| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sens are viata umana?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

La felul la care e pusa intrebarea (cu "viata" ca subiect) e foarte greu de raspuns cinstit la ea. Poate ar trebui sa intrebam "Ce sens am eu?".
Viata e un dar ce ni s-a dat. Stii, primesti o cravata, o pijama, o undita doar pentru ca s-a gindit cineva sa nu vina cu mina goala. Pentru inceput nu ai habar ce sa faci cu ea si cum se foloseste. E ca un fruct exotic, simti ca e dulce si de mincat dar nu stii sa-l desfaci.
Trebuie deci sa te inveti cu ea, atacind-o din toate unghiurile, dar cu atentie sa nu o faci praf si sa nu te ranesti.
Cu cit stii mai multe despre ea, cu cit mai mult iti vin idei ce ai ai putea face cu ea. Ii dai un sens. Cind nu ai inspiratie, da, faci ce ai facut acum, intrebi pe altii "Bai, aveti si voi o chestie din asta? Ce faceti cu ea?".
P.S. Ar trebui sa-l lasam pe Dracu sa-si bata cap cu faptul ca viata nu are sens. Asta e datoria lui.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Cred ca ai pus intrebarea in mod retoric. Nu sint eu cel care sa-ti dea sfaturi.

16 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Sa invete, cred eu. Ai vazut ca de cand te nasti si pana mori, tu inveti tot timpul.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu are sens

| William a răspuns:

N-are, sensul il dai tu.

| doctorandus a răspuns:

Conform lui Sartre si Camus, viata umana n-are niciun sens obiectiv, ci functie de fiecare, poate avea sens in mod subiectiv.

| ALGator a răspuns (pentru doctorandus):

Chiar ma intreb ce or fi vrut sa spuna acesti domni. "Viata" in sine e un fenomen, asa ca e greu sa-i atasezi un sens.
Daca vorbim de "viata speciilor" sensul e sa se perpetueze. Cineva a avut grija sa impacheteze acest imperativ cam plictisitor in "ambalajul placerii". O specie care se simte bine e o specie care se perpetueaza bine - si... voila :-)

| Doub a răspuns:

Ne nastem,traim (ne bucuram, plangem, iubim), murim, mergem si Il intalnim pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acela pe care apartinatorul vietii il da.

| Deliiiia a răspuns:

Sensul difera de la individ la individ, nu poate fi definit obiectiv.

| Buresbista123 a răspuns:

Ce sens vrei tu

| DarkAndDreary a răspuns:

Ti-l faci tu singur.

| Lorde92 a răspuns:

Ce sens are intrebarea asta?

| SerenaSmiley a răspuns:

Cred ca fiecare iti da un raspuns diferit

| TheMεchαnix a răspuns:

Viața e ca o cutie goală, pui ce vrei în ea, adică îi dai tu singur un scop vieții tale.

| COnul a răspuns:

Sa crezi in dumnezeu si sa ai grija de tine.

Răspuns utilizator avertizat