| Catalion a întrebat:

Ce materii sau cum sunt lectiile predate la facultatea de litere (de exemplu roman-englez)?

Răspuns Câştigător
| PikaPikaChuChu a răspuns:

Facultatea e facultate
Acum important e ce îți rămâne tie în cap nu cum ai facut-o
Poti fi mai isteț Poti sa ai mai multe noțiuni decât un student la frecventa. Nu te întreabă nimeni cum ai făcut facultatea asta le spui tu daca vrei
Dacă îți dai silința normal ca o sa reușești. Dacă vrei să activezi ca profesor e important numai ce ai învățat în facultate ce ai in cap si atât
Dacă vrei să te angajezi la o firma s-ar putea să existe oarecare probleme
Ai putea obține niste licențe sau ceva in limbile pe care le studiezi.(cum e Cambridge, iltz etc). Poti sa te angajezi în timpul facultății ca să capeti experienta

4 răspunsuri:
| PikaPikaChuChu a răspuns:

Sunt foarte multe cursuri unele mai plăcute altele mai puțin plăcute
Cel mai nasol este cursul de istorie a limbii romane. o grămadă de informații enervante. Cele mai frumoase sunt gramaticile si chiar și literatura clasica îmi place foarte mult

| Catalion explică (pentru PikaPikaChuChu):

Dar la cea fara frecventa, e tot la fel?

| PikaPikaChuChu a răspuns:

La FR trebuie să te cam interesezi tu de cursuri dar de obicei profesorii le trimit pe mail studenților materialele. La FR nu prea dai pe la facultate, vii mai mult la examene. Trebuie să înveți singur si daca de ex ai vreo nelămurire nu se sinchisesc profesorii să îți răspundă

| Catalion explică (pentru PikaPikaChuChu):

M-am intrebat de multa vreme. O facultate fara frecventa, valoreaza ceva pe lumea asta? Mai ales fata de una cu frecventa?