NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce frumos a nins! Şi parcă deja miroase a iarnă, a copilărie, a brad, a portocale, a haine ude, a bucurie, a poveşti în faţa focului...
A nins şi la voi? Vouă a ce miroase prima zăpadă?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Si totusi, dupa ce momentul euforic trece, realizezi ca ninge de peste 35 de ore viscolit, dai la lopata sa eliberezi drumul, nu ti se deschide poarta, s-au intepenit nu stiu ce balamale, ai oameni inzapeziti in vama la Nadlac si-acus li se ispraveste combustibilul, ramai fara tigari si magazinul de langa tine nu-i deschis fix azi! trebuie sa-ti duci plodul la meditatii la mate fix in coltul celalalt al unui oras paralizat, nu-ti mai miroase nici a copilarie, nici a portocale, nici a 2012, nici a Europa, te trezesti aruncat in timp si ti se spune:"Descurca-te sau mori!"

192 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Dacă zăpada ar avea miros, ar fi miros de portocale şi scorţişoară.

| darrio2007 a răspuns:

La noi zapada miroase a ploaie.

| Dumnezău a răspuns:

Cliseic.Eu dintotdeauna mi-am dorit ploi acide,sa vad cam care ar fi reactiile oamenilor de genul cand vad ca picaturile de ploaie nu-s chiar asa de opace pe cat ar trebui si ii cam descarneaza desi ei asteapta cu mare infrigurare sarbatoarea pagana si e iarna, iar ei se delecteaza cu un vin fiert cu atat de multa scortisoara, de zici ca scortisoara insasi ar fi fost impachetata de un copil al unei familii de transexuali, din den Haag, Olanda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

rolling on the floor))))

| dragos9234 a răspuns (pentru Dumnezău):

laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu sunt ironic. Meriti funda.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Why so cheery?

| Dumnezău a răspuns (pentru dragos9234):

Let's put a frown on your face, child!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Mi-amintești de http://resources1.news.com.au/......crooge.jpg

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Lula mea, s-a pus pe nins acum 20 de minute.Merge ceas cu un post-rock si-o rachie. laughing

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma asteptam la Grinch.Da' nu-i prea departe.Si,ma crezi sau nu, exceptand grimasa aceea imposibila, eu am privirea aia mereu. Ceva incrucisare intre paranoie, ura si esenta ridicolului. laughing

| dragos9234 a răspuns (pentru Dumnezău):

Singurul lucru din seara asta care m-a facut sa zambesc a fost raspunsul tau.
Deci am destul "'frown '' pe fata happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Lasă asta, vii la lansare Carbon, pe 16?

| alionadoareu a răspuns (pentru Dumnezău):

Doamne Doamne, ce haios esti laughing) Nu ti-ar placea ploile acide, crede-ma. Ori esti plictisit de moarte, ori vrei sa mori si te-ai plictisit sa astepti big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru alionadoareu):

Dacă ai destulă imaginaţie, găseşti ceva de făcut pe orice vreme.

| PatrickJ a răspuns (pentru Dumnezău):

Esti nap!

| Dumnezău a răspuns (pentru alionadoareu):

Pe tine chiar te cheama Aliona? Era mai ca lumea Alyona, dadea un feeling mai siberian.Eu vreau ploi acide doar pentru cei naivi, daca stau in barlog, sunt ferit.

| Dumnezău a răspuns (pentru PatrickJ):

Aia-i o leguma, loaza!

| alionadoareu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu-ti uiti umbrela laughing)

| alionadoareu a răspuns (pentru Dumnezău):

Da, e numele meu si imi place foarte mult Aliona fara y. Si, ma rog, sunt ucraineanca. Nu e chiar Siberia dar tot din rasa aia. Tu si glumele tale cu PH ridicat, imi amintesti de cineva. Stefan?!

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Si el scoate inca unul? Am dat o raita pe HHB sa vad ce si cum si cred ca o sa fie mai aproape de cel de anul asta, decat de Reactii Adverse.Parc-o ia si el pe calea inceputa cu ultimul album de la Haarp... Zici si tu cu o saptamana inainte de album, ca iese albumul. laughing Deliric nu mai scoate anul asta, ca asa ziceai prin februarie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Mie-mi place mai mult Catharsis decât Reacții adverse, albumul ăsta l-a propulsat pe Carbon în top 5 MC români preferați de mine. Și pe albumul Haarp el e cel mai lucid și ascultabil, contrar a ce-am spus la prima recenzie, când l-am clasificat ca fiind șters. Și filmele lui despre divinitate sunt mult mai ample și spirituale, asta se vede și pe promo-ul pentru album, Infinitul din secunde (nu mă încântă piesa, dar se vede că omul are o viziune de ansamblu și cunoașterea filosofică probabil cea mai dezvoltată din brigada Facem Records). Știam de vreo 2 luni că scoate azi, dar mi-am amintit abia când a lansat piesa promo.
Deliric nici nu știu ce mai face.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Oricum, știi când ziceam prin februarie că anul 2012 o să ploua cu materiale bombă? Uite c-au fost doar bombe fâsâite. În afară de Catharsis, nu e alt album la care să-mi placă majoritatea pieselor sau măcar jumate. Mizerabil an...

