| LiveDead a întrebat:

As vrea sa va intreb in legatura cu problema mea, bine, mai mult cer un sfat.
Ei bine, de cativa ani incoace am depresie. Sunt de multe ori trista fara motiv, irascibila si uneori violenta. Resping mare parte din persoanele de langa mine. Resping chiar si unele persoane straine, imi este frica de ele.
Am incercat sa ma sinucid de mai multe ori in trecut, familia mea nici pana acum nu a aflat de asta. Singurul lucru de care familia mea stie, mai precis mama si strabunicul meu, este acela ca am incercat sa imi dau foc cand eram mica de multe ori, facand-o intentionat.
Nu sunt foarte sigura, insa uneori cred ca am atacuri de panica din cauza unor evenimente nu tocmai placute din trecut.
De multe ori aud voci, toate imi repeta Ca sunt proata, idioata, un esec, ca nu merit sa mai traiesc, etc. Sunt ca niste ecouri in capul meu.

Am obiceiul sa ma tai pe mana, sa ma zgarii si sa ma lovesc. Nu stiu exact de ce. Nu prea mai simt durerea fizica insa tot o fac.

Nu stiu daca puteti sa ma ajutati. Eu am vrut doar sa imi spun problemele, stiind ca aici sunt in siguranta.

Am fost la psiholog in trecut, insa nu i-am spus de probleme. Am incercat sa par normala, imi era frica de consecinte. Atunci am fost deoarece eram prea inchisa in mine si pentru ca ma izolam si nu comunicam cu ceilalti. Nu a prea reusit sa ma ajute. Acum sunt mai rau. laughing

Oricum, chiar daca o sa-mi spuneti ca-s proasta si sa ma sinucid, asta e. Inteleg. Si eu ma urasc.

Totusi, ar trebuii sa iau legatura cu un specialist? Ce ar trebuii sa fac?

Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, bineînţeles, trebuie să iei legătura cu un specialist şi de data asta să fii deschisă şi sinceră, asta dacă vrei să-i dai şansa să te ajute.
Este bine că realizezi că ai probleme şi că simţi să ceri un ajutor. E un început.
Nu mai sta pe gânduri şi apelează la un psiholog! Baftă!

| baru a răspuns:

Da.este greu. Incearca sa faci multa miscare, un sport... fara tableta, tv.tell..o perioada de timp. Incearca sa faci ceea ce.ti place mult...

| RAY a răspuns:

Sincer si eu sunt ca tine nu vad nimic rau in asta adica in cine sa ai incredere in ziua de azi? viata e o suferinta asta e adevarul

| Drimmero a răspuns:

Fuga la un specialist si spune-i tot ce simti ca sa ai o sansa la o viata normala.
Constientizezi ce patesti,, este un motiv pentru care mai ai o sansa la normalitate,, numai bine/

| T0T a răspuns:

Ai probleme psihice, eu te-aș trimite chiar la psihiatru.

| Divy a răspuns:

Interesant și eu sunt depresiv, îmi doresc să mor, tentativă am avut doar una în trecut de atunci nu am avut tentative dar dorințe am avut multe pe tema asta și acum mai am.
Specialiști pot da doar sfaturi, cred că ai nevoie de hipnoză, să găsești o clinică sau pe cineva expert în asta ți-ar putea aduce o schimbare.
Pe lângă asta ai nevoie de un prieten/prietenă adevărată ar însemna mult pentru tine și mă refer la cineva real.

Și faptul că trăiești și cer sfaturi denotă că ești o războinică, eu am fost mai laș și am impresia că încă sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul pas este sa accepti ca ai o problema, al 2-lea este sa identicifi cauza sa, ceea ce o creaza, al 3-lea sa ceri, in caz de nevoie si de natura problemei, ajutor specializat.
Baga la cap, noi nu avem cu ce sa te ajutam mai mult decat un sfat, si daca am vrea nu am putea.For you we are just some random users over the inthernet.
Din ce ai enumerat, in mare, ar rezulta ca suferi de sindromul maniaco-depresiv, tulburarea de personalitate borderline si tulburare de panica (anxietate clinica)...Dar ce stiu eu? Cel mai bine iti faci frumusel o prog. la med. de fam. in vederea obtinerii unei trimiteri catre o pers. abilitara din domeniul psihiatriei.
Ah, inca un lucru de mentionat - si ei sunt tot oameni - daca nu ii vei lasa sa te ajute si nu vei dori ajutor nici ei nu vor avea ce sa iti faca.Este si interesul lor sa te ajute, dar mai mult al tau, keep that in mindwinking.