Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2942746intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
MediaDOT.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
29 Iun
SATI 310.510AFISARI
149.569VIZITE
132.672V. UNICI

Cine a inventat curentul elctric si cand?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 13 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Nu exista o singura persoana care a inventat curentul electric. Este ceva ce a fost descoperit dealungul timpului, unde minti stralucite au pus cate o caramida. Presupun totusi, ca cel mai cunoscut pentru "inventarea" electricitatii ar fi Benjamin Franklin (da, omul cu zmeul si cheia happy ), care a facut legatura intre fulger si electricitate.
    Dupa aceea a venit razboiul curentelor electrice AC vs DC(curent continuu vs curent alternativ), dus de Edison vs Westinghouse si Tesla. Pana la urma s-a ajuns la concluzia ca amandoua tipurile de curent electric pot fi folosite, dar in moduri diferite.
    Numai bine, Shin.
  • a răspuns:
  • a răspuns:
    Sfantul Ilie... si dupa aia ne-am trezit si noi sa-l reproducem si iaca... suntem dependenti.
  • Raspuns anonim:
    Curentul electric la inventat thom edison si a incercat de 999 999 abia 100000 oara a reusit
  • Raspuns anonim:
    Alessandro volta
  • Raspuns anonim:
    Tomas edinson
  • Raspuns anonim:
    Nu
  • Raspuns anonim:
    Cutrentu elecric a fost inventat de mohamed al doilea; p
  • Raspuns anonim:
    Deci cum a spus si "shin" nu a inventat cineva. a existat din totdeauna. cei ce au contribuit cel mai mult sunt Edison, Volta, Franklin, Coulomb, Joseph Henry. eu d astya stiu
    big grin
  • Raspuns anonim:
    Curentul a fost descoperit dar cand?

• Raspuns anonim:
    Wandengraf a descoperit curentu
  • Raspuns anonim:
    Mercuri dupa botez
  • a răspuns:
    Nu l-a inventat cineva...sau nu se stie. De exemplu au fost descoperite unele modele de baterii facute de egipteni cam acum 1000 de ani in niste vase de lut. In interior aveau sulf si erau acoperite cu o anumita substanta care genera curent electric.