Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU si Craciun fericit! Am o serie de intrebari de va doare capul.laughing Deci dupa ce am raspuns azi dimineata la cateva intrebari pe aici(m-a trezit lumina aprinsa de sotie care se pregatea sa plece la servici) am adormit in jurul orei 8.
Mama a murit in urma cu doi ani, dupa o lunga suferinta de aproximativ 15 ani, Alzheimerul distrugand-o incetu cu incetul.In aceasta perioada cat a fost bolnava a fost cas i copilul meu,boala facand la propriu un copil din ea.
Deci dupa ce am adormit azi dim la ora 8, am visat ca imparteam cadouri „Vino,mama, sa vezi ce cadou ti-a adus mos Craciun" am zis ca unui copil.Mama a venit din cealalta camera si bucuroasa si cu chipul luminos dar sanatoasa tun,radea si si-a primit darul.
Chestia e ca eu atunci am zis nevestei si fratelui meu,, bine ca ne intalnim macar in vis cu ea".
Visul s-a destramt bineinteles si am visat ca ma gandeam sa scriu intrebarea asta pe TPU.

Intrebarile sunt,exista vreo egatura intre subconstient si constient,in care poti gandi in timp ce visezi,ca e doar un vis si nu realitate? Bineinteles ca mi s-a mai intamplat sa imi dau seama ca visez si am lasat sa curga visul dar acesta era de o realitate incredibila, aproape ca ma speriase un pic de realitatea chipului mamei. Scuze de categorie dar suna cam a conversatie.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Normal ca exista.
Subconstientul este ceea ce tu incerci sa il ti in frau, ajutat de constient.
Subconstientul are toate emotile tale, tot ce iti doresti tu, dar iti este frica sa le exprimi si de aceea exista constientul pentru a incerca sa le limiteze.
Deci cele doua parti se ajuta, dar in vis primeaza subconstientul si cand esti treaz, constientul.
Eu cand visez stiu ca visez si pot sa intevin in vis, pot sa fac ce imi doresc eu, chiar pot sa opresc visul daca nu imi place, deci la mine constientul e oarecum treaz si in vis.
Deci, pentru a gandi in vis, ai nevoie de ambele, si de subconstient ( pentru a putea visa) dar si de constient pentru a putea sa reactionezi in vis.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Cred ca nu toate persoanele pot face asta. exemplu iubita mea care nu isi da seama ca viseaza si la un vis urat, nu poate pri visul. Abia dupa ceva timp in care se svazrcoleste si o trezesc eu, izbucneste in plans si inca nu e sigura daca e treaza sau nu, inca se uita pe pereti dupa acel paianjen visat daca ma intelegi.Bine,ea a fost marcata in viata traind la casa de copii si incerc acum cu succes sa o aduc la realitate.De un timp singura se trezeste la comanda si pune capul pe perna din nou, impacata ca a fost doar un vis urat.Eu insa, de exemplu mi s-a intamplat sa visez ca sar de la inaltime, nu ma trezesc decat la contactul cu solul.Si inca nu speriat.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu ca putine persoane fac asta, la mine se intalnesc si constientul si subconstientul in vis si de aceea pot sa controlez visul. Ambele se completeaza mai mult sau mai putin, depinde de fiecare organism in parte.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce nu incerci o sedinta de hipnoza? subconstientul e plin de lucruri incredibile, faptul ca ai visato pentru ca mama ta ocupa un loc extrem de important de important in mintea ta asa ca mintea ta a recereat ce s-a intamplat o data, stiu ca e al naibi de real pentru ca a fost real, macar in vise sa o mai vezi ca real nu o sa mai vezi vreodata nici aici nici dincolo

| Dobros a răspuns (pentru RAY):

Nu prea cred ca e o idee buna hipnoza. Acea persoana umbla cu satana si cu ajutorul lui te baga in transa
Ca sa nu mai zic ca poate sa faca orice vrea cu mintea ta, chiar si sa iti ordone sa ucizi pe cineva, iar tu ca un robot sa executi ordinul.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ramon,tind sa cred ca da! Si o viseam si o visez pe mama mea (care a murit) Cel mai clar vis a fost cand mi-a spus,, Nu plange, pentru ca eu sunt bine acolo unde ma aflu''E clar ca visam pentru ca eram constinta ca moarta
Imi place sa cred ca parintii nostri, care nu mai sunt printre noi ne vegheza de acolo de sus!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Imi ppare rau ca am pus o asa intrebare delicata tocmai de Craciun dar o visez in preajma sarbatorilor mereu. In clipele dinainte de a se duce, am rugt-o pe mama sa aiba grija de noi si mi-a confirmat. Sigur ne pare rau ca nu mai e cu noi dar unt foarte bucuros ca avenit sa-i dau cadoul in vis.happy

| RaduTN a răspuns:

Salut, uita-te la Levi, din cate stiu eu a vorbit foarte mult despre vise si alte chestii interesante, care au legatura cu sufletul omului.

