Întrebare recomandată | mathewele a întrebat:

Imi puteti spune mai multe modalitati de exersare a atentiei si capacitati de a memora detalii? Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Medema a răspuns:

Cititul este cel mai bun, pe urma observatia, alege-ti un peisaj si priveste-i fiecare detaliu, multimea priveste-o si uita-te peste tot! Si ar mai fi cu nori, uita-te pe cerul cu nori si spune-ti ce vezi(se aplica si cu stele)

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poti incerca sa iei si MemoPlus ori
lecitina, ginko biloba. Ajuta intr-o masura mai mare sau mai mica.

| Deliiiia a răspuns:

Sunt multe exericitii de exersare a atentiei, cum ar fi: Aseaza-te intr-o pozitie comoda si priveste un colt de camera. Inregistreaza pe un aparat tot ce vezi, cu detalii. Concentreaza-te pe alt colt de camera dupa care inchide ochii si inregistreaza tot ce iti amintesti ca ai vazut, cu detalii. Tot cu ochii inchisi, aminteste-ti ptimul colt de camera.

| Danişor a răspuns:

Salut! pai sunt multe exercitii de exersare a atentiei, de exemplu : Cititul, Sahul este un joc perfect pentru dezvoltarea atentiei si a memoriei big grin iti urez noroc

| DeliaCute a răspuns:

Ia lecitina

| papadopol a răspuns:

Sahul este un joc perfect pentru dezvoltarea atentiei si memoriei de la copii la adulti.
Atentia se dezvolta cand urmaresti tabla cu toate actiunile ce se desfasoara pe aceasta, iar memoria cand gandesti inainte cele mai bune mutari ale adversarului si mutarile tale iar astfel daca face o greseala imediat poti profita de ea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru papadopol):

Nu uita la "memorie" capitolele "deschideri" si "finaluri", acolo ai nevoie de memorie la greu