| smileKiller a întrebat:

Cum se numeste cel care vinde in cafenea? big grin nu e cofetar nu? scuze da imi trebuie intr-o compunere

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

Într-o cafenea care se respectă, cel care vinde cafeaua (tot el o şi prăjeşte, o prepară) se numeşte cafegiu.

Dacă eşti din Bucureşti, poţi trece pe la micul magazin-cafenea Delicatesse Florescu (din zona Piaţa Rossetti), unde poţi cumpăra sau chiar savura la preţuri foarte bune o mulţime de sortimente de cafea super-premium (nu produse de astea comerciale gen Starbucks, Illy, Jacobs etc.).

4 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

- Cofetar, este cel ce face delicioasele prăjituri, care sunt o ispită pentru mine / pâine, adică diferite produse de patiserie. :)) * nu le pot rezista * Iar cele ce vinde în cafenea, se numeşte vânzător.
Iar data viitoare te rog să nu pui întrebări prin care să îţi rezolvi temele. Rişti să fi suspendată. Pentru mai multe detalii: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Numai bine.

| Blackwoman27 a răspuns:

Nu e ofetar,e vanzator pur si simplu,sau ospatar,dar cofetar nu e laughing, cofetar=cel care face painea, prajiturile etc,(lucreaza la cofetarie)

| sunshine_4741 a răspuns:

(scuze ca ma bag dar cel care face paine se numeste brutar)
cofetarul e cel care face prajituri iar cel care vinde in cafenea e doar un simplu vanzator
iar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Cofetar e cel care face : paine, prajituri, cornuri. Acel om lucreaza la cofetarie.
Pai la cel care vinde in cafenea i se spune simplu, vanzator sau ospatar sau chelner, depinde happy.

Apropo, noi nu aveam voie sa te ajutam pentru ca pe TPU nu se dau nu se rezolva teme si daca e cineva rau printre noi :-> risti sa fi suspendata straight face