| papuciirupti a întrebat:

Ce sfaturi ati da unui adolescent?

4 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Sa faca miscare si sa manance sanatos. Prin miscare inteleg plimbari prin parc cu pasi cat de cat grabiti, plimbari prin natura si exercitii de gimnastica; de exemplu flotari, abdomene, mers cu bicicleta prin parc, etc.

| UzOm a răspuns:

Să fie adolescent.

| Claudiu1905 a răspuns:

Sa nu caste ochii dupa printese si sa-si caute o fata modesta [-x

| 4StarLight a răspuns:

O grămadă de sfaturi.
E ca și cum mi-aș da mie sfaturi indirect pentru că și eu sunt adolescentă la rândul meu.
Mai întâi să nu se lase copleșit de emoţiile intense că adolescenţă este un fel de sinonim mai subtil al exagerării laughing;
Apoi să înţeleagă că este într-o perioadă de schimbare şi că anturajul este foarte important în modelarea comportamentului(și a limbajului) happy;
Să încerce să se înţeleagă cu părinţii cu care 99% din adolescenţi nu se mai înţeleg pentru că adultul nu mai are control în deciziile copilului;
Să iasă foarte mult cu prietenii pentru a-şi lărgi grupul;
Să se implice în cât mai multe activităţi pentru a-şi descoperi pasiunile;
Oricum, este bine ca înainte să iei toate ăstea grămadă şi să i le pui în faţă unui adolescent să faci o selecţie, pentru că fiecare adolescent are modul lui de dezvoltare deci, are nevoie de sfaturi personalizate!
Sper că ţi-am dat idei! happy