| Adry05 a răspuns:

Miroase a iubire, pentru că mi-am petrecut-o alături de iubit. happy

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Adry05):

Eu cred ca miroase a prezervativ folosit.

| Leocerba a răspuns:

A! Si-am uitat sa spun ca am facut un Om de Zapada de m-ar fi invidiat si Brancusi, pe care cainii l-au distrus in prima juma de ora si nu m-am lasat, am mai facut unu pe care cainii s-au pisat galben
Ce frumos e iarna laughing

| NOname explică (pentru Leocerba):

Dragă de tine... Şi comic, şi tragic.
Îmi pare rău.
Se pare că zăpada ne testează limitele şi ne demonstrează cât de imperfecţi şi neajutoraţi suntem (ce grozăvie ar fi să avem aripi, în timp ce toate drumurile sunt înzăpezite...).
Dar mă bucur că nu te laşi şi găseşti partea amuzantă în toate (şi că ai nişte câini cu instincte sănătoase).

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Intrerupem programul pentru o stire de ultim moment: maine nu se fac ore in tot Timisu! Maine nu se face scoala in Timisoara! Asta-i poezia care-mi place mie iarna laughing Funda?

| NOname explică (pentru Leocerba):

Iar vor pica serverele de la TPU. laughing

| NOname explică (pentru Leocerba):

Cred că e vreo rudă cu bandiţii tăi patrupezi. Are aceleaşi talente de distrugător, dar şi aceeaşi inocenţă. :))
http://youtu.be/nn2h3_aH3vo

| NOname explică (pentru Leocerba):

Are şi arici. :))
http://youtu.be/JP1Pk62X7XQ

| NOname explică (pentru Leocerba):

Are şi pitici. :))
http://youtu.be/Dzz6lUsF19g

| NOname explică (pentru Leocerba):

Are şi iepuri. :))
http://youtu.be/AYdDRTRaWr8

| NOname explică (pentru Leocerba):

Are şi broaşte (aproape ţestoase). :))
http://youtu.be/4Z6YUGGlwtA

| NOname explică (pentru Leocerba):

Are şi păsărici. :))
http://youtu.be/Tuf61OjvoPQ
Puteţi s-o puneţi împreună de-un Snow Business şi-o petrecere în grădină. :))
http://youtu.be/OQwD0QCbxaA

| NOname explică (pentru Leocerba):

Ha ha. Are şi veveriţe. Tu ai?
http://youtu.be/h4E-uiaIxNc :))

| NOname explică (pentru Leocerba):

Nu mai pot de râs.
L-am găsit şi pe...ghici cine! Seamănă izbitor. =))
http://youtu.be/NQCwHluBqFc

| DakotaRoyse a răspuns:

A rece, a senzaţii ciudate şi probabil a Crăciun big grin

| Holocaust a răspuns:

Ca sa-mi satisfac nevoia de a vedea alb pe fereastra a trebuit sa-mi cumpar un spray cu zapada artificiala.It feels so good...

| IMC90 a răspuns:

De cate ori ninge ma apuca damblaua, ca nu mai pot iesi cu masina din parcare rolling on the floor

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Asta şi faptul că rămâne zăpadă pe tocuri... Dar trecând peste probabilitatea crescută de a îmi rupe gâtul e frumos.

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

rolling on the floor))

corect

| IsabelaIssa a răspuns:

Mie imi cam miroase a ploaie laughing Si nu ma lasa sa ii dau drumul imaginatiei la lucrurile astea. Dar incet incet ma incadrez si eu acolo big grin

| Lamaitzza a răspuns:

In orasul asta niciodata nu ninge la timp.Detest faptul ca aici totul intarzie, sper sa vina ziua in care sa plec in alt oras.
Craciunul fara zapada este sec..Mai e timp dar simt ca aceste meleaguri ma vor dezamagi iar si ma vor lasa sa privesc de craciun pamantul uscat si cerul cenusiu.
Craciunul? E magic, e perioada in care sa fi mai bun este esential..cred.
Iarna magica!

| sabin89 a răspuns:

Eu imi amintesc de versurile lui Cosbuc. Cu copiii cu multe sanii, care vin de pe coasta "si se-mping, si sar razand/ prin zapada fac matanii, vrand-nevrand". Oare ne vom mai intalni vreodata cu lumea aceea a satului, descrisa de Cosbuc in poezie? Sau se vor duce copiii acum si la sanius cu laptopurile dupa ei si cu telefoanele mobile? Este mersul acesta al nostru prin tunelul civilizatiilor intr-un singur sens? After all, va mai avea pe viitor viata vreun farmec?

| NOname explică (pentru sabin89):

"After all, va mai avea pe viitor viata vreun farmec?"

Probabil da, însă un altfel de farmec. Evoluează (sau involuează) şi el odată cu noi.
Se vor naşte fericiri altcumva din altceva... Dar cred că important e să se nască. Restul sunt doar detalii.

| Kodokuna a răspuns:

Zapada nu miroase.
*priveste cum este bombardata de "stupid" si "fara sentimente"*

| tania_5982 a răspuns:

Ieri a nins la Bucuresti! Zapada peste tot! In sfarsit! Odata cu fulgii albi de zapada care cadeau din cerul cenusiu, cadeau si amintirile mele. Parca in fulgii de zapada ce treceau prin fata mea, retraiam momentele frumoasa din anii precedenti, cum ma dadeam cu sania in IOR si ajungeam pe lac, cum ma rasturnam cu sania, iar in secunda 2 era ingropata in zapada, cum vedeam acasa la mama uda leorca si asteptam sa se usuce hainele ca sa pot iesi iar afara, canile de ciocolata calda pe care le-am baut... Prima zapada miroase a prospetime, a brad, a aer curat, de parca toata natura se bucura la venirea ei!

| NOname explică (pentru tania_5982):

Aşa e, Tania. Parcă mi-ai descris copilăria.
Şi mai era chestia aia, când stai câte-o oră, două cu picioarele pe sobă sau calorifer, ca să le simţi din nou (pentru că ţi-ai uitat cheile şi a trebuit să aştepţi în faţa uşii la minus nişte foarte multe grade). :)) O ştii şi tu?
http://youtu.be/oZ31ukqTkoo

| tania_5982 a răspuns (pentru NOname):

Da, stiu, episodul e foarte frumos. Sa stii ca aia cu cheile mi s-a intamplat anul trecut. Am asteptat-o 30 min pe mama sa vina de la Real si sa ma lase sa intru in casa. Nu mi-am mai simtit corpul 10 min. Zici ca eram un viking de-ala inghetat din desenele animate, si cum il gaseau aia in cubul de gheata. Cate amintiri.

| NOname explică (pentru tania_5982):

Eee, să vezi ce om de zăpadă te faci după două ore pe băncuţă în faţa blocului...la minus 20...

| tania_5982 a răspuns (pentru NOname):

Sincer, nu prea as vrea sa stiu cum e. Oi fi eu amatoare de senzatii tari, dar nu chiar asa tari ca gheata...

| alexandra2859 a răspuns:

Aici nu ninge niciodatacrying(((((((

| CrazyPittica a răspuns:

Gata! Vreau sa-mi iau bagajele si sa plec mai repede de la Constanta! INCA nu a nins! In fata e prrapad si la mare, la noi nimic!

| NeverSayNever a răspuns:

Da la mine a nins superb,iar prima ninsoare imi aduce aminte de copilarie, de sanius, de craciunul din copilarie, de colinde, de mama mea cum ne certa mereu ca veneam acasa tarziu si uzi de la sanius...imi este un dor nebun de copilaria mea.

| KodrutZ a răspuns:

Azi miroase a c*c*t, din pacate, iar trebuie' sa alegem intre hoti, hoti si alti hoti. sad

| condemnedAntagonist a răspuns:

A pişăt de caine.

| Nordic a răspuns:

In Fălticeni județul Suceava ninge big grin și miroase a iarnă laughing

| Fiction a răspuns:

A caldura, bulgari, a zapada tongue, a nuca, a rasina si a brad de Craciun.So many memories...

| Woodenpints91 a răspuns:

Ninge în fiecare an. Ce-i atâta agitaţie? straight face

| ombladon a răspuns:

A adio scuter pana la primavara

| deliamaria13 a răspuns:

La mine nu a nins.sad
Sunt din Bucuresti

| JustMusic a răspuns:

La mine a nins luni, si s-a asezat un strad de zapada si azi seara a inceput din nou sa ninga dar ca in povesti cu fulgi mari si multi.

| CityOfSatan a răspuns:

E superb afara!

| GaByScream a răspuns:

Nucrying((((((( vreau sa ningaaaaaacrying((

| whiteviper98 a răspuns:

La Sibiu miroase a pipi de oaie. :]

| robert123 a răspuns:

Aici in Constanta nu miroase decat a ploaie

| Serafir a răspuns:

A raceala la maxim

| NOname explică (pentru Serafir):

În acest caz, Serafir, bea un ceai de tei cu miere şi lămâie şi bagă-te în pat. Sănătate!

| Serafir a răspuns (pentru NOname):

Mersi de sfat eram sarcastic happy

| NOname explică (pentru Serafir):

Ahaaa, deci răceala nu s-a instalat încă? Perfect atunci.
Să topim puţin zăpezile!
http://youtu.be/veIYV8Hjnrc