| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cand un om imi spune ca trebuie sa trec peste greutati in viata ma descurajeaza intr-un fel.Adica parca am impresia ca viata e grea si trebuie sa treci cu greu peste ea.Este adevarata convingerea asta cu viata e grea si trebuie sa treci peste greutatile ei? Dupa parerea mea e o convingere falsa. Eu nu cred ca viata e chiar atat de grea precum spun multi oameni. Care e parerea ta?

4 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Viata e grea daca ti-o faci sa fie grea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu crezi ca viata e grea de ce ii lasi sa-ti implanteze impresile lor?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Atata timp cat exista remix trap la muzica bisericeasca eu pot sa traiesc linistit

| MissADEEL a răspuns:

Nu este. Părerea mea e că lucrurile care ne fac să fim umani exceptând rațiunea (precum emoțiile, sentimentele, devizele și așa mai departe) ne-o îngreunează.
Pe de o parte, ele TREBUIE să existe, altfel am fi niste primate care nu ar fi ajuns nicăieri.
Pe de alta, dacă oamenii ar lua decizii strict înspre binele lor, lăsând la o parte contextul, cred că viața ar fi mult mai ușoară.
De exemplu, dacă oamenii ar ști să se organizeze astfel încât să aibă ce își doresc în viață, ar fi totul mai ușor.
Pragmatism și eficiență.
Dacă cineva te supără, îl scoți din viața ta, aici mă refer la relații afective în special.
Dacă nu ai bani, faci economii și îți cauți de lucru. Lași alte planuri deoparte (precum întemeierea unei familii) pentru când o să ai o stare materială stabilă.
Exemple se pot da în continuare.