| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre eutanasiera cainilor fara stapan?
Eu sunt un iubitor de animale, dar constientizez ca sunt animale periculoase si nu au ce cauta pe strazi.Sunt sute de cazuri de copii sfasiati de caini. Considerati ca un caine e mai important decat un om?
Voi ce parere aveti? Care credeti voi ca e solutia cea mai potrivita?

22 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Niste legi de cea mai joasa speta. Cainii fara stapan trebuie dusi in centre, dar cine sa investeasca in centre? Cand ei se gandesc doar la buzunarul lor, sa nu care cumva sa mai dea niste bani, lasa sa mai fure putin si sa omoare niste animale. Cei care trebuie eutanasiati sunt hotii din conducere, nu animalele!

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

De ce nu se investeste in centre? Avem destule. Chiar la Pitesti avem cel mai mare adapost de caini din lume, fara sa exagerez, e unul facut de nemti. Pana la urma, n-avem centre ca lumea pentru oameni ai strazii sau defavorizati, conditii serioase in spitale si scoli, dar stam sa vedem de potai doar pentru ca sunt multe? Si daca sunt caini in numar mai mare decat oamenii cu probleme asta inseamna ca trebuie sa vedem de caini? Eu zic sa ne mai gandim fiindca la urma urmei sunt doar niste potai care vor muri oricum mai devreme sau mai tarziu.
Si acum vei spune ca sunt multi caini vagabonzi tot din vina oamenilor. Cum asa? Controleaza oamenii cum se reproduc cainii? Majoritatea cainilor vagabonzi se reproduc tot in strada sau la coltul blocului!

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa se investeasca si pentru oameni, foarte bine spus aici, pentru oamenii strazii, saracii nici nu au ce manca, mi-e mila de ei. In Romania ar trebui sa mearga acest sistem, sa asteapte stapani pentru cainii din centre, dar daca nu vin, apoi atunci sa-i eutanasieze. Am inteles ca cei care au dat legea vor sa omoare cainii direct, fara sa le mai dea o sansa pentru a avea un stapan!

| Mădă0611 a răspuns:

Nu sunt neaparat periculoase, dar ar trebui eutanasiate ca sa fie scutite de suferinta: foame, sete, frig, batai.

| Fatamuntilor a răspuns:

Maidanezii cum crezi ca au ajuns in strada? Nu tot prin,,bunavoinata'' oamenilor? Puiutii nedoriti au fost aruncati in strada,ei s-au inmultiti si tot asa ai ajuns sa umple strazile.
Ai zis bine,animalele periculoase nu au ce cauta pe strazi!
Exista adaposturi in fiecare oras, exista oameni cu suflet mare se ocupa de aceste animalute!
Exista solutii! Exista programe periodice de steriziare/ castrare a cainilor, asa incat ei sa nu se mai inmulteasca!
Da, sunt oameni de sfasiati de caini, dar sunt si oameni care chinuie cainii fara motiv!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Dupa cum vezi programele astea nu dau niciun rezultat.Eu nu am vazut pana acum in realitate vreun hingher, dar am vazut 11 caini unul langa altul.
Exista orase in Romania care au 50 de caini fara stapan, iar altele 5000. Tu din care faci parte?
Nu cred ca are vreun sens castrarea, sunt sute de mii! Crezi ca pot fi castrati toti? Adica TOTI maidanezii? O singura catea fata 8 pui si sa nu uitam ca nu fata o singura data, fata toata viata. Exista oameni fara adapost, copii buni la invatatura care nu-si permit un birou sau culegeri, studenti care nu-si permit sa urmeze o facultate, nimeni nu le da 1 leu si noi trebuie sa facem adaposturi pentru caini? Cu ce e mai special un caine decat o vaca, e doar un alt animal.Si eu am avut acvariu cu pesti pe care ii iubeam, le dadeam de mancare, dar asta nu inseamna ca cei care mananca pesti sunt mai prosti sau mai rai decat mine. Iubitorii de animale ar trebui sa ii adune de pe strazi sa ia acasa cat de multi pot, doar ca toti sunt iubitori, dar de facut ceva nu vor sa faca.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai mult de 50, majolitatea sunt in adapost! Am hranit geneatii intregi de caini in spatele blocului cu resturi,e pacat sa arunci mancarea!
Se fac sterilizari periodice la mine in oras, din cate stiu exista o lege prin care detinatorii de caini fara pedigree, sunt obligati sa-si sterilizeze animalele!
Si oamenii strazii, si copiii sarmani sunt ajuati!
Sa nu uitam ca si in mai toate tarile, mult mai avansate ca Romania exista oameni saraci sau care locuesc pe strazi!

