Întrebare recomandată | ubox7007 a întrebat:

nu am nici o motivatie, nivelul meu de motivatie intriseca este invers proportional cu nivelul maxim de lene si nepasare care m-a lovit. Ce scapara credeti ca am straight face?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Poate ca e si de la caldura insuportabila... gaseste ceva care sa-ti faca placere. Poate ca doar esti plictisit de fostul tau program... Te-ai obisnuit cu el si acum ti se pare monoton.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa lene vine moartea asa ca uito

| AvalohAlyn a răspuns:

Deocamdata ia-o incet si joaca un joc pe calculator care te pasioneaza,care sa iti ocupe timp si energie. Daca vrei mergi la un psiholog sa te ajute sa gasesti lucruri care te motiveaza,sa iti pui in ordine lucrurile,gandurile etc.
Citeste ceva frumos, tot asa ce te pasioneaza, aseaza-te in pat si citeste ore intregi, citeste carti de dezvoltare personala, motivationale.Mai ales cele motivationale cred ca trebuie sa le citesti.
Asculta muzica,muzica cu mesaj.

Fa-ti un scop si un obiectiv din a invata la scoala materiile pe care te pasioneaza,care iti fac placere sa le inveti,domeniile in care vrei sa activezi si in viitor.

Du-te intr-un parc si mediteaza,gandeste-te la tine,la viata ta,la cei dragi,gandeste-te si relaxeaza cateva ore, intr-un parc, in liniste.

Ti-am dat cateva sfaturi mici, dar te vor motiva daca tu vrei asta cu adevarat.Dar intreaba-te, tu chiar vrei sa te motivezi? Sau nu? Succes

| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Incearca lucruri noi! Puneti anumite obiective (lucruri pe care vrei sa le faci)
Chiar daca nu ai astfel de obiective atunci creaza-ti unele!
Trebuie doar sa fii inventiv.
Incearca sa faci lucruri care iti plac...
sau lucruri noi care inca nu stii cum sunt.
Plimba-te cu prietenii, observa lumea, apuca-te de vreun serial/anime/film/ceva daca nu ai ce face. Apuca-te sa-ti lucrezi corpul singur acasa.
Gaseste lucruri care iti plac si ocupa-ti timpul cu ele. Eventual incearca jocuri noi pe PC.
Totul tine de tine. Lenea aceasta te acapareaza doar daca nu ai ce sa faci si daca esti super plictisit si doar tu o poti inlatura. Daca vrei sa dormi atunci noi nu avem ce sa-ti facem...
Bafta!

-Blytz-

| ubox7007 explică (pentru RainmakerX):

Ba dimpotriva, merg la sala, am de citit o gramada si de invatat pentru bac (dau la anul, anul asta am terminat a XI). Dar parca nu am pentru ce sa le fac, parca ma simt tot doar un bolovand greu care de abia mai pluteste. Si nu prea stiu ce imi lipseste sa ma apuc de treaba...

| RainmakerX a răspuns (pentru ubox7007):

Poate ca e si de la caldura insuportabila... gaseste ceva care sa-ti faca placere. Poate ca doar esti plictisit de fostul tau program... Te-ai obisnuit cu el si acum ti se pare monoton.

| Xpressurself a răspuns:

Direct proportionala cu efortul pe care-l depui sa iesi din aceasta situatie.

| TuSiEuNeVomBeepMereu a răspuns:

Buna, in primul rand fa-ti o lista cu trasaturile tale de caracter cele mai bune. Crede-ma ca trebuie sa ai cateva, exemplu: "1. Sunt o fire observativa 2. Am ceva forta fizica 3. Memorez foarte rapid 3 Imi place sa cant etc." Pe baza trasaturilor tale creeaza-ti un vis. Stai 30 de minute intr-o camera goala sau intr-un parc, un loc care sa te relaxeze pe tine si intreaba-te ce ai vrea tu sa faci in viata. Secretul este sa nu-ti faci visul sa depinda de circumstantele in care te aflii. NU ARE LEGATURA CU CE STII TU PANA ACUM/LOCUL IN CARE TE AFLII. Poti face orice vrei tu, Poti fi orice vrei tu, doar fa o decizie si gandeste-te bine ce te-ar face fericita. Vezi tu noi oamenii daca nu avem un vis, un plan maret care numai cand ne gandim la el sa ne treaca fiori suntem ca o masina fara motor, atunci cand nu ne impinge cineva de la spate devenim nepasatori si lenesi fiindca nu avem nici-o motivatie sa facem altceva si nu stim nici ce sa facem, este normal. Apoi, dupa ce iti faci acel plan scrie pe hartie tot ce te impiedica sa iti atingi visul si ia-o usor si rezolva fiecare problema in parte. Iar daca la inceput de drum cand faci asta simti ca ti-e greu NU TE GANDI CUM O SA O FACI, DOAR FA-O! Poti sta pe canapea 10 ore gandindu-te la cum o sa te dai jos sa inveti ceva nou, nu o sa reusesti niciodata. Doar fa-o! Te gandesti dupa. Inca ceva: Steve Jobs (fondatorul Apple) a spus "Nu poti conecta punctele privind inainte, le poti conecta doar privind inapoi. Dar trebuie sa crezi in ceva, in tine sau in visul tau ca sa reusesti sa faci ceva". Cu alte cuvinte daca faci ceva azi asta ar fi un punct, daca faci ceva maine asta ar fi alt punct. Daca vrei sa te uiti in viitor nu ai alte puncte deci nu le poti conecta, nu poti stii ce o sa se intample. Dar daca continuui sa lucrezi la visul tau, o sa creezi o gramada de punctulete mici care acum poate nu conteaza, dar daca te uiti inapoi peste un an si incerci sa le conectezi o sa vezi cat de mare e diferenta. Sau poti alege sa fi un loser, e cel mai usor lucru. Oricine poate fi lenes, oricine poate sa nu aiba nici-un vis, oricine poate sta pe o canapea sau in fata unui computer nefacand nimic care sa-i schimbe viata. Si or sa treaca anii usor pe langa tine iar cand te uiti inapoi o sa ai o gramada de regrete. Fa-ti un vis, urmeaza-l si oricat de mare ar fi obstacolul pe care trebuie sa-l treci trebuie sa realizezi ca la sfarsitul fiecarui obstacol se afla ceva special care iti va da puterea sa mergi mai departe. Un om fara vise este un om fara inima, dar un om cu vise care nu-si asculta inima este un om deja mort. Succes. Nu mai pierde timpul, traieste-ti visul!winking

| AleexutzuTBR a răspuns:

Daca esti pasionat de calculator, incearca cateva jocuri care sa te "prinda" gen Lol, Sa:mp, Metin2 ( No hate laughing ) Sau daca nu, poti iesi in oras cu prietenii, la o bere, te plimbi cu prietena, gasesti ceva bun de facut. Pe vremea asta as recomanda mersul la piscina big grin