| hypothesis a întrebat:

Ce parere aveti de casatoriile intre persoanele de acelasi sex? Vi se pare normal? Trebuie sustinuta ideea? Gandind obiectiv cum este cel mai bine? Aici parerile sunt foarte impartite. De care parte a barierei sunteti?

8 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Deci, sa ma fac inteles.Nu sunt homofob sau ceva de genul, nu am nimic cu persoanele gay numai ca eu sunt genul mai traditionalist.
Mi se pare normal sa-i intelegem si sa nu ne batem joc de preferintele sexuale ale fiecaruia dar in opinia mea nu era necesara casatoria dintre astfel de persoane.
Casatoria este simbolul dragostei dintre un barbat si o femeie, iar prin aceasta decizie de legalizare a fost oarecum patata.
Este doar parerea mea.Eu sunt pe bariera in acest caz.Nu am nimic cu ei, sa faca ce vor in intimitatea lor dar sa nu implice simbolul dragostei, al casatoriei in asta...atata tot.
Sper sa nu-mi fie sters acest raspuns din nou.Va doresc o zi placuta in continuare!

Deci, asta doar daca nu m-am facut inteles. Ideea nu trebuie sustinuta, pot sa faca ce vor in intimitatea lor fara sa implice casatoria.Este doar parerea mea!

-Blytz-

| hypothesis explică:

Si eu ma mir de ce pot gandi unii oameni.

| hypothesis explică:

Cum s-a luptat si pentru acceptarea/dreptul negrilor in societate, asa trebuie sa se lupte si pentru aceasta. Consider ca este un gest de umanitate.
Este exact aceeasi situatie. Ce vina avea o persoana de culoare neagra ca s-a nascut asa, si din acest motiv el trebuia sa fie marginalizat si sa i se aduce nspe mii de prejudecati. Cam asa si cu persoanele cu aceasta orientare, fie ea una deviata. Daca stiinta ne confirma ca homosexualitatea este ceva genetic, trebuie sa acceptam.

| FrateleAndrei a răspuns:

Nu am nimic nici cu gay nici cu lesbi. Daca un barbat iubeste un alt barbat sau o femeie iubeste o alta femeie si vor sa se casatoreasca, mi se pare normal.

| iwanttodestroytheworld a răspuns:

Sunt contra legalizarii casatoriilor intre homosexuali. Numai cand vezi paradele destrabalate si curcubeiate ti se face scarba. Nu-i inteleg pe cei care incurajaza asta considerand a fi ceva normal. Nu e normal. Un om nu se naste homosexual ci devine in urma unor traume, abuzuri etc. Afirmatia ca homosexualitatea este innascuta nu are temei stiintific. In loc sa sustinem acest comportament mai bine am incerca sa-i ajutam pe acesti oameni sa devina normali. Uitati un site pe care puteti sa aflati mai multe informatii despre tot ce tine de homosexualitate: http://www.homosexualitate.ro/

| deny1230 a răspuns:

Eu nu am nimic impotriva, atata timp cat isi manifesta 'afectiunea' intr-un cadru restrans.

| AnastasiaMariaAnastasia a răspuns:

Nu,nu mi se pare normal dar na.Sunt de partea casatoriei barbat-femeie.

| Meli24 a răspuns:

In primul rand si ei sunt oameni.In fata lui Dumnezeu toti suntem egali. Logic ca un cuplu format dintr-un barbat si o femeie nu este acelasi lucru cu un cuplu format din doi barbati sau doua femei.Un cuplu homosexual nu poate avea copii.Este necesar totusi sa subliniem faptul ca un copil adoptat de un cuplu heterosexual nu are si nu va avea niciodata statutul pe care îl are un copil adoptat de un cuplu homosexual. Atunci când un cuplu heterosexual adopta, încearca sa depaseasca o problema de sterilitate. Adoptia unui copil de catre un cuplu homosexual înseamna a eluda imposibilul. Registrul simbolic se schimba, dorinta de a ocoli o imposibilitate cu ajutorul legii împingându-ne dincolo de realitatea umana, într-o lume a fictiunii prometeice. În aceeasi ordine de idei, este necesar sa facem diferenta dintre un copil pe care îl concepem si un copil care ni se face.