| anonim_4396 a întrebat:

Care crezi ca e principalele cauze ale cancerului? Inainte de ce nu exista si acum aproape toata lumea are? Vad ca au cancer chiar si persoanele sanatoase...nu inteleg!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

E un mit ca nu exista inainte. Normal ca exista, doar ca nu stiau oamenii sa-l diagnosticheze. Cancerul apare si la animale, si chiar si la plante. Nu e ceva intalnit doar la om. Cauzele pot fi foarte diverse. De la alimentele consumate, la radiatiile la care ne expunem, la anumiti virusi, sau pot aparea si datorita unor leziuni. Apare o mutatie in ADN-ul unor celule, care apoi se divid in mod necontrolat, pana cand formeaza o tumora suficient de mare incat sa duca la incetarea functiilor anumitor organe, dupa care urmeaza decesul.

| CristinaSNC a răspuns:

Depinde de organism, boala cand vine nu te intreaba daca esti sanatos sau nu, bogat sau sarac, copil sau batran. Eram in generala si un baiat mai mic cu un an fusese diagnoaticat cu cancer, desi parea sanatos. Ii aparuse la gat o formatiune si i-au spus ca e cancerigena. a facut tratamente dar pana la urma nu a mai raspuns la ele si a plecat dintre noi :'( crying. Mi-am adus aminte de el acum...
Unchiul meu are cam 50 si ceva de ani si are cancer la plamani, asteapta sa moara, doctorul nu i-a mai dat decat cam 3 luni. Adevarul e ca a fumat toata viata aproape.
Cauze sunt multe, tipurile de cancer sunt diverse. Sunt atatia copilasi bolnavi de cancer prin spitale sad si uneori ma intreb cum de niste ingerasi asa ca ei se lupta cu asa boala sad.

| Adi1994Adi a răspuns (pentru CristinaSNC):

Si stresul cred. mersi pentru articol

| DirviziuQ a răspuns (pentru CristinaSNC):

Ati incercat intr-o clinica din strainatate? Asa a fost cu o cunostiinta, doctorii nu ii dadeau sanse si voiau sa-i amputeze mana, insa cand a mers in Germania i-au facut o simpla operatie in care i-au scos tumoarea si uite, e bine. Puteti incerca, de obicei sunt mai multe sanse in strainatate, chiar daca nu aveti bani mai intai interesati-va. Depinde si de stadiu, dar nu e nimic rau sa va interesati! Oricum, sanatate tuturor happy

| CristinaSNC a răspuns (pentru DirviziuQ):

Sincer nu cred ca mai sunt sanse nici in strainatate, a aflat tarziu de boala. Acum are o tumora mare pe plamanul stang, jumatete din dreptul nu se mai vede pe radiografie si in rest sune doctorul ca are plamanii invadati de "glanglioni". Adevarul este ca si el de la un timp si-a refuzat tratamentul si nu mai face chimioterapie sad. Spune ca este alegerea lui...

| DirviziuQ a răspuns (pentru CristinaSNC):

Aici este problema si cu chimioterapia. Persoana de care ti-am zis mai sus, dupa ce s-a facut bine in Germania i s-a recomandat sa faca radioterapie pentru ca tratamentul sa aiba succes, si ea a vrut in Romania. Medicii de aici au tot insistat insa cu chimioterapia, pe motiv ca asa este protocolul romanesc. Stii ce i-a zis un medic: chimioterapia ajuta doar 5% si 95% distruge organismul, pe cand radioterapia e mult mai folositoare doar ca nu se face in Romania. Deci de aia ziceam sa incercati la o clinica din strainatate pentru ca acolo au alte reguli, si mai mult odata ce va interesati si ziceti de stadiu cei de acolo dau pe loc procentele de reusita la vindecare, asa ca puteti alege voi. Oricum, imi pare rau pentru el. Multa sanatate

| CristinaSNC a răspuns:

Https://tratamenteanticancer.wordpress.com/......-secundar/ uite un articol interesant, m-ai facut si pe mine sa ma documentez putin.

| DirviziuQ a răspuns:

Salut! Pai nu stiu ce sa zic, mancarea ar fi un factor insa cunosc persoane care toata viata lor au mancat nesanatos si n-au nimic.
Din cate am inteles, chestia asta e o "mutatie" a celulelor si de regula se mosteneste, iar persoanele cu ochi albastrii sunt cele mai predispuse, cel putin asta am observat din cazurile pe care le-am cunoscut (nu stiu de ce). Nu cred ca se stie de ce anume are loc acea mutatie, cum am zis, eu cred ca e ceva genetic sau are loc in urma unor boli netratate care, fara sa stie, se raspandeste si evolueaza. Sau probabil lipseste ceva din organism astfel se produc acele "mutatii", cel putin asta cred avand in vedere ca se tot spune ca anumite alimente ca ardeiul iute te feresc de aceasta boala. Probabil cei care nu prea le au cu fructele si legumele, neavand anumite substante sunt mai predispuse.
Oricum, ce zic e doar parerea mea, nu stiu daca se stie exact. Cel mai bine e sa avem grija de noi si sa incercam sa traim sanatos.

| KoJoXMgoD a răspuns:

Cred că principalele cauze sunt radiațiile și mâncarea.

| Adi1994Adi a răspuns:

Sunt*, scuzati