| Bøøgey a întrebat:

Cineva te critica, are dreptate, tu ramai fara replica, il numesti hater. Apoi, sa fie treaba treaba, o bagi p-asta "am hateri, deci sunt cineva" sau "am hateri, am valoare".
Ce inteleg oamenii de genul asta prin cuvantul "hater"? Un om care are o parere si o exprima? Ce trebuie sa ai sau sa faci pentru a fi numit "hater"?
Cuvantul asta macar exista? Sau e doar o denumire data unor oameni pentru a te eschiva si a scapa nesifonat? E mai usor sa spui "pleaca ba d-aici, sunt satul de hateri ca tine, ia-ti o viata si lasa-mi-o pe-a mea in pace" decat sa infrunti un astfel de om?
Apropo, voi aveti valoare, aveti hateri?

7 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

E foarte simplu si da, cuvantul a inceput sa fie larg vehiculat in internet cu un inteles diferit de cel clasic al cuvantului hater in sine care inseamna stricto senso cineva care uraste pe altcineva de la verbul to hate - a uri.

Pe internet inseamna o persoana care uraste si reactioneaza agresiv si mereu contra altcuiva din invidie nefondata. Altfel spus cineva care-i contra ta din principiu.

E logic ca unii asa numiti hateri au de fapt motive intemeiate sa fie contra acelor persoane iar persoana vizata, cum