| delia_6706 a întrebat:

Buna sa zicem ca incepe scoala iar tu esti pe ciclu si ai sase ore de stat la scoala.Cum iti schimbi tamponul? la baie?

29 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Normal ca la baie ca doar nu in clasa in fata baietilorlaughing
Eu nu am probleme cu colegii ca ar zice cv, din contra, toti stiu despre ce e vorba si nici macar nu ma feresc...

| Silvia a răspuns:

Normal ca la baie ca doar nu in clasa in fata baietilorlaughing
Eu nu am probleme cu colegii ca ar zice cv,din contra,toti stiu despre ce e vorba si nici macar nu ma feresc...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e greu. Iti iei o mica borseta sau intr-un buzunar separat al ghiozdanului iti pui 5-6 tampoane si un pachet de servetele umede pentru igiena intima sau pentru bebelusi. In primele zile te duci in fiecare pauza la baie, intri in cabina, iti scoti tamponul folosit, il impachetezi in ambalajul celui nou, te stergi bine cu 4-5 servetele umede si il pui pe cel curat. Cand fluxul scade si esti sigura ca nu e risc sa te patezi, poti face asta si o data la 3 ore. Acasa, primul lucru te speli.

| SweetCandy a răspuns:

Dap...normal...eu una ma duc km in fiecare pauza sa vad cum sta treaba, si cand vad k e cazul imi schimb adorbantul, iar pe cel vechi il infasor in ambalujul celui nou si il arunc
igienic e de fiecare data cand ai esti in acea perioada a lunii sa te speli p maini si inainte si dp ce iesi de l baie pentru a evita eventualele infectii si neplaceri!
multa sanatate si te pup!happy

| SweetCandy a răspuns:

Dap...normal...eu una ma duc km in fiecare pauza sa vad qm sta treaba,si cand vad k e cazul imi skimb adorbantul,iar pe cel vechi il infasor in ambalujul celui nou si il arunc
igienic e de fiecare data cand ai esti in acea perioada a lunii sa te speli p maini si inainte si dp ce iesi de l baie pt a evita eventualele infectii si neplaceri!
multa sanatate si te pup!happy

| BUBULINA a răspuns:

Cand plec de acasa imi schimbat absorbantu nu tamponul (in cazu tau)
si repede in pauze ma duc la baie, il infasori in amabalaju celui inlocuit si in hartie igienica si il arunci in cosu de gunoi de la baie

auran
| auran a răspuns:

Pai la baie, unde in alta parte? In functie de fluxul menstrual, il poti schimba la 2, 3 sau 4 ore...

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Da, la baie il schimbi...iei absorbantul pe sub bluza sau il pui in caiet si mergi cu caietu la baie sub pretextul ca ai mai repeta iar la baie o rogi pe colega ta sa iti tina caietubig grin
O sa te obisnuiesti dupa cateva luniwinking

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Da...rogi o colega sa vina cu tine in pauzawinkingdaca nu vrei sa te duci singura

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Da...rogi o colega sa vina cu tine in pauzawinkingdaca nu vrei sa te duci singura

| snepy a răspuns:

Cand trebuie sa schimbi tamponul, il bagi in buzunar si te duci la profesor, ii ceri permisiune sa te duci la W. C ca este o "urgenta" iar profu intelege, si iti faci linistita treaba, nu trebuie sa vina nimeni cu tine

| utilizatortpu a răspuns:

Sora mea, îmi dai voie să-ţi zic aşa?! ai o mare problemă! Dacă nu ai aflat că în perioada de menstruaţie dacă îi spui medicului tău, poate să-ţi dea scutire să nu te duci la şcoală, eu zic că te duci de pomană surioară. Să nu-mi zici că nu poţi lipsi de la ore, că urmăreşti să iei premiul Nobel, că dau cu monitorul de pământ. Şi este al lui fiică-mea şi am dat de belea, dar cred că nu se va supăra că şi ea este ca tine, stă la şcoală toată ziua. Numai că la liceu la ea, tampoanele fetelor le schimbă băieţii, să nu-şi strice ele manichiura.

| Carla0420 a răspuns (pentru utilizatortpu):

Dacă e test și trebuie să vii neapărat?!

| Daisy. a răspuns:

Da...la baie... ii zici unei colege sa vina cu tine...cu colegele mele creeam diversiunihappyadica cica mi-ar,, fura'' ghiozdanul ca sa pot lua absorbantul din elbig grin...nu-ti face griji...cu timpul te vei obisnuihappy

| kitty_8919 a răspuns:

Da in baie la scoala chemi o colega sa iti tina de usa.

| kitty_8919 a răspuns:

Da in baie la scoala chemi o colega sa iti tina de usa.

| anonim_4603 a răspuns:

Da, normal ca la baie
la mine nu e necesar tot timpul sa il schimb

| hailasa a răspuns:

Ma duc in pauza la baie cu tamponul sub bluza, cu usa nu am intreaba pentru ca se incuie

| dianadiana a răspuns:

Dap delia la baie. doar ai muuuulte prietene si rogi o prietena sa vina cu tine, o sa vezi ce simplu e si in fiecare zi cand ai nevoie de ajutor roag o. t poooooop dulce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, rog o colega sa vina cu mine, sa-mi tina de usa sau sa vada, sa nu intre nimeni happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da delia, la baie dar insotita de o colega. si ai grija sa ai la tine in geanta mereu hartie igienica si servetele umede. Nu-ti fie teama draga mea, te vei obisnui curand si o sa stii sa faci ceea ce este mai confortabil pentru tine si, nu iti va fi asa de grea perioada aceasta. Toate fetele care au raspuns pana acum ti-au dat informatii utile, tine-le minte si va fi usor. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si eu sunt i aceeasi problema si ma patez repedesad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da la baie nu am altundeva si acum chiar is pe ciclu :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa fac am si eu aceeasi problema, am 6 ore si ma patez cam repede. in prima luna nu purtam absorbant pentru ca nu era asa de gravhee hee prima luna m-a tinut 3 ore. acum port absorbant la scoala si ma schimb o singura data pentru ca nu curge ffff tare adica acasa arunc absorbantul aproape curat, doar cu o mica pata. pup pa pa "p:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ca nu stiu nici eu!

| AlexandraPrincess a răspuns:

Pai,,eu nu am ciclu.dar:M-am gandit la niste metode!
In pauza mergi la baie(poti merge cu colege\a sau singura... tamponul\absorbantul il poti pune in soseta si pui pantalonul pedeasupra sa nu se vada,, sau sub tricou! Mai poti lua tricouri lungi!

| SaraIsVeryBeautiful a răspuns:

Normal ca la baie, in pauza. Doar nu o sa-l schimbi in fata colegilor.Te duci in fiecare pauza la baie si verifici daca este plin, iar daca este plin sau aproape plin, il schimbi.

| BIRDshow a răspuns:

Poți merge la învățătoare (dascăl), şi să-i spui (privat), că ți-a venit ciclul. Sigur o să te lase să mergi dacă-i explici cum stă treaba. Sau pur şi simplu o întrebi dacă poți merge la baie, apoi,, camuflezi" absorbantul în ceva (nişte hârtie igienică, să zicem), şi...te duci! Sau dacă îți vine pentru. prima dată, şi nu eşti pregătită, chiar trebuie să anunți învățătorul şi să-ți suni părinții sau să mergi singură acasă (dar totuşi repede). Sper că te-am ajutat, FUNDĂ!

| loredana11 a răspuns:

Da