| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre prostia din ziua de azi cu " cine face primul pas", si aici nu ma refer deloc la "baiatul se duce sa bage in seama fata " ci la chestia cand cei 2 sunt deja impreuna dar in primele zile cand fiecare asteapta ca celalalt sa sune. Stiti voi acele povesti cand tampitii stau si schimba locul la telefon crezand ca nu au acoperire si poate nu a putut sa sune sau stau si dau de 30 de ori la minut refresh la pagina de fb poate poate apare un mesaj. Mereu am crezut ca asta sunt prostii de 15 ani dar din intrebarile recente pe aici vad ca nici aia peste 18 ani nu sunt mai presus. Nici macar nu incep discutia cu "primul te iubesc" ca deja intru in altele laughing.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Chestia asta o fac toti. Si la 18 ani si la 30 de ani, in mare parte pentru ca nu prea exista comunicare si oamenilor le este frica sa isi arate sentimentele. Se gandesc ca daca o fac, celalalt o sa il ia in bataie de joc, o sa faca misto (mai ales in adolescenta) sau o sa foloseasca chestiile astea in avantajul sau (mai tarziu). De aici vine frica asta si lipsa de comunicare.
Faptul ca stau sa dea refresh si asteapta cu sufletul la gura ca celalalt sa spuna ceva, arata mai ales ca vor ca acel celalalt sa le impartaseasca sentimentele. De ce nu fac ei primul pas? Din frica, mai mult decat din prostie.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E greu sa intelegi femeia sau o sa o multumesti e imposibil, daca esti indiferent nu-i bine,daca esti obsedat de ea se plictiseste de tine,daca i spui te iubesc rade de tine,daca i aduci flori i e egal,daca esti indiferent, rau, te porti ca un nesimtit cu ea te baga in seama, pentru ca fetelor le plac badboys care vad in ele doar sex atat pe aia cuminti freindzone, iar faza cu declaratul iubiri trebuie facuta de ambi si asa degeaba daca ea nu te place ce sens are, te iubesc e un cuvant care in ziua de azi e ceva normal ca buna ziua

| OmniSpirit a răspuns (pentru RAY):

Cat adevar! Nu cred ca ai scapat ceva.

| R0R0 a răspuns:

Cum se zice?
Ne-am modernizat.
Ce rost are sa mai pierdem vremea cu chestii de inceput cand putem avea 5 relatii in acelasi timp?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ii greu tare să vorbești. păi băieții trebuie să facă mereu primul pas, trebuie să le caute ei mereu, ei să le sune, ei să le trimită mesaje, ei tot...doar nu vrei ca divele alea să miște vreun deget.

| OmniSpirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Baieti sau fete, iubirea daca este cu adevarat si intentii sincere pot venii din ambele parti.
Este frumos cand o fata este tratata ca o printesa dar si pentru baieti cand o fata ii surprinde cu o imbratisare.

| Trenuletul a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord, tot baietii ar trebui sa faca mereu primul pas si in despartiri. laughing
Ca in majoritatea cazurilor mai mult ele dau papucii.

| anonim_4396 explică (pentru OmniSpirit):

inițiativa trebuie să vină din ambele părți. nu am văzut vreo fată încercând să cucerească pe cineva. ele doar stau și așteaptă. ce e așa de greu să îi scrii unui om atunci când vrei să îi vorbești? ce e așa de greu să-i spui că-l placi? ce e așa de greu să-i spui că-l iubești?

| OmniSpirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este greu deloc sa spui ce simti. Pentru un barbat adevarat muti si munti daca iubesti cu adevarat o femeie.
Dar am incercat sa subliniez ca si pentru un barbat este placut cand este luat prin surprindere placut, evident.

Din pacate se observa ca oamenii datorita vietii duble real/virtual s-au blocat sa isi mai exprime starile si personal.

Aceeasi intrebare o am si eu, de ce oamenii nu spun ce simt?
Posibil sa fie si din cauza fricii. Frica de esec, sunt multe posibilitati.

| anonim_4396 explică (pentru OmniSpirit):

" cand o fata ii surprinde cu o imbratisare." pe multe nu le duce capul la atat. prefera sa il barfeasca pe "el" ca nu face nimic, chiar daca si ele la randul lor nu fac nimic laughing.

| OmniSpirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist dar ai dreptate!

Cateodata cred ca femeie vede barbatul ca un generator de energie care "Trebuie! " sa asigure pana si oxigenul lor si daca intrebi de ce? :
" pentru ca eu sunt femeie tu barbat "
Am inteles!

