| UzOm a întrebat:

Cati dintre voi au de gand sa plece din Romania pentru un trai mai bun? Cati dintre voi aveti neamuri plecate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Eu, vreau să plec în Olanda, mai pentru oamenii de acolo, dar și pentru bani. Dar să mă stabilesc permanent acolo și să nu mă mai întorc în veci să trăiesc în România. Deși voi mai veni cât de des pot s-o vizitez pe mama.
Dar încă nu mă grabesc cu asta, mai stau ceva ani p'acia.
2.Am neamuri plecate, dar sunt rude mai îndepărtate, cu care nu prea socializăm, asta și din cauza distanței de locuințele lor din Ro.

36 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

De nu as pleca in Londra sau in Germania imediat ce as afla ca am oportunitatea asta, nu merita sa iti distrugi existenta in Romania, e o tara doar cu numele, nu in adevaratul sens al cuvantului!

| Mădă0611 a răspuns:

Eu as pleca doar ca sa nu mai platesc nimic tarii laughing, dar vreau sa stau singura, si nu mi-as permite.

| UzOm explică (pentru Mădă0611):

Sa platesti in ce sens? Taxe si impozite oricum dai si acolo.
Sunt multi care au plecat singuri si au ajuns destul de "departe".

| Drimmero a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu platesti nimic tarii, platesti buzunarului nesimtit al unui ochelarist gras din parlament!

| Mădă0611 a răspuns (pentru UzOm):

Dau acolo unde macar primesc ceva in schimb. In Romania mi-e frica sa merg la spital ca m-am lovit in ceva, vin acasa cu cel putin doua tipuri de hepatita, zeci de ciuperci, poate am "noroc" si de sida, hiv adica. Stiam asta inainte sa descopere astia cum se face curatenia in spitale.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Drimmero):

Teoretic platesc tarii, altfel nimeni n-ar mai plati ceva daca ar sti exact unde merg acei bani.

| UzOm explică (pentru Mădă0611):

Exista si spitale bune. Cei drept la privat, dar sunt bune. Cel mai bun spital din Est parca-i unul din Brasov.
Oricum la stat ai dreptate.

| Florentina9210 a răspuns:

Am neamuri plecate in strainatate si de ce nu, as merge si eu cu prima ocazie, doar ca trebuie sa mai petrec putin timp in tara cam 3 ani si chiar mama a fost de acord, asa crede ca voi scapa de psiho ala. E gandirea ei asa. Eu plec, pentru a imi continua facultatea acolo.

| WaterDrop a răspuns:

Se apropie acum votul.Sa vezi cata lume va pleca in strainatate in acea perioada laughing

| UnBroken2016 a răspuns:

De plecat o fac doar cei care nu o duc bine. Nu am intalnit pana acum pe nimeni care sa plece doar ca ii este scarba de tara chiar daca o ducea decent sau foarte bine in Romania.

| UzOm explică (pentru UnBroken2016):

Eu da! Si crede-ma ca nu-i chiar asa de fain. Sa-i zici omului despre Romania in general si el sa se apuce sa te injure, atat pe tine, cat si o intreaga natiune. Oricum tipul respectiv o ducea mai mult decat bine, dinainte sa plece in strainatate.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru UzOm):

Cine stie. De fel ii inteleg pe cei care pleaca de ce sunt suparati. Ala nu vad ce motiv ar avea.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ce reforme pe tine, Brokene. Numele + avatarul date uitarii si inlocuite, faci miscari spre ascendenta. Este si logic sa plece cand toti marlanii ajung sa ne conduca tara, restul vine de la sine!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Am renascut ca un phoenix my bff laughing. Nu mai am piciorul rupt asa ce mergea o mica schimbare. Cat despre restul stiu si eu de ce pleaca multi, de asta am zis ca ii inteleg. Dar daca stai sa te gandesti mai tot globul e condus de marlani dar in alte tari traiul e mai bun macar.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Stima! Cel putin acolo mai investesc in stanga si in dreapta, aici in Romania directia este una singura, aia fiind :buzunarul lor nesimtit, natarai natangi ce sunt!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca stau sa ma gandesc, parlamentarii sunt singuri oameni care iau bani uitandu-se la filme pentru adulti si dorm la locul de munca. Ma amuza aia cand sunt prinsi si inchid leptopul sau pun jos tableta laughing. Ce sa mai zic de aia care dorm de rup. Ca tot vorbeai de investitie. ma amuza vorba unui prieten care a fost in Romania si compara strazile cu mersul pe luna laughing.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Pe Luna e asfalt pe langa Romanika asta. Parlamentari care fac manarii cu toate naspetele Romaniei, prinsi cu dosar penal pentru s e x cu ele si fel de fel de nascociri. In Romania nu poti s-o scoti la capat cu astia, ne fura ca-n codrul verde, mama lor de hoti ordinari!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Lasa ca si tara e plina de prapaditi. Nu prea urmaresc stirile din Romania dar acum ceva timp s-a dat si la voi legea cu interzisul fumatului in unele locuri si au iesit tinerii foarte suparati (parca 2 3 mii ) laughing. SA mor nu alta. Ca muncesc de rup pentru salarii de rahat nu iese nimeni sa faca proteste, interzicei omului sa fumeze si nenorocire mondiala.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Niciunde nu ma doare, sunt nefumator si nu-mi pasa de legea asta. Adevarul e altul, astia dau legi dupa cum le canta lor muza, mai au putin si scot spitalele din raza circuitului pe motiv ca cer prea multe aparaturi. Tinerii au iesit in numar mare, se fumeaza in draci, mai ales fatucele astea de primii ani de liceu rup tigareta in 2!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Pai de aia si fac biserica aia de 5 milioane de euro laughing. Nu scot ei bani din spitale si scoli. Sau nu atat de mult cat or sa scoata de la biserica aia de 5 stele.