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Sincer, nu, oamenii sunt mai importanti decat cainii... oricum am privi lucrurile.
*da,unii oameni sunt mai rai decat cainii dar asta este o alta poveste,nu generalizez..."

Imi plac mult cainii,mai ales cei din rasa Shih Tzu dar cainii pe care ii vedem pe strada nu sunt prietenii loiali pe care ii avem noi in curti sau apartamente ci sunt niste bestii fara suflet care au trecut prin multe lucruri urate si care sunt destul de periculoase pentru noi,dar mai ales pentru copii, care sa fim seriosi... nu stiu cum sa reactioneze si tipa iar animalul na, este animal si cine stie cum reactioneaza *se sperie si ii ataca*.

Eu am fobie de cainii maidanezi. Da, poti sa ai fobie de caini si sa-ti placa aceste animale in acelasi timp.

Cand eram mai mic era s-o patesc rau din cauza lor, a cainilor fara stapan.
Nu mi se pare normal... sa-ti fie frica sa-ti lasi copilul afara din cauza acestor animale.

Inainte imi era si mai frica, acum e okay... Poate ca nu ai simtit niciodata acel sentiment, sa treci pe langa ei si sa tremuri efectiv.
Daca ai amintiri neplacute sa stii ca nu e frumos sa treci pe langa aceste animale, iti aduci aminte mereu de ce ti s-a intamplat. Era un timp in care imi era frica si de cainii mai mici dar fara stapan.

Oricum am privi lucrurile... cainii fara stapan sunt periculosi.
Nu spun ca trebuie omorati toti... doar cei agresivi.

Cainilor fara stapan le lipseste dragostea, caldura unui stapan... Sunt ca lupii!

Este doar parerea mea.
Succes!

| Florentina9210 a răspuns:

Niste psihopati. Exista solutii pentru cainii fara stapan, dar cine sa constientizeze acest lucru. Ne lipseste simtul civic. Uite de exemplu in USA, daca vad caini pe strada si mai sunt si bolnavi, ii preia si ii duc in centre, pana le gasesc un stapan. Aia oameni cu cap si suflet, nu ca noi.
Cat despre cazul copilului din parc, mare parte din vina o are bunica ca a lasat copilul nesupravegheat.
Cainele nu a avut intentia sa faca rau, dar la foame, probabil ca a uitat de orice urma de solidaritate.

| anonim_4396 explică (pentru Florentina9210):

În Statele Unite ale Americii, orice câine găsit pe stradă şi care nu este revendicat de nimeni timp de trei zile, chiar dacă teoretic are un stăpân pentru că are la gât un element de identificare, este eutanasiat. În urmă cu trei ani, Curtea Suprema a statului California a dat o hotărâre prin care a mărit termenul la 5 zile.
Aproximativ 3 – 4 milioane de câini şi pisici sunt eutanasiaţi în adăposturile din SUA, în fiecare an.

Cat despre cazul copilului mancat de caini, nu stiu cat de vinovata e bunica, nu cred ca bunica l-a omorat, cred doar ca i-a scapat din ochi si cainii l-au facut bucati.E imposibil sa nu iti pierzi din ochii copiii cel putin odata si e gresit sa dai vina pe parinti pentru toate pericolele pe care nimeni nu vrea sa le inlature. Daca nu existau caini pe strazi copilul ala traia si astazi. Daca era bunica cu el crezi ca reusea sa faca ceva?
https://www.youtube.com/watch?v=iT-0iPuLq8c
Sa nu mai zic de fratele lui care a vazut tot, cum smulgea carnea din el, il auzea cum urla si nu a putut sa il ajute cu nimic, a trebuit sa fuga.Va fi traumatizat pe viata.

| Florentina9210 a răspuns (pentru anonim_4396):

Informatiile tale sunt total nefondate, cu ceea ce am vazut eu. E posibila si varianta ta dar eu am spus din ceea ce am vazut, nu am vorbit din nestiinta.

| anonim_4396 explică (pentru Florentina9210):

Nu sunt informatiile,, mele'' nu eu le-am scris, doar le-am preluat.Si doar pentru ca nu iti plac asta nu inseamna ca sunt nefondate.
http://www.gandul.info/......i-11296246
https://www.aspca.org/......statistics

| pufulescu a răspuns:

Aici iese iar in evidenta ipocrizia si prostia romanului, care vrea sa traiasca "ca-n Vest"... dar nu vrea sa procedeze ca in Vest!
Cainii fara stapan sunt luati DE URGENTA de pe strada in scumpa voastra Germanie sau Franta, tinuti o perioada in centre dar NU 100 DE ANI, se face tot posibilul pentru darea lor spre adoptie si daca nimeni nu se ofera sa ii ia urmeaza EUTANASIEREA. Punct.
De ce incepeti sa mieunati si nu procedati asa, daca tot ii adorati pe vesticieni?

| Staind a răspuns:

Zic sa-i vindem chinezilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu cred ca asta este solutia

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum ar trebui sa le facem fata? Cu tot cu secolul 21? Aparatele cu ultrasunete ii sperie pe cei mai fricosi si ii intarata pe cei cu adevarat agresivi.Sa fie echipatii copiii care se duc la scoala cu tonfa si spray paralizant, de preferat si un scut?
Cat despre atacuri, cainii nu sunt psihologi care simt daca urasti animalele sau nu, animalele nu au gandirea omului, ele ataca pentru ca sunt PRADATORI, au agresivitatea in sange si de FOAME, musca scot matele, le imprastie, sunt fuc-king animale.
Legea care permite amendarea celor care ii hranesc e una dintre cele mai proaste.Un caine flamand e un caine periculos. E dovada clara ca primariile nu au niciun plan, doar asteapta sa vada ce s-o intampla.
Mie nu imi este frica de caini, am 3 caini acasa, dar asta nu inseamna ca ei nu reprezinta o problema. Spune-le si parintilor ca maidanezii isi aleg viitoarele victime dupa ceva metoda supercorecta, stiuta numai de ei.://www.youtube.com/watch?v=uD93w8h9iwU
https://www.youtube.com/......tps?/watch
https://www.youtube.com/watch?v=GLfxwJvoD4c
https://www.youtube.com/watch?v=npSD7GXDVFw
https://www.youtube.com/watch?v=345FNxnsDgY
https://www.youtube.com/watch?v=U225hoR-RL0
Dupa mine toti copiii astia ar trebui sa primeasca si o amenda domne'.E clar ca au fost vinovati.
Si pot sa iti mai dau vreo 50 de stiri de genul asta.
Cum ar trebui sa le facem fata dude, daca o dai pe aia cu modul in care te uiti la ei, felul in care te misti, las-o balta, o corcitura de rottweiler salbaticit nu cred ca o sa stea sa vada cat de bun esti cu persoanele din jur sau daca ti-ai paltit toate facturile.Nu stiu cati romani sunt dispusi sa faca pe dresorii pe strada, poate turistii vor aprecia mai mult sportul asta.
In Romania oamenii nu inteleg notiunea de fanatism, suntem exact ca indienii cu vaca, ni se par niste prosti ca nu vor sa omoare vacile ca sa le manance, iar in Romania copiii sunt mutilati de caini si traumatizati pe viata.E un animal exact ca o vaca, un porc, un cal sau o gaina.Chinezii il consuma, pentru multi dintre ei cainele e un produs.De ce vacile nu au si ele o politie a animalelor? Mi se pare discriminare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu iubesc animalele, dar sunt de acord cu eutanasiera cainilor fara stapan. Centre? Care centre? In Romania abia daca avem spitale, dar centre pentru caini. Iar cei care pupa in fund cainii " Ca, vai...sufletele nevinovate" sa-i ia acasa. Suflete nevinovate, dar musca. Nu am patit sa fiu muscat dar s-au dat la mine odata si mi-au rupt pantaloni. Ce zenzatie minunata sa scapi de niste caini turbati care se dau la picioarele tale. Voi astia care nu ati trecut prin asa ceva mai bine nu comentati.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Consider ca aceasta societate educata ar trebui sa fie suficient de educata si ca sa nu fie batuti cainii inca de pui si apoi lasati sa moara printre tomberoane ca apoi sa fie "periculosi" si sa ii eutanasiem...

Iti zic... vad la mine in oras caini vagabonzi fara coada care traverseaza regulamentar la semafor.

Si tot cainii astia periculosi se sperie de mine numai daca ma vad pentru ca au fost batuti mereu.

Tot cainii astia periculosi fug de mine numai daca ma vad prin preajma... Le vezi frica in ochi ei stiu ca le vrei sa le faci rau sa ii tai bucati.

Poate sa fie adevărat, poate sa nu fie.

Problema este ca este vazuta rasa canina ca o problema. Se spune ca nu se pot adapta. Ca nu avem loc pentru ei si asta e problema. De unde pana e asa greu sa construiesti o cusca banala si sa dai cate 2 oase pentru fiecare caine ca fiecare se multumeste cu atat?