Si ca sa nu se creada ca barbatul este sfant mai sunt printre noi cate unii care vede femeie ca generator de schimb de energie si fluide.
Deci, din lac in put.

Da, viata este frumoasa pe Terra!

| anonim_4396 explică (pentru OmniSpirit):

Nu nu, vorba aleasa este " asa trebuie" laughing. Uita-te aici pe site la raspunsuri la intrebari de ce baiatul trebuie sa sune primul, sa plateasca el, sa invite el, sa gaseasca el subiecte interesante de vorbit etc etc, "pentru ca asa trebuie" laughing. Oi parea eu nesimtit dar sa fii fata in ziua de azi e tare usor ( la capitolele astea ma refer, nu altele). Mai ales alea frumoase foc il iau in brate pe " sunt frumoasa, mi-am facut partea" laughing ti-ar venii sa plangi de cate ori am auzit asta

| OmniSpirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooo doamne! Traim vremuri grele si trebuie sa fim cu nervi de titan nu de otel.
Dar sa tratam totul cu calm chiar si atunci cand parca ies aburi din urechi.
Un test pe care sincer vreau sa il trec cu brio.
Un intelept a spus ca : " O sotie rea te face intelept una iubitoare fericit "
Ceva de genul si mare dreptate a avut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Relatii care tin 3 saptamani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi ceva daca tin atat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ştiu de celelalte, dar eu nici să mor nu l-aş suna.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru motivul asta o sa mori singura laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti fata inteligenta, cred ca ti-ai dat seama deja de asta. Poate asta era si ideea thinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

straight face.
Ştii, eu nu l-aş suna pentru că poate par disperată... Adică, n-am clarificat nimic şi eu deja sun.
Sau poate că îl stresez, sau îl deranjez etc. Aşa că... Mai bine să sune el.
Plus că mai ţine şi de orgoliu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

SI el crede la fel si uite asa va intrebari ca tembelei fiecare pe partea lui " ce sa fac". Mereu mi s-a parut o prostie chestia asta. Cand am simtit nevoia sa sun, mereu am sunat. Daca deranjez sa mi se zica si nu o mai fac dar nu s-a intamplat vreoadata sa deranjez laughing

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Nu inteleg cum oameni intra in relati cu persoane fata de care sunt inca timizi.
Nu cred ca atunci cand iti sun cel mai bun prieten te gandesti prea mult inainte si atunci cand el e ocupat nu se supara, doar iti spune ca nu poate.

Cum e prietena / prietenul deferit(a) mai ales cand se presupune ca ar trebui sa fiti chiar mai atasati unul de altul.

Probabil ca genul asta de relati nu dureaza prea mult.

| Alexandra4500 a răspuns:

Ce misto ii poza ta de profilhappy

| anonim_4396 explică (pentru Alexandra4500):

Mersi laughing

| Alexandra4500 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

| OmniSpirit a răspuns:

Din pacate in ziua de azi s-a uitat dragostea adevarata. Acum sunt mai mult pretentii si angajamente fortate.
Nu ar trebui sa se tina cont de gen ci de frumusetea momentului cand ambii simt acelasi lucru.
In real si nu pe chat sau pe facebook.
A innebunit lupul, sincer. Nu imi pot crede ochilor ce vad zilnic cum oamenii traiesc cu acest website facebook ca si cu tubul de oxigen. Este socant.
Toti cu flash-uri in oglinda care mai de care sa isi arate ce poate si sa fie obsedati de Like-uri.
Atata fala si prostie mai rar in universul asta.
Si viata reala unde este?
Atata inhibare in oamenii astia ca au devenit ca mobila ipotenti in a isi exprima sentimentele si gandurile fata in fata, in real. Nu virtual in fata ecranului sau la "smart"phone.

E grav, asta pot spune...

| Trenuletul a răspuns:

Da-i in abis pe toti! Prostie va fi mereu in lume. Nu esti mai inteligent sau superior daca discuti despre prosti pana si cu pretextul de a te amuza doar. Practic le tot faci reclama. De ce? De ce? De ce?
Ca oricum nu spui nimic nou. Majoritatea adolescentilor sau tinerilor de pana in 20 si ceva de ani sunt terchea berchea cand vine vorba de relatii. Majoritatea de pe site oricum se regaseste in situatia asta, nici n-o sa raspunda in aparare sau ceva. Cine vrei sa raspunda la intrebare? Kodrutz si Angycut sau ooBunnyoo cu o postare de 3 pagini Word despre nimic in esenta?