă care a ajuns un fel de a doua limbă națională. Deci se poate dar îți ia ceva timp depinde cât de dificil e textul de tradus. Dar un traducător minune care să îți traducă 100% corect nu cred că există. De aceea există traducători autorizați. Sper că ți-am fost de folos. SUCCES!

Poti incearca totusi google translate https://translate.google.com/. Nu e cel mai bun, dar e acceptabil.

| Mandiș_Irina_1983 a răspuns (pentru derek33):

Care sunt traducători autorizați?

| feliciamarinela a răspuns (pentru Mandiș_Irina_1983):

Buna! Poti folosi serviciile oferite de http://www.biroutraduceribucuresti.ro
Eu am fost multumita atat de calitatea traducerii, cat si de rapiditatea cu care mi-a fost trimis documentul inapoi. Multa bafta! ^^

| Petrea_Marrius_1980 a răspuns:

Eu nu găsesc un traducător bun să-l instalez pe telefon