| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna mai exact numarul 666? Adica nu prea cred, ca un numar poate insemna "dracul". Si de unde provine aceasta deductie ce mi se pare ilogica?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Este doar un numar nu inseamna nimic din punct de vedere matematic, logic. Daca au fost atribuite semnificatii de catre crestinism nu schimba cu nimic "puterea" acestui numar, crestinismul nefiind cunoscut pentru logica.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E doar 999 pus pe dos, sau, poti sa-l imparti la 2 si iese 333, sau, il imparti la 3 si iese 222. Nu-i asa ca-i dragalas? Pacat ca nu-i si roz!

| Mădă0611 a răspuns:

"Majoritatea cercetătorilor consideră că numărul fiarei reprezintă o aluzie către împăratul roman Nero.", de aceea mai apare si 616.
"Nero’s name or title in Hebrew looks like this: (NRON QSR), meaning Nero Caesar. Taking the value of the Hebrew letters, N=50, R=200, O=6, N=50, Q=100, S=60, R=200, one comes up with the sum of 666. To make this identification of the beast with Nero even more convincing, it should be noted that some Greek manuscripts of Revelation give the number 616 rather than 666 – probably due to an alternative spelling of Nero as NRO rather than NRON (666 minus the final N [=50] gives 616)."

Nero nu era tocmai... om: http://www.lovendal.net/......-si-nebun/ Asa ca e posibil ca crestinii de la acea vreme sa fi crezut ca el e antichrist-ul, astfel numarulu lui a devenit numarul fiarei.

| KristalPop a răspuns:

Când Nero (Împăratul Roman care a persecutat Creştinii) a murit, în biblia creştină a fost scris ca un om cu coarne ce se va ridica la a II-a judecată, atunci când oamenii nu vor mai avea nume ci vor avea numere, iar acest om va avea numărul 666.
Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus a fost al cincilea împărat roman al dinastiei iulio-claudiene.
Era considerat drept slujitor al Satanei pentru că îşi violase mama în nenumărate rânduri, şi mai ales pentru faptul că omorâse foarte mulţi oameni, majoritatea creştini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cică un număr e dracul. Lel.
991 înseamnă lepricon. Capish?

| AcHollism a răspuns:

E ceva legat de nume.Adica fiecare litera reprezinta o cifra in nustiuce limba, iar suma lor va da un numar.De aici a rezultat 666.