| AleXasta a întrebat:

:* ma ajutati si pe mine la tema de la romana? va rog! trebuie sa scriu formele verbului "a forma" la modurile nepersonale iar pentru modurile personale trebuie sa alcatuiesc care o propozitie in care acest verb sa fie la pers a II - a sg. si sa indeplineasca functia de predicat! fundita + inteligent! Multumesc!:*

Răspuns Câştigător
| Saya_1767 a răspuns:

Infinitiv-a forma
Participiu-format
Supin-de format
Gerunziu-formand

Propozitia-Tu ai forma acel grup?

2 răspunsuri:
| nyky_1703 a răspuns:

Infinitiv:a forma
gerunziu:formand
supin:de format
participiu:format
tu formezi predicatul nominal cu ajutorul verbului copulativ si numelui predicativ sau
tu formezi numarul meu de telefon
ce faci: formezi-fs de predicat verbal

| scully a răspuns:

Pai modurile nepersonale sunt cele care nu pot forma singure un predicat:1. Infinitiv=a forma; 2. Gerunziu=formand; 3.Participiu=format; 4.Supin=de format sau la format.
Iar propozitiile ma indoiesc ca ai putea sa le faci din moment ce modurile nepersonale nu pot forma predicat singure...thinking
:* succes!