| Ruxandra100 a întrebat:

Bună seara TPU! Aş vrea să învăţ serios engleză, astfel încât să pot purta o conversaţie şi nu doar "-hi, -hi, -how are you, -fine, and you?" rolling on the floor Vreau să ştiu mult mai bine, aproape de perfect laughing. Mi-am cumpărat un dicţionar, un ghid de conversaţie şi gramatica limbii engleze, toate de la editura Linghea. Vreau să vă întreb cu ce să încep şi cum pot învăţa engleza mai bine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

You get yourself a cool, patient, american guy and start chatting.

| Ruxandra100 explică (pentru anonim_4396):

That's a good idea. laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ruxandra100):

Yes, it is. Just be careful to choose one who knows the difference beetwen your and you're laughing.
You can text me anytime. No charge.winking

| Ruxandra100 explică (pentru anonim_4396):

I'll be. laughing) Okay, thank you. happy

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa incepi cu gramatica si in paralel sa folosesti ghidul si dictionarul.
Pentru pronunție si vocabular, e mai usor sa inveti din filme, seriale, muzica si purtând conversații.

| Ruxandra100 explică (pentru anonim_4396):

Cred că aşa o să fac. Mulţumesc!

| Innsbruck a răspuns:

Pai ai putea invata in mai multe feluri,
-faci ore
-te uiti la filme/seriale subtitrate in romana apoi engleza apoi incerci fara sub

-vorbesti pe un site de socializare cu diferite persoane

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Mai bine te-ai uita la seriale sau filme. Prinzi mai bine de acolo decat sa tocesti. Eu asa am imvatat.

| Ruxandra100 explică (pentru BlackAndWhite1):

Nu prea ştiu la ce seriale să mă uit laughing m-am uitat la The Vampire Diaries, The originals şi Pretty little liars, dar m-am plictist de ele şi din cauza că am început să mă uit la seriale coreene cu traducere în română mi-am cam pierdut din abilităţile pe care le căpătasem la limba engleză datorită acelor seriale. laughing

| BlackAndWhite1 a răspuns (pentru Ruxandra100):

Pai nu conteaza. Incepe din nou sa te uiti la filme in engleza sau seriale sunt multe la televizor nu trebuie neaparat sa iti placa doar asculta cum comunica aia.

| Ruxandra100 explică (pentru BlackAndWhite1):

La filme ma uit oricum, acum am inceput serialul Fringe. big grin