| hypothesis a întrebat:

Ce aprere aveti despre sucurile acidulate precum:Fanta,Pepsi,Coca Cola,Frutti Fresh. Eu stiu ca in cantitati mari sunt nocive pentru organism,datorita zaharului in exces care il contin,dar si a aditivilor/chimicalelor. Tatal meu lucreaza in constructii,in particular si primeste zilnic o sticla de suc,care o bea alaturi de colegul sau, deci 1 l de suc pe zi. Eu i-am explicat si stie si el ca nu este bun, dar intr-o zi torida si la munca ca aceasta (zidarie/constructii) cine nu si-ar dori unu-doua-trei pahare de suc rece? Cum poate depasi aceasta placere vinovata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Carne mananca? E plina de chimicale! La fel si legumele, fructele, de dulciuri nu mai vorbim! Sunt de acord cu tine, sfatuieste-l sa bea apa minerala.

7 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Important este că primește ceva de băut la serviciu. Dacă este și rece cum să refuze mai ales când este atât de cald afară?
Dacă bea Coca-Cola sau Pepsi zilnic, peste un timp o să îi cedeze dantura. Știu cazuri cu ăștia care consumau în exces Coca-Cola și peste un timp dinții s-au cariat și au rămas doar cu cioturi.
O sticlă de Cola înseamnă un pumn de zahăr. Ficatul este afectat și produce mai multă insulină decât trebuie.
Sincer, eu dacă beau Cola sau Pepsi simt cum îmi arde stomacul. Nu beau băuturi acidulate și simt imediat ce se petrece în stomac. Dar, dacă tatăl tău s-a obișnuit să bea astfel de sucuri nu simte nimic.

| neutrino a răspuns:

Hai sa nu exageram. Daca gandim asa, vom constata ca totul din comert este nociv, inclusiv mancarea.

| hypothesis explică (pentru neutrino):

Neutrino,eu am mentionat ca primeste suc 5 zile/7 si bea 1-1, 3l in aceste zile si nu mi se pare normal, mai ales ca el are 95-100 kg (la 1, 78) si nu trebuie sa exagereze.

| neutrino a răspuns (pentru hypothesis):

Carne mananca? E plina de chimicale! La fel si legumele, fructele, de dulciuri nu mai vorbim! Sunt de acord cu tine, sfatuieste-l sa bea apa minerala.

| LoveSleep a răspuns:

Astea sunt niște prostii.
Știu un bătrân de 80 de ani care fumează de la 15. A lucrat vreo 60 de ani în construcții zi și noapte.
Și popa' de 55 de ani din oraș a murit azi. Nu a băut alcool, nu a fumat și a fi preot nu presupune nu știu ce mare efort, dar uite-l că a murit.

| aXy99 a răspuns:

Cum poti depasi aceasta placere? Simplu! Consumand bere!

| PedoBarbie a răspuns:

O viată avem și pe aia să nu o trăim, nu?

| AleXzpm a răspuns:

Salut,

Te complici, viața e prea scurtă, mergi pe stradă îți cade un țurțure în cap, traversezi trecerea pe verde, te calcă un alcoolist, te îneci cu o alună și mori. and so on.Carpediem, prietene.
Fii fericit și fă ce-ți place.

Spor