| SerenaSmiley a întrebat:

Ce superstitii stiti? Sitit si istoria lor, cum au aparut?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Religia e ceva mai mare superstitie, a aparut cand omul e vrut sa viseze la viata vesnica si cerseala divina

| AtateaConditii a răspuns:

Erau odata 2 frati. Cucu si Ionel. Ei mergeau intr-o padure si au dat de un urs. S-au despartit in panica lor iar Ionel a ramas singur, ursul plecase dupa Cucu. Ionel a cerut lui D-zeu sa il transforme intr-o pasare ca sa isi poata cauta fratele mai repede, iar de aceea canta cucul, pentru asi cauta fratele pierdut.

| Jardelin a răspuns:

Eu personal le ignor total! Nu am nici un fel de superstitie! Pot trece prin fata masini mele herghelii de pisici negre, calc pe canale fara nici o retinere, ma intorc inapoi daca uit ceva, pasesc cu stingul cind ies din casa, etc, etc, etc.

Ma lasa rece orice superstitie, si practic nici nu ma gindesc la ele. Singura credinta pe care o am este in Dumnezeu. Numai de El tin cont, si El este singurul care imi calauzeste viata.