| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU big grin.
Credeti ca mesajele subliminale din reclame,numele produselor,filme, desene animate... ( etc) ne pot afecta in vreun fel mintea si decizile?
Sau credeti ca e doar o strategie de marketing prin care sa fie speriati oamenii si asa produsele sa devina mai cunoscute si evident mai cumparate prin zvonuri si barfe?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prin reclama vor sa fraiereasca lumea ca sa cumpere produsele lor si consumatorul sa consume chimicale, sa piarda bani.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Nu ma refeream la simple reclame pentru ca la urma urmei toate reclamele vor acelasi lucru sa vanda si sa obtina bani, nu mi se pare gresit.
Dar ma refer la cele care au un mesaj ascuns pe care noi nu il vedem, dar care raman in subconstient.
https://www.google.ro/......ps?/search

(Iar astea sunt doar cateva desene de la Disney)
Mi se pare batjocura, tehnica invatata chiar la gradinita, sa unim punctele ca sa formam litere si majoritatea lumii nu isi da seama.

| rapp2020 a răspuns:

Asa ne sare in ochii mult mai usor scrisu

| BPAndrei a răspuns:

Mesajele subliminale nu sunt facute sa te sperii si sa cumperi produsul, ci sa te faca sa consideri ca acel produs este calitativ si face (de obicei) mai mult decat stie. De afectat mintea se pune problema doar in cazul in care esti o persoana ce isi achizitioneaza produse pe baza de reclama, si nu dupa gusturi si preferinte. Deciziile in legatura cu produsele da, pot fi usor influentate, dar pana la urma, tot ceea ce iti place ar trebui sa iti iei.

| anonim_4396 explică (pentru BPAndrei):

Nu ma refeream stric la produse, uita-te de exemplu la clipul asta, tin sa precizez ca e un desen animant pentru copii.Dai la 1 minut si o secunda apoi la 3 minute si 15 secunde.
https://www.youtube.com/watch?v=yGIbFDI1QXg
Nu cred ca cineva ar sta sa lucreze pentru un cadru degeaba stiind ca nimeni nu o sa il vada.

| BPAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce mi-ai aratat tu este un filmulet facut probabil de un copil de 10-14 ani, care nu are idee despre ce vorbeste. mesajele subliminale au ca scop nu sa iti aduca cosmaruri, ci sa iti creeze o anumita senzatie in anumite situatii (relaxarea, atenuarea durerii, eliberarea de o sexualitate refulată, dobândirea unei gândiri pozitive, realizarea de performanțe sportive, încrederea în sine, reducerea depresiei, tratarea alcoolismului) sau sa iti imbunatateasca parerea despre un anumit serviciu/produs.
ce imi arati tu aici in filmuletul asta este un cadru in care infatisarea unui caracter animat se schimba pentru o fractiune de secunda intr-un malefic personaj. singura "problema" este ca, cei care au facut desenul au gresit "programarea" si faza a ramas pe un singur cadru.