https://www.youtube.com/user/StudioB2kBS

Lasa-i un comentariu, sunt sanse sa-ti raspunda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce e asa ciudat despre asta. de cand ma stiu imi pot controla visele. ba chiar de cateva ori in toata viata mea, visam ceva, m-am sculat de am mers la baie, dupa ce am adormit am continuat visul. nu s-a intamplat mai mult de 5 ori dar mereu e amuzant. cat despre control, puteam de mic. mai ales cand visez pe moarta aia din Exorcist laughing, mereu ma trezesc la milisecunde dupa ce o vad(intentionat), stiu ca e vis si restul dar tot ma trezesc cu inima batand rapid. deci nu e chiar asa "ciudat". nu stiu tu cum faci, dar eu cand controlez visul, doar imi inchid ochii si cand ii deschid imediat sunt treaz.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca depinde de la om la om Ma trezesc si cum ai spus tu dar alte persoane care inca u au aceasta capacitate tresar puternic, dupa cum am spus, si iubita mea.ea chiar se uita pe pereti dupa acel paianjen daca a visat unul.Doarme asa de adanc si inconstient incat trebuie sa o linistesc ca a fost doar un vis. Fiecare cu frica lui, unii constientizeaza, altii nu.

| TanteMarianne a răspuns:

tu ai avut un fel de DejaVu.eu nu prea am habar de vise! se spune ca visele au un fel de legatura cu subconstientul, iar uneori chiar cu viitorul.
cel mai bine este sa te informezi pe internet!

| Lola05 a răspuns:

Da, visele sunt construite în mare parte din "materie" din realitate: ceea ce vedem, auzim, vorbim sau gândim se reflectă de multe ori distorsionat și "combinat" în visele pe care le avem. Dacă te interesează mai mult subiectul, îți recomand cartea lui Sigmund Freud - Interpretarea viselor. E scrisă într-o manieră realistă, psihologică, mie mi-a lămurit multe curiozități legate de vise.
Chiar și așa... câteodată visele deși am încerca să le explicăm... au o notă misterioasă, pe care nu o putem descifra oricât ne-am dori. Îmi place să cred că unele vise le avem anume pentru a ne "ajuta" să realizăm anumite lucruri din viața reală. Ori să ne amintim de cei dragi care nu mai sunt printre noi, să ne "reîntâlnim" cu ei, așa cum a fost la tine, ori să ne dăm seama cât ne e de bine de fapt când suntem neulțumiți de ceva (atunci când visăm că am pierdut ceva important), ori să ne apropiem de cei pe care îi avem alături dar pe care nu îi prețuim pe cât de mult ar trebui (atunci când visăm că unei persoane dragi nu îi este bine, pățește ceva rău, ne apare în vis deși nu am mai vorbit demult cu ea sau prietenia dintre noi s-a răcit) etc.
Sărbători frumoase! happy

| anonim_4396 explică (pentru Lola05):

Multumsc,frumos raspuns.

| Lola05 a răspuns:

Și încă ceva... sunt unii oameni care reușesc să aibă vise conștiente, să intervină asupra desfășurării lor, conștienți fiind că visează, dar fără a se trezi. Am înțeles că asta e posibil de realizat prin meditație și exercițiu, dar nu cred că mi-aș dori. Prefer vise "random".
Și eu uneori în timpul visului devin conștientă de unele lucruri care mi se par exagerate și mă gândesc, în vis "Stai puțin, asta nu are cum să se întâmple! Sigur visez!", dar în secundele următoare mă trezesc.

| anonim_4396 explică (pentru Lola05):

Asa mi se intampla si mie, cand imi dau seama ca visez, ma trezesc, chiar daca visul e frumos, culmea e ca ma trezesc.

| Denyisssa a răspuns:

Da exista, eu mereu stiu daca e vis sau nu si am doar 13 ani, deci si tu o poti face fiind mai matur ca mine.

| Raskolnikow a răspuns:

Raspunsul este in inima ta, tu insuti stii ca ea vegheaza asupra ta, este mereu langa tine chiar si in momentele mai putin frumoase, chiar si in momentul asta in care iti zambeste prin razele soarelui si iti spune fii cat poti de fericit si bucura-te de o noua zi alaturi de cei dragi happy

| anonim_4396 explică (pentru Raskolnikow):

Frumos,mersi.

| Anonim200211 a răspuns:

Da,se poate intampla sa gandesti atunci cand visezi!

| L0L97 a răspuns:

Visul este o plasmuire a realitati, de cele mai multe ori daca te gandesti prea mult la un anumit lucru ajungi sa l visezi, cam asta e legatura intre constient si subconstient

| anonim_4396 explică (pentru L0L97):

Ai dreptate.In fiecare zi ma gandesc la mama dar nu numai.

| johnny01 a răspuns:

Salutare. Te rog sa alegi varianta mai putin simpla. Aici, vei gasi raspunsuri ce nu credeai ca exista. Te salut
http://colegiulasachi.uv.ro/diversa/puterea_subconstientului.pdf

| LodovicaComello a răspuns:

Si eu am patit exact la fel. Am avut un vis si dupa o saptamana chiar s-a intamplat. Da o minune pe care Dumnezeu ne-a dat-o.

| Andreea_Teodoraa_1993 a răspuns:

Mda... ii ciudat dar si mie mi sa mai intamplat
parca ai fi in realitate si cand deschizi ochii vezi doar amagire... sad

| anonim_4396 explică (pentru Andreea_Teodoraa_1993):

Realitatea e dura. Asta asa e.