| famousbrunette a întrebat:

Care nume este mai frumos? Madalina, Ana, Marinela, Laura, Alexandra, Nicoleta sau Mihaela?

Răspuns Câştigător
| Andreutza016 a răspuns:

Buna! Uite fiecare nume e frumos, acum depinde de tine de ce vrei sa alegem... Daca ai prieteni care poarta acest nume si tu zici ca celalalt e mai frumos se vor simti oribil! Fiecare cu gusturile lui acum sa nu te lesi influentata de parerea altorara. doar O PARERE!

11 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

- Nicoleta, dar mai ales prescurtarea 'Nicol'. Era să am şi eu numele ăsta, dar soarta... happy

Numai bine.

| Rockart a răspuns:

Fiecare e frumos în felul său, dar Laura şi Mihaela mi se par mai drăguţe.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Alexandra

| Urzi23 a răspuns:

Prefer numele care au si Sfinti :Alexandra, Mihaela, Gabriela,,,,

| Joker a răspuns:

Toate sunt frumoase, depinde care iti place tie mai mult si ca sa te convingi mai bine uite si semnificatia lor:

Explicatii pentru numele: Madalina

1. Magdalena / Madalina
Provine de la expresia ebraica insemnand originara din Magdala (sat biblic pe malul Marii Galilee, presupus a fi locul de origina al Mariei Magdalena, personaj neotestamentar).

Ana
Provine de la channah, nume evreiesc care inseamna: gratia favorita.

Laura / Lorena / Laurean / Laurentiu
Provine de la laurus (tufa de dafin/laur) sau de la: originar din Laurentum (localitate veche langa Roma). Este forma feminina a numelui latin tarziu Laurus, care insemna dafin. In Roma antica, frunzele de dafin erau folosite pentru a alcatui ghirlandele invingatorilor. Sfanta Laura a fost o martira spaniola din secolul IX care a fost aruncata intr-un vas plin cu plumb topit de catre mauri. O alta purtatoare vestita a fost Laura Secord, o eroina canadiana in timpul razboiului din 1812.

Numele Alexandru si Alexandra reprezinta forme latinizate ale numelui grec Alexandros ( Αλεξaνδρος ), semnificand "aparator/protector al oamenilor", derivat din verbul grecesc "alexo" ( aλεξω ) cu sensul de " a apara, a ajuta" si sunbstantivul "barbat " ( aνηρ ).

Nicoleta / Nicolaie
Provine de la Nikolaos, nume grecesc insemnand oameni victoriosi.

Mihaela / Mihai
Provine de la o expresie ebraica insemnand: cine se aseamana cu Jehova?

Sper ca am fost de ajutor :*:*:* fundita?:*

| InuIo a răspuns:

Mie imi place Madalina.:-p

| Danielicious a răspuns:

Bunăăăăă! puppy dog eyes
Păi, din moment ce mă cheamă Mădălina, ai crede că acesta este răspunsul. Mereu am fost obsedată de numele meu. Mădălina Dnaiela. Oribil oh go on
Mie dintre acestea îmi place cel mai mult Alecsandra day dreaming

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ana, indubitabil.

| Cristina45 a răspuns:

Madalina

| Deutzza11 a răspuns:

Laura este un nume de bomboanehappy

| KingGAME a răspuns:

Poi toate sint frumose dar mie imi place Madalina, Alexandra.