"Tinerii au iesit in numar mare, se fumeaza in draci, mai ales fatucele astea de primii ani de liceu rup tigareta in 2!" nimic nou. E in natura prostului sa se ia dupa turma de oi doar pentru ca e mai mare nu ca te ajuta cu ceva in viata ce fac ei sau chestii de genul.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Am ajuns sa fim de acord? Daca ii iei in parte pe fiecare si ii intrebi de ce fumeaza, o sa spuna ca asa simt ei nevoia, eu rad de ei, sunt bieti natarai, isi fac plamanii bureti si apoi cand ajung la batranete, daca ajung, se intreaba de unde au boala x, dar lasa-i sa-si omoare sanatatea pentru anturaj, copii fara minte/

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu stiu tu dar eu am doar un prieten bun ( adica genul care il chem la 3 dimineata si ma ajuta fara probleme nu rahaturile specifice secolului asta ) si la inceput a fost cam aceeasi "confruntare" cum a fost cu tine laughing. Subiectul diferit dar cuvintele de "dragoste" cam la fel laughing. Cat despre restul nu am pretentii. Fumeaza doctorul care scoate din plamani tot felul de tumori sau mai stiu eu ce de la aia care fumeaza, de la restul e pura prostie. SI nu zic prostie ca e ceva ce nu fac eu, e doar ca platesti ca sa faci cancer. Stupid

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Platesti pentru moarte, pura prostie! Mai pun si reclame si avertismente pe pachetul de tigari :''fumatul ucide'', dar ele tot se vand, incredibil asa ceva, cata prostie poate sa zaca intr-un om! Nu ma refer la toti fumatorii, ma refer la ''cautatorii de anturaje'' prin fumat!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Stii tu ce se zice de soarta, fiecare si-o face cu mana lui. Am cazut si eu in prostia asta in liceu dar dupa cateva luni m-am lasat ca ma costa mult laughing. Daca as fi fumat pana acum cred ca imi cumparat o casa de banii aia.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Sunt destul de scumpe tigarile, mai bine mi-as lua de imbracat si imi iau masina pe cati bani as putea cheltui pe tigarete/

| Deaad a răspuns:

As pleca si nu as pleca.
Voi vedea.

Daca totusi ar fi sa plec, poate ca plec din Romania, dar nu plec din Europa.
Nu in viata asta.

| syd a răspuns:

Nu plec

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Toată lumea ar pleca pentru un trai mai bun. dar pentru un trai mai bun trebuie să ai cunoştinţe. nu să mergi aşa că gata ajungi acolo pică totul din cer. Gânduri vor apărea multe în legătură cu părăsirea şi căutarea unui trai mai bun. Dar mereu ne vom întoarce la locul unde am crescut şi am copilărit. Prin România cred că am neamuri. Locuind în Turcia, nu prea am mai ţinut legătura cu celelalte rude. Dar poate şi românia va deveni ca o ţară din centrul europei. poate în următorii 1000 de ani

| UzOm explică (pentru AntoniSoulesOne):

Imi place optimismul tau! laughing

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru UzOm):

Luaţi petrolul, aurul care îl aveţi în munte pentru voi, şi nu îl mai vindeţi firmelor străine sau fantome. şi poate se diminuiază timpullaughing

| UzOm explică (pentru AntoniSoulesOne):

Pacat, deja ii luat. crying

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru UzOm):

Nimic nu îi luat fără voia voastră. Doar că voia voastră nu se impune împotriva parlamentului. asta e.

| UzOm explică (pentru AntoniSoulesOne):

Ca voia noastra sa fie indeplinita avem nevoie de unul sau mai multi PATRIOTI la conducere.
Problema ii ca nu se mai naste un PATRIOT care sa conduca tara spre bine. Pe ultimul l-am impuscat.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru UzOm):

Degeaba dacă nu intră toate ţările într-o federaţie comunălaughing) Aşa poate or trăi şi Românaşii ceva mai bine. dar nu cu Donald Trompetă. Vreau să văd la tv hunger games.

| Aberdeen a răspuns:

Am neamuri și cunoștințe plecate în Spania și Italia, mai ales. Dar nu m-am gândit să mă mut în vreuna din aceste țări vreodată. De fapt, nu cred că-mi doresc să mă mut deloc, ci doar să călătoresc. Momentan e de-ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am rude plecate in strainatate.Nu au plecat de bine, traiul era din ce in ce mai greu si au ales drumul pribegiei.Nu le este usor.Nu as pleca, nu inca.Imi este bine deocamdata aici, dar nici nu m.as uita in urma, daca as da greu.