| Brummtibumm_Elena_1992 a întrebat:

Buna,o sa imi iau un catel cioanesc german (lup) dupa ce se naste as vrea sa stiu cate saptamani/luni trebuie sa ii dau lapte ce mancare trebuie sa ii dau cand trebuie sa ii fac baie, tot ce se poate stii despre ei ingrijire si sanatate, va rog sa ma ajutati dau fundita :3

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Cel mai indicat ar fi sa il lasi sa stea langa mamica lui sa se hraneasca natural, apoi dupa o luna jumate(cel putin) il poti lua si il poti hrani tu.
Il hranesti cu hrana umeda cumparata, ori hrana gatita in casa.
http://www.animalutze.com/articole/baia-cainelui-cand-de-ce-cu-ce-si-cu.php
O zi buna sa ai:)

| Mădă0611 a răspuns:

Lasa-l o perioada langa mama lui, sa fie hranit cu lapte de la ea, care il protejeaza de boli, dupa vreo doua luni ia-l, deparaziteaza-l, vaccineaza-l si ii poti da cam orice sa manance, orice e de mancat, ciocolata ii face rau.

| BeyondTheMusic a răspuns:

Buna, cum adica "dupa ce se naste"?! Adica vrei sa il iei de langa mamica lui?! Un pui de caine trebuie sa stea cel putin 2 luni alaturi de mama lui! Singurul lapte pe care trebuie sa i-l dai e cel de la mama lui! Cu laptele de vaca ii faci rau! In cazul in care esti inteligenta si nu il omori ca sa il iei inainte de 2 luni poti sa ii inmoi mancarea de caine (junior) in supa de pui, sau alte supe, in apa in care a fiert orezul, sau chiar in apa. sa nu ii dai conserve sau pliculete, nu sunt bune! Baie pentru el nu ti-as recomanda. mai astepta pana pe la 5-6 luni ca sa ii faci baie, dar in caz ca se murdareste nu are nimic daca il speli, recomandat e sa il duci la veterinar pentru deparazitare interna, vaccinuri si nu uita sa soliciti veterinarul sa iti dea pastile de calciu si vitamine pentru el, e necesar, nu toti veterinarii te anunta ca au nevoie, insa la puii de caini le trebuie ca sa nu aiba probleme cu oasele. in rest, daca am ratat ceva poti sa ma intrebi.