| ofanaasorelei a întrebat:

Buna m-a puteți va rog ajuta,dau funda,ce este simetrie radiara si simetrie bilaterala, am nevoie de noțiunea acestora

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.La animalele cu mod de viață sedentar corpul are simetrie radiară. De la axul imaginar care poate fi dus prin corpul acestor animale pot fi tarase raze ce împart corpul în părți cu structură identică. O astfel de structură a corpului îi permite să se apere de dușmani ce pot ataca din diferite părți.
Ex : sarpe

2.Nevertebratele sint animale lipsite de schelet intern. Unele dintre ele auschelet extern (melcul, fluturele, racul, paianjenul) format din calcar sau chitina, care confera forma corpului, are rol de protectie sau participa la locomotie, ca la insecte. Altele (rima, lipitoarea) poseda hidroschelet care participa la locomotie.
Cordatele au schelet intern prezent prin coarda la animalele inferioare (amfioxul) si coloana vertebrala la cele superioare, care au fost numite vertebrate. La vertebrate coarda este prezenta in perioada de dezvoltare embrionara.
Simetria corpului la animale
La majoritatea animalelor (pesti, insecte, broaste, pasari) organele sint perechi (doi rinichi, doi plamini, doua sau trei perechi de membre) si sint dispuse pe partea dreapta si stinga a corpului. Prin corpul acestor animale, imaginar, poate fi trasat un ax, care il imparte in doua parti identice. Animalele cu dispunere simetrica a organelor perechi se numesc anumale cu simetrie bilaterala. O astfel de structura a corpului permite deplasarea liniara, mentinerea echilibrului corpului in miscare, rotire fara dificultati spre dreapta si stinga. Pe partea anterioaraa corpului animalelor cu simetrie bilaterala sint dispuse organele senzoriale, cavitatea bucala, organele de aparare si atac.
La animalele cu mod de viata sedentar corpul are simetrie radiara. De la axul imaginar care poate fi dus prin corpul acestor animale pot fi trasate raze ce impart corpul in parti cu structura identica. O asa arhitectura a corpului permite animalului, care nu se deplaseaza, sa se apere de dusmani ce pot ataca din diferite parti. Animalele cu simetrie radiara pot sa vineze prada care poate aparare din orice parte.
Functiile organismului animal.
Organismul animal este un sistem biologic deschis, care realizeaza un schimb permanent de substante si energie cu mediul extern, bazat pe numeroase activitati functionale, cele mai importante fiind: de rlatie, de nutritie, de reproducere.