| Gabriela_Diana_1999 a întrebat:

ma numesc Diana Gabriela, am 15 ani si sunt in clasa a 9 a. Deoarece suntem o clasa de filologie, toti colegii suntem foarte buni. Am un baiat in clasa, care in timpul orelor se ita insistent in ochii mei desi suntem la 2 metri distanta. Problema e ca, cred ca il plac. Chestia este, ca el nu vorbeste cu mine deloc inafara scolii si nici in interior, prefera sa ma tachineze uitandu-se in ochii mei. Un sfat please, ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Dacă nu încerci s-ar putea să creadă că nu-ți place de el și s-ar putea să scadă sentimentul de plăcere, de dragoste până la 0.
De obicei dacă nu bagi în seamă persoana iubită și aceasta știe sau nu acest lucru, ea se va îndrăgosti de altcineva și va uita de tine.
Eu îți urez noroc în problema ta și sper ca băiatul acesta să observe că-l placi.

17 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Sa inveti mai bine la filologie ca sa eviti si fara virgula constructiile "ca cred" fiindca virgula nu-si are locul acolo indiferent de ce crezi tu. La fel virgula dupa chestia este e la fel pusa din burta.

| Gabriela_Diana_1999 explică (pentru AlexanderAdrian):

Merci ca m-ai corectat.Nu ma supar deoarece este firesc ca omul sa greseasca.

| AlexanderAdrian a răspuns:

As vrea totusi sa-ti si spun de ce am tinut musai sa-ti atrag atentia. Pentru ca tu de fapt intrebi ce anume vrea un tip de la tine avand in vedere comportamentul lui oarecum dual - ba te fixeaza cu privirea ba nu vorbeste deloc cu tine in rest.

Insa in acelasi timp, total irelevant si fara vreo treaba cu problema ta, tii sa mentionezi ca esti intr-o clasa de filologie si ca toti sunteti foarte buni. La filologie presupun, lucru care nu se vede in enuntul tau din pacate. Ore de logica nu aveti?

In ce priveste dilema ta. Ai putea sa comunici cu el. Sa-l intrebi ce vrea. Ca de-aia ne-a lasat natura gura limba si corzi vocale.

| Gabriela_Diana_1999 explică (pentru AlexanderAdrian):

Da, avem ore de logica. Oricum nu pun pret pe parerile altora. Eu am cerut lumii un sfat si cine se crede in masura sa raspunda, va facea cest lucru.

| Gabriela_Diana_1999 explică (pentru AlexanderAdrian):

Problema este ca eu nu pot sa vorbesc cu el. Este sentimentul acela cand te indragostesti de o persoana care te ia prin surprindere cu gesturi frumoase, prietenesti si te pierzi cu totul in ochii ei. Este acel baiat care in doua minute ti-a dat lumea peste cap si care te face sa uiti de tot, baiatul pe care il placi, care de primul salut si-a starnit ceva in inima, o scanteie foarte puternica. Daca as dori sa vorbesc cu el, sincer nu am putea. Simt ca ma blochez. Merci oricum.

| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Păi dacă se uită insistent la tine în ore, atunci probabilitatea să te placă este mare, dar poate are personalitatea timidă și nu poate să o recunoască.
Dacă îl placi și tu, caută ceva comun între voi și încearcă să te integrezi în acel ceva, prin care o să afli concret dacă te place.
Dacă nu îl placi, atunci măcar poartă-te frumos cu el ca să nu sufere așa de mult până îi trece.
Ai grijă totuși să nu-l abordezi brusc, ci lent, ca nu cumva să se jeneze în fața colegilor etc.
Dacă nu te-am lămurit, te rog lasă un comentariu la răspunsul meu și te voi lămuri în problema ta.

| Gabriela_Diana_1999 explică (pentru noisolpXekuNemertXe):

Eu il plac dar nu stiu daca sentimentul este reciproc. Sa-i spun nu as putea deoarece nu mi se pare corect sa-i spui unei persoane brusc '' Stii ceva eu te plac''.Am incercat sa ma integrez in grupul lui, am incercat sa vorbesc cu el despre teme.

| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Încearcă să-i faci complimente de genul "Ce glumă tare...", "Ce bine miroși astăzi", "Ce haine frumoase! " etc. Și până la urmă el își va da seama că-l placi și probabil te va întreba.
Dacă nu o face, spune-i tu, când sunteți singuri, că îl placi. Spune-i mai discret ca să nu-și imagineze că te-a auzit cineva și să-i fie rușine să interacționeze.

| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Hai să presupunem că el nu te place.
Atunci, dacă își dă seama sau îi spui tu, n-are decât să râdă sau cine știe ce îi mai trece prin cap.
Este normal să îți placă de cineva și nu e vina ta. Aceasta nu e o rușine sau un motiv de îngrijorare.
Și apropo, dacă nu o să încerci să vorbești cu el, nu o să-ți dai seama dacă îi place de tine.

| Gabriela_Diana_1999 explică (pentru noisolpXekuNemertXe):

Problema e ca si eu sunt timida.Nu stiu ce sa-i spun, cum sa incep o conversatie, pur si simplu imi este frica sa nu il deranjez, sa nu il supar in vreun fel.

| noisolpXekuNemertXe a răspuns (pentru Gabriela_Diana_1999):

Te înțeleg perfect,
deoarece și eu sunt timid, dar dacă nu încerci, nu știu ce să-ți mai spun să faci.
Ai putea încerca să îi trimiți bilete (când nu este atent pui biletul în buzunar, prin lucrurile lui etc.)
Dacă trimiți bilete ai timp să te gândești ce să scrii și nu te poți bloca în fața lui, neștiind ce să faci.
Problema apare dacă nu te place, deoarece îți poate considera gestul o insultă sau altceva.
Dar cum ai precizat în întrebare, el se uită la tine, deci e o posibilitate mare să te placă.

| Gabriela_Diana_1999 explică (pentru noisolpXekuNemertXe):

Am incercat sa ii trimit un mic mesaj ''sarbatori fericite'' m-a intrebat ce mai fac, daca astept sa vina scoala. Parerea mea e ca totusi s-a prins ca il plac.Eu nu vreau sa fiu impreuna cu el. Vreau doar sa stie ca il plac si atat...restu' va veni de la sine..Nici eu nu stiu cum sa incep o convorbire dar nici el...

| noisolpXekuNemertXe a răspuns (pentru Gabriela_Diana_1999):

Am o idee. Întreabă-l dacă te place.
-TU: (numele lui), tu mă placi?
-EL: Da./De unde ți-a venit idea aceasta?
-T: Și eu te plac./ Păi mie îmi place de tine și am observat că mi-ai trimis un mesaj cu întrebări personale. Tu mă placi?

Dacă răspunde cu "NU" sau cu ceva derivat din acesta, tu răspunde-i cu "În regulă. / Nu-i nicio problemă. etc."

| Gabriela_Diana_1999 explică (pentru noisolpXekuNemertXe):

Nu pot, nu am curajul.

| noisolpXekuNemertXe a răspuns (pentru Gabriela_Diana_1999):

Dacă nu riști, nu câștigi.
Dar dacă tot susții că nu ai curajul să fac acest lucru, poți încerca să-i trimiți mesaje, bilete etc.
Nu știu cu ce să-ți mai spun să faci.
Dacă odată îți cere ajutorul, ajută-l.
Dacă vezi că îi e rău sau nu se simte bine sau că e rănit psihic, consolează-l, vorbește cu el despre problemă și dă-i sfaturi.
Eventual spune-i dacă e îmbrăcat elegant sau dacă vezi o calitate la el spune-i despre ea.
EXEMPLU: Uau! ce schemă tare / ce elegant ești / ce bine miroși etc.
Nu uita să fii tare. O să reușești dacă o să încerci.

| Gabriela_Diana_1999 explică (pentru noisolpXekuNemertXe):

Prefer sa stau deoparte, si sa las totul natural, daca va fi ceva.Pentru ca nu pot.Nu am curajul necesar.

| Gabriela_Diana_1999 explică (pentru Gabriela_Diana_1999):

Astazi de exemplu, nu am facut ora de logica. Ne-a dat voie afara.Cand am venit in clasa, el era pe scaunul meu se juca pe telefon.

| noisolpXekuNemertXe a răspuns (pentru Gabriela_Diana_1999):

Dacă nu încerci s-ar putea să creadă că nu-ți place de el și s-ar putea să scadă sentimentul de plăcere, de dragoste până la 0.
De obicei dacă nu bagi în seamă persoana iubită și aceasta știe sau nu acest lucru, ea se va îndrăgosti de altcineva și va uita de tine.
Eu îți urez noroc în problema ta și sper ca băiatul acesta să observe că-l placi.