| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care prefera sa copieze stitul de viata al altora decat sa-si faca o viata a lor?
Eu spre exemplu cunosc o fata care acum multa vreme era altfel si mai nou vad ca face totul exact ca una din prietenele ei pe care o admira foarte mult, de zici ca e sora ei geamana de mult pierduta. Nu stiu dar mie imi pare ca numai rau isi face incercand sa fie asa.
Nu vi se pare aiurea sa copiezi stilul de viata al altui om? Sa-ti induci senzatia ca poate sa iti placa o chestie doar pentru ca unui prieten ii place?
Adica nu zic sa nu incerci chestii noi dar nici sa exagerezi in felul asta.

11 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Fiecare trebuie sa se accepte pe el si sa nu copieze in exces alte persoane. Daca nu am mai copia am fii unici, am avea gandirea mai limpede si neinfluentata. Poate ca acea fata o sa isi dea seama mai tarziu cand o sa se maturizeze, ca nu e bine ce face.

| RAY a răspuns:

Cu toti imitam pe alti

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Asa este, dar odata ce ai ajuns in punctul in care ajungi sa realizezi ca nu iti place sa fii asa cred ca ar trebui sa te opresti din a trai acel stil de viata.
Am sa o dau exemplu tot pe fata aia, de un an de zile sa comporta exact ca prietena ei si se vede ca nu-i fericita sa fie asa, inainte era relaxata si vesela, acum pare mai mult stresata. Prietena ei o placea si cum era inainte, nu vad motiv pentru care o copiaza asa.
Trebuie sa fii cum iti place tie sa fii, tu esti tu, Gheorghe e Gheorghe, Ion e Ion, nu suntem toti de un singur soi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e

| KamaSutra a răspuns:

Am văzut că majoritatea spun *Toți copiem*-asta nu e adevărat.

Părerea mea e că au un caracter foarte slab și de asemenea și încrederea în ei înșiși e foarte scăzută.

➀ În primul rând, persoana pe care o imită(copiază) cel mai probabil este foarte plăcută și toți își doresc compania ei, deci mulți ajung să se ia după ea,doar ca să fie la fel de plăcuți.
Primul factor care duce la ce ai spus tu este faptul că nu sunt siguri pe ei. Se gândesc în felul următor :*Dacă ceea ce îmi place mie nu place și celorlalți?*,*Dacă îl copiez pe X sau Y care este iubit de toți,atunci și eu sigur voi fi iubit la fel*.
Dar e foarte greșit, fiindcă nu te poți preface la nesfârșit că ești altcineva, fiindcă mai devreme sau mai târziu se va ivi o situație pe care nu o vei mai putea trata cum o tratează respectivul.

➁ Nu e greșit să ai un model, dar asta nu înseamnă că trebuie să-i copiezi tot stilul, de la ce mănâncă până la cum gândește.

Este foarte aiurea să faci asta, dar dacă nu lucrează la încredere în ea nu poate depăși situația.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca e aiurea. Asta se intampla oamenilor slabi. Ei sunt usor de influentat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au caracter slab. mi se pare ca traiesti degeaba daca stai sa copiezi pe altul. tu nu esti de fapt tu, esti doar o copie penibila a altucuiva. le lipeste originalismul si asa prefera sa copie. gen persoanele alea care au "mentori" sau oameni pe care ii copie orice ar face. au frizua noua, hop copie si ei, au haine tampite hop si ei. maimute

| TPUuser199 a răspuns:

Poate ca nu o copiaza.
Prietena sa este modelul ei in viata, parerea mea. Numai bine happy.

| PsihopatX3 a răspuns:

Am văzut la raspunsuri că (toți copiem) asta nu e adevărat. Aceşti oameni au un caracter foarte slab.

| Dracoola a răspuns:

Acum depinde si in ce masura copiem pe altii. Daca sunt lucruri care ne plac nu vad unde e problema. Daca doar ne fortam sa copiem este o problema. Marea majoritate a oamenilor se copiaza aiurea: uita-te la cati oameni dau an de an la facultati ca drept, ase etc doar pentru ca asa li se spune ca e bine, doar pentru ca ii vad pe altii ca fac asta.
Cand iti asumi un drum al tau, in ciuda criticilor celor din jur, este un pic mai dificil.

| FunditzaWwW a răspuns:

Tu nu copiezi? cred ca cu toții copiem; ceea ce poate gasim interesant, ceea ce nu avem omul tinde spre ce nu are...