| lorra mng a întrebat:

Care credeti ca sunt defectele elevilor romani? Dar calitatile? As vrea sa raspundeti cu seriozitate!

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Calitate:perseverenta si rabdarea de a invata materii de care n-o sa aiba nevoie niciodata!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Defecte ar fi multe, printre care cel mai acut şi mai trist este lipsa de interes, dar în orice turmă sunt şi oi mai speciale, aşa că de multe ori se găsesc individualităţi remarcabile happy(cam ăsta ar fi una din calităţi).
Later edit: Alt defect urât care mi-a trecut prin minte este faptul că elevii au o mentalitate (şi sunt încurajaţi!) conform căreia contează nota, indiferent dacă este susţinută sau nu de cunoştinţe...astfel nu se poate face într-o lume care aspiră la ceva mai bun.

mira
| mira a răspuns:

Elevii romani nu trebuie caracterizati in bloc. Ei sunt asemenea tuturor adolescentilor din lume. Diferentele apar din cauza sistemului de invatamant in care sunt implicati, a atitudinii familiei fata de scoala si a mentalitatii societatii.

| L a răspuns:

Defecte: aroganta, nesimtire, ipocrizie, faptul ca pot invata` dar nu vor si calitati probabil:istetimea, bunele maniere, respectul pentru cei din jur. Dar nu numai elevii cred ca le putem atribui aceste calitati si defecte ci tuturor oamenilor. Unii oameni chiar sunt civilizati, iar altii nuwinking

| PisicaAristocrata a răspuns:

Defecte: nesimtirea, aroganta; Calitati: inteligenta, creativitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculatorul si,, Maidanul". Cred eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a spus si Raul, cred ca cel mai mare defect al elevilor e ca ei au impresia ca acele note chiar le reflecta adevarata valoare, ori, sa fim seriosi, stim foarte bine cum se impart notele. Pur si simplu, pentru majoritatea scoala inseamna note + diploma de final.