| anonim_4396 a întrebat:

Am citit o o intrebare la categoria „Recomandate! si nu am stiut ce sa raspund.

http://www.tpu.ro/......caritabil/

Intrebarea este: Pomana tot lucru caritabil este?
Si de ce nu se mai foloseste cuvantul pomana decat in religie si in afara ei nu? Adica se foloseste doar in discutii aprinde gen: „ Bă, dar tu vrei numai pomana".
Pomana fac mereu atunci cand se fac pomeniri mortilor. Asat este un lucru caritabil sau nu? Am pus cam multe intrebari, stiu.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Pomana este un act caritabil.
Este un termen arhaic si, din cauza neologismelor care l-au inlocuit (caritate, donatie), acesta este folosit indeosebi cu referire la biserica si la cinstirea mortilor. Cand "dai de pomana", se intelege ca faci gestul in amintirea unui om trecut in nefiinta. Cand "faci un act de caritate", are sensul de "donatie", "binefacere".
Sunt niste cutume de la care nu putem face exceptie, cu precadere in mediul rural.

| untu a răspuns (pentru dannyel86):

Si da, cand dati de pomana cuiva sarac,fie cersetor, fie un batran si o sa va zica un raspuns pentru sufletul celui raposat,, BOGDAPROSTE"
inseamna,, sa fie primit", cand mananca hrana ajunge in cer, in gradina raiului unde va ajunge la masa celui raposat!
'

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu știu cât de caritabil e să faci ceva că așa e obiceiul și de ochii babelor. Vorba aia "Bă da prost e".