| AvalohAlyn a întrebat:

Ce ar trebui facut sa fie pace in lume? Va fi vreodata pace pe globul pamantesc? Cum ar putea terorismul sa dispara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Pacea va fi atunci cand toti oamenii se vor respecta unii pe altii''
Nu-mi aduc aminte cine a spus asta dar avea dreptate.

6 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Tind sa cred ca este imposibil.

| bastars a răspuns:

Pacea mondiala? Este 99% imposibil asa ceva pentru ca lupta -> razboiul face parte din caracterul uman (oricat de bun ai fi tot o sa iti doresti odata sa ii dai una la un prost care te-a enervat la culme) iar terorismul nu este cauza razboiului, terorismul este un mod de a justifica razboiul (cine ar fi atat de prost sa mearga intr-o tara straina, sa isi riste viata uneori chiar sa o si piarda fara sa aiba un motiv intemeiat?)

| T0T a răspuns:

Teorismul nu este singurul act care ameninta pacea. De fapt suntem facuti sa credem ca totul e frumos. Nu se decalnseaza un conflict mai mare deoarece ar fi un dezastru planetar probabil, si ar afecta intr-un mod nemaivazut pana acum umanitatea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu va mai fi al treilea razboi mondial pentru ca toti se vor lupta pentru pace de nu va mai ramane piatra pe piatra

| CodreanuC a răspuns:

Cica in urma terorismului nu este omorat nici un om, trust farmaceutic face toata isprava

| Mihaita21 a răspuns:

Terorismul este o unealta hranita din exterior.
Pacea nu este amenintata de terorism, pacea este amenintata de dorinta de putere, de control, de dominatie de orgoliul si dorintele megalomaniace.
Daca stau sa citez din ceva filozofi, conflictul este in natura umana, omul fiind agresiv cu oricine nu-i impartaseste opinia.