| malexandra1234 a întrebat:

La clasa a 8-a, pentru examene ce specii literare se cer? Si stie cineva daca se poate sa ne pice sa demonstram ca o opera studiata apartine nuvelei? Sau romanului, etc...De exemplu ca Baltagul e roman...Sau ce am studiat in clasa a 5 a. Funda!

1 răspuns:
| BaiatDeGaşcă a răspuns:

Iti da un text si poate sa ceara ca textul dat apartine genului epic, liric sau sa caracterizezi un personaj sau sa explici de ce textu este o doina sau balada etc.la simulari s-a dat o doina si trebuia sa se scrie elementele specifice acestui gen. BAFTA la invatat si scuze pentru greseli