| Bors_Andrei_1985 a întrebat:

Ce ii spui unei persoane in public (ruda, neam )mai invarsta, atunci cand nu vreau pur si simplu sa -i dai apa la moara raspunzandu-i la intrebare. M-am saturat de intrebarea asta : Lucrezi? Da unde lucrezi? Ce faci acolo? Cat castigi? etc si chiar nu mai vreau sa dau explicatii, m-am saturat nu-mi face placere, nu vreau nici sa fiu obraznic, cum procedez sa le inchid gura elegant?! Dau si funda desigur

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In afara de parintii mei, ma bucur ca alte rude nu au fost curiosi sa ma intrebe chestile astea, ci doar din partea unor prieteni sa imi adreseze aceste intrebari. Desi le-am zis, normal ca lucrez, ca nu am venit aici sa stau si cat iau sunt multumita sa traiesc decent. Nu cred ca are o importanta atat de mare sa ma intrebi. Nu sunt in Germania pentru ajutoare sociale si nici furat, caci sunt om cinstit. Tu poti sa ii intreb, daca vrei atatea detalii, cumva te gandesti sa vii la munca in tara in care lucrez? Prea mult ajutor nu pot sa-ti ofer caci si eu sunt nou! (asta daca esti nou poti sa le spui asta, ca banuiesc ca si ei la randul lor stiu asta ca esti plecat de putin timp). O data daca intreaba e bine, dar daca incep sa te intrebe de 100 de ori, te inteleg ca devine stresant. Poti incerca si varianta pe care ti-am spus-o mai sus, poate le dai peste nas si nu o sa devina atat de curiosi pe viitor.

| T0T a răspuns:

Spui că lucrezi ca stătător degeaba.

| justanotheruser99 a răspuns:

"Acestea sunt detalii. Detaliile nu se discuta."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariu in general nu se discuta cu nimeni. Decat cu iubitul sau iubita. Spui si tu " pui prea multe intrebari". Nu e asa de greu. Daca e nesimtit atunci nu raspunzi si gata. Invata sa te impui de pe acum ca nu mai esti copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Daca ti-as spune, ar trebui sa te ucid.''

| ălkjmhgf a răspuns:

Nu-i spui nimic.

| Alice85 a răspuns:

Spui ca e confidential.