| Suck a întrebat:

Care credeti ca sunt datoriile parintilor fata de copii? Dar datoriile copiilor fata de parinti?

28 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Să-i crească, să-i iubească, să-i protejeze, să-i înţeleagă, să-i ajute, să-i sprijine, să-i susţină, să-i înveţe, să-i respecte, să nu-i dezumanizeze...

| syd2 a răspuns:

In ziua de azi parintii fac prea multe pentru copii iar copii fac prea putin pentru parinti, si aceasta este vina parintilor fiindca alinta copiii de mici.

| VibeTrix a răspuns:

Hei Suck! Tu esti? laughing) Nu stiu ce sa rasp

| Suck explică (pentru VibeTrix):

Eu is. Inceraca sa raspunzi.

| VibeTrix a răspuns (pentru Suck):

Tu!? laughing))) Lol! Aha, mersii happy Ok, nu stiu...sau uite:
Pai:
Parintii trebuie sa ne ingrijeasca (hai c-am dat-o in 3 ani),sa ne iubeasca, sa ne ia orice vrem si nu conteaza cat de scump e (asta e mai ales pentru mine, dar nu sunt nebuna. Asta fac eu.
Acum datoriile copiilor (noastre) fata de parinti: Sa luam note bune (da dar asta e si pentru noi pentru a avea un viitor mai bun), sa ii ascultam, sa nu ii suparam deoarece ei fac tot posibilul pentru noi. Si cam atat.
Scuze daca am gresit ceva. Asta-i parerea mea happy

| Suck explică (pentru VibeTrix):

Draguthappy

| VibeTrix a răspuns (pentru Suck):

Mersi :3 happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii trebuie sa-si dea interesul fata de copii, sa-i educe. Copiii trebuie sa ajute si ei la un moment dat si sa nu o ia pe cai gresite dezamagindu-si parintii, cu toate ca sunt si parinti care nu merita nici sa mai respire.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Nu merita sa mai respire? Nu uita ca ei dau viata copiilor, e cel maibmare dar pe care il poti primi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Si cand pleacă si isi parasesc copiii? Mai contează ca dau viata? Ce viata mai au copiii?

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Da, ei ti-au dat viata, tu trebuie sa o traiesti cu bune si cu rele. Plecarea parintilor poate sa faca un copil sa devina puternic sau sa devina infractor. Depinde si de mentalitatea copiilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Dar totusi, fără o mama (fără tata pot sa crească, părerea mea), sunt distrusi. Cum ar fi sa vina la tine un copil de 2-3 ani si sa-ti spună "mama" daca te joci cu el putin (copil fără mama) in cazul tau, sa-ti spună "tata" ca esti băiat. Ce părere mai ai de părintele care l-a lăsat? Ti se rupe sufletul doar cand te uiti in ochii lui.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate... chiar sunt sensibil la subiectul copil si la tot campul lexical al cuvantului. Sunt parinti inconstienti care isi batjocuresc copiii, ii abandoneaza dar... datoria ta de copil este sa-i respecti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Asta e datoria, respectul, ai dreptate, dar in ochii unui copil abandonat nu cred ca mai înseamnă ceva acel "părinte".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii trebuie sa le asigure un trai decent copiilor, sa ii creasca, educe, sa ii ajute sa inceapa sa se descurce singuri in viata. copii trebuie sa asculte de ei, sa invete, sa ii ajute cu treburile pe acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorii parinti:
Sufleteste->Mereu sa aiba un gand bun, sa-i certe fiindca si lor le pare rau si sa-i indrume doar la lucruri bune.
Material->sa le ofere strictul necesar
Comentariu: Strict necesar nu inseamna sa manance caviar si file de somon, trebuie sa le dea copiilor ceva cat sa le tina de foame. Chiar si o bucata de paine.
Strictul necesar nu inseamna casa cu 3 etaje,inseamna sa stea undeva unde nu-i ploua, unde nu ingheata de frig.

Datoriile copiilor:
Ei bine, aici se potriveste cam ce spune si in Biblie, sa-i cinsteasca pe mama si pe tatal lor.
Ei le-au dat viata, ei i-au crescut asa cum au stiut ei.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Multumesc... deocamdata e cel mai bun raspunshappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

blushing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te minte stai linistita. jigodia e de partea voastra in loc sa fie de partea baietilor laughing

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Ba tu n-ai somn? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Tocmai asta te intrebam dincolo. eu dorm o data la cateva zile asa ca... se intelege de la sine laughing

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Aaa... te uiti la filme p0rno? Pai spune asa de la inceputlaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

O data pe luna ca nu imi da voie mai mult ala de la lectiile de aparare rolling on the floor

tu cati ani ai si ce muncesti acesta?

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Eu? 20, muncesc la o farica de cablaje auto, mai lucrez vreo 2 luni si apoi imi continui scoala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Facultate sau ce?

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Dada. No te las ca trebuie sa plec. O zi faina sa ai!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Bine domne, iti dau voie sa pleci laughing, cred ca asteptai asta

| irina1984 a răspuns:

Datoria parintilor pentru copii este sa le ofere educatie, dragoste, daca se poate un trai decent, iar obligatia copiilor este sa nu ii supere, sa nu ii puna in ipostaze de rusine, si sa ii respecte, chiar daca unii dintre ei gresec.