Ba frate da-o-n colo. Deci astia se multumesc sa bea din closet si sa iti miroasa sosetele si idiotii astia ii omoara si ii lasa sa moara de foame pentru ca "nu avem fonduri suficiente" dar au elicoptere in curte.

Si hai sa nu mai dam vina pe conducere. I sunt asa si datorita locatarilor. Uita-te in Romania. Cum sunt tratati cainii care in firea lor sint foarte intelegatori.

Ii tin legati in custi fara sa primeasca de mancare PANA LA MOARTE in caz ca cineva vrea sa le fure cartofii din gradina.

Deci e o mare problema cum sunt tratate animalele.

Si cate cazuri de copii chiar care terorizeaza catelusi de mici ca-si iau ciocane-n dinti de la tăticii lor buni si iubitori sa se elibereze de "frustrarile interioare"!?!?

Sa nu spuna si vreo rugaciune inainte sa il omoare ca vorba aia animalele sunt sa se joace omul cu ele ele nu sunt fiinte ele nu simt.

Si nu sunt de acord cu "sunt periculoase, nu au ce cauta pe strazi". Sunt tratati ca niste criminali (daca tii un om in lanturi oricate crime cu sange rece face e dur totusi dar daca e caine da-i acolo frate; poti sa il legi, bati, omori, sa moara de foame si sa il mai si bati ca nu pasa nimanui) practic ei nu conteaza deloc.
Daca un om ar fi tratat ca un caine ar lua ani grei de puscarie cei care au facut asta. Gandeste-te, practic nu au libertate. Au parte de cel mai mizer tratament. Asa nu te porti nici cu cel mai crunt dusman, cu cel pe care il urasti, dar cu ei o fac unii, chiar toti pentru ca s-au nascut caini si nici nu e un defect in asta.

Si stii de ce se poarta oamenii asa cu cainii? Sa iti zic de ce? De "periculosi" ce sunt ma.

Mi se pare firesc sa reactioneze asa.Cainii astia n-au nimic, nu primesc nimic, si pe langa asta mai sunt si batuti, loviti, ucisi, sau legti fara voie toata viata de un bordel sa nu fie furati cartofii cuiva.

Ca nah, asta mi se pare un motiv destul de intemeiat sa inlantui o fiinta pana moare, apoi sa o arunci in sant.

Dar lasa ca are Dumnezeu grija de ea. oh go on

Si se vede astfel ca unii oameni sunt problema de fapt. Cainii astia sunt nevinovaţi. Animalul isi vede de treaba, e zen, nu iti face nimic, te lasa sa iti vezi de treaba, si vine omul sa ii extermine pe rand apoi sa se planga saracul ca animalele sunt problema.

Si repet, nu e doar la conducatori problema. Inclusiv locatarii sunt niste imbecili, idioti... incapabili sa gandeasca.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Poti sa iti dai seama din ce au scris cei mai multi aici cat de "scurti" la minte sunt oamenii din tara.

Cat de usor e sa spui: "Pai eh, castratii."

Si cum ar fi sa iti taie tie cineva "c.o.ai.ele"?

Pedeapsa asta e aspra pentru un pedofil care calareste fetite de 5, 6, 7 ani si pentru caine nici macar nu e o pedeapsa de fapt!

Doar ca un caine nu violeaza pe nimeni din cate stiu.

Vizavi de zoofilie, tot unele fete de ale noastre trag de bietii Pitbulli!

| Anonymous67 a răspuns:

Eu nu cred ca acei copii "sfasiati" de caini au fost "sfasiati" degeaba... Cum poti spune ca esti iubitor de animale odata ce esti de acord cu eutanasierea cainilor? Of Doamne!

| anonim_4396 explică (pentru Anonymous67):

Pai asa am scris si eu, uita-te, sa le dea si amenda.Sigur au facut ceva, poate nu au mancat tot din farfurie sau nu si-au facut temele.Eu sincer nu inteleg de ce se mai irosesc atatia bani pe detectoare de minciunii cand exista caini, risipa de bani.Sau judecatori, de unde sa stie judecatorul cine spune adevarul? Putem deveni primul stat in care cainii sa fie judecatorii supremi.Un singur ham pentru e vinovat si de mai multe ori pentru nevinovat.
Sauuu ii ducem pe inculpati intr-un centru, dezlegam vreo 20 de caini, iar cei mancati de vii sa fie declarati vinovati.

| pufulescu a răspuns (pentru Anonymous67):

Raspuns de psihopat ai dat! UN OM, mai precis UN COPIL este vinovat ca l-a atacat un animal? Treci direct pe la un psihiatru, nu psiholog.