| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Acum rock-ul este sa zicem "la moda",dar majoritatea asculta doar trupe precum BVB,BMTH,MIW,Slipknot,Sepultura si eu ascult doar rock de moda veche(Metallica; Iron maiden; Black Sabbath; Ac/Dc; Led Zeppelin)si trupe cu melodii mai lente,nu foarte rock(RHCP,Green Day, Nickelback).
Oricum sunt cam "demodata" si nu vreau sa raman in urma cu chestiile de genul desi mie chiar nu-mi plac melodiile alea in care se tipa si ma intereseaza mai mult melodia in sine(versurile si imi place sa ascult fiecare instrument separat de la fiecare melodie).
Acum intrebarea mea:Ar trebuii sa incep sa ascult melodii gen MIW si BVB sau sa raman asa?

Răspuns Câştigător
| sappy a răspuns:

Nu te inteleg, daca iti place ceva si te caracterizeaza nu iti schimbi gusturile doar asa, daca persoanele pe care le numesti "prietenii"o sa te marginalizeze pentru ca ai alte opinii inseamna ca sunt niste persoane ipocrite care numai prietenii nu sunt! Ai de ales ori le faci pe plac altora pentru a le intra in gratii sau ai indeajuns de multa incredere sa-ti expui propriile opinii!

9 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Ce naiba e cu întrebarea asta penibilă?
Frate, nici măcar nu ştiu cu ce să încep.

În primul rând, de ce pui Sepultura în oală cu căcaturile de BVB, BMTH şi restul? Sepultura este o trupă foarte bună de thrash, fondată în anii 80, nu azi-ieri ca BVB.

În al doilea rând, dacă te consideri demodată pentru că asculţi rock vechi şi vrei să te forţezi să asculţi porcării noi doar ca să fii " în pas cu moda ", în ochii mei nu valorezi nici cât un manelist.

"Ar trebuii sa incep sa ascult melodii gen MIW si BVB sau sa raman asa?"
Asculţi ce îţi place. De ce te interesează pe tine ce ascultă alţii?
Trebuie să abordezi sindromul de turmă? Dacă toată lumea poartă vată-n nas, chiar dacă nu-ţi place chestia asta, trebuie să o faci şi tu, nu? Că dacă fac toţi, tu de ce să fii mai prost.

În fine, dacă ţie îţi plac trupele vechi, nu trebuie să te iei după toată lumea. ASCULTĂ CE ÎŢI PLACE, NU CE ASCULTĂ ALŢII.

| Deaad a răspuns:

Sepultura nu se amesteca cu BVB.
Ai spus o prostie colosala la sfarsit.De ce? Doar de ce!? De ce te gandesti sa te apuci sa asculti niste trupe care nu-ti plac doar sa fi la moda cu ceilalti? Da-o dracu de moda.Cine are nevoie de ea? Deja a stricat prea mult moda? Sa fi in trend... Cel mai prost lucru care il poti face este sa asculti ceva superficial.
De exemplu:Un cocalar cu lant de aur la gat vrea sa se dea om cult si incepe dintr-o data sa asculte Mozart.Pai e frumos asa? Asta e lucru? Niciodata nu o sa fie in stare sa inteleaga muzica aia.
Deci sa asculti superficial o trupa este o porcarie.Asculta ce iti place. Daca iti place BVB, asculta.Mie nu imi place.E o adunatura de idioti care cred ca ce fac ei e muzica.
Black Sabbath, Ac/Dc/Led zeppelin etc. sunt trupe rock cunoscute si clasice.Dar iti pun ca nu tot ceea ce e nou e de cacat.Ba dimpotriva, multe trupe sunt foarte bune.

Deci nu, nu incepe sa asculti ceva ce nu iti place.De ce sa fi parte din turma? De ce trebuie sa fi la moda? Moda e un cacat.Moda vine si trece.In schimb multe trupe bune legendare raman.

| TPUuser199 a răspuns:

Nu trebuie sa asculti de asculta altii. Eu ascult si AC/DC, Slipknot, BVB (THE BEST!) BMTH, insa nu m`am luat dupa nimeni. Ascult strict ce imi place!

| HikariAi a răspuns:

Deja ai primit destule raspunsuri si nu cred ca ar mai schimba ceva ce-ti voi spune eu, insa voi incerca sa raspund si nu te deranjeze. Eu ascult aceleasi formatii ca si tine, chiar si linkin parca care un bun prieten si un rocker 100% ii considera gay. Din cauza ca imi place foarte mult Japonia am ascultat si j-rock, j-pop si chiar imi plac foarte mult si banuiesc ca toti rockerii considera formatiile japoneze de rock ca niste formatii de ****, insa nu-mi pasa, pentru ca asta sunt eu, ascult ce-mi place, ascult si muzica clasica si theme din anime si cam orice melodie care e pe gustul meu in afar de manele si muzica populara, nici hip-hop (dar imi place Eminem). Ceea ce vreau eu sa intelegi e ca trebuie sa asculti ce-ti place tie si melodiile care te fac sa te simti bine, nu melodiile care le plac altora, acele melodii ii definesc pe ei.

| bvsd a răspuns:

Sepultura nu este deloc la moda, dupa ce a plecat Max cavalera cei de la sepultura au pierdut foarte multi fani, si sepultura este o trupa formata in anul 1984, iar metalica in 1980 parca nu mai stiu! Oricum, stiu de ce ai facut aceasta postare, esti un hipster care cauta atentie si te crezi superior daca asculti acele trupe.Black sabbath si iron maiden sunt trupe de heavy metal, nu rock, iar metallica este trupa de thrash metal (teoretic) daca stii ce inseamna asta.Pun pariu ca nici nu poti numi 2 albume black sabbath fara sa te uiti pe wikipedia

| Furculingură a răspuns (pentru bvsd):

" Iron Maiden şi Black Sabbath sunt metal, nu rock "

Să ştii că şi metal-ul tot rock este.
Metal-ul este un subgen al rock-ului, deci degeaba spui tu acolo de heavy şi thrash, că toate intră la rock.

"Heavy metal (or simply metal) is a genre of rock music[1] that developed in the late 1960s and early 1970s, largely in the United Kingdom and the United States."
http://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal_music

http://static.echonest.com/LabyrinthOfGenre/GenreMaze.html
Nici chestia asta nu e tocmai ok, dar ideea e că toate pleacă de la rock.

| anonim_4396 explică (pentru bvsd):

De Sepultura stiu doar din auzite nu am ascultat pentru ca pur si simplu nu am ascultat.De la Black Sabbath am doar casetele mamei mele la fel si de la Led Zeppelin si chiar n-am nevoie de "atentia" ta.
Am prieteni care ascultau rock de bun gust (sa zicem) si acum asculta BVB si altele si eu chiar n-am chef sa-mi pierd "prietenii" doar din cauza unor trupe si nu am zis ca nu o sa mai ascult ceea ce-mi place.De fata cu ei ascult ceva si singura ascult altceva.Si stiu ca nu ar trebui sa-mi pese de ce zic altii si alte bazaconii, dar toti zic asa, pun pariu ca nici voua nu v-ar placea sa fiti detestati si marginalizati doar pentru ca sunteti diferiti.

| bvsd a răspuns (pentru Furculingură):

Asta inseamna ca pot cataloga trupele de death metal ca fiind trupe de thrash doar pentru ca death metal a evoluat din thrash? Nu! Rockul si metalul sunt chestii diferite, chiar daca metal a evoluat din rock.E ca si cum ai spune ca aerosmith e acelasi lucru cu megadeth.

| Furculingură a răspuns (pentru bvsd):

Sunt genuri diferite de rock, dar tot rock sunt.
La asta mă refeream.
În fine, nu este o crimă. Singura problemă aici e a tipei care a pus întrebarea.

| sappy a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te inteleg, daca iti place ceva si te caracterizeaza nu iti schimbi gusturile doar asa, daca persoanele pe care le numesti "prietenii"o sa te marginalizeze pentru ca ai alte opinii inseamna ca sunt niste persoane ipocrite care numai prietenii nu sunt! Ai de ales ori le faci pe plac altora pentru a le intra in gratii sau ai indeajuns de multa incredere sa-ti expui propriile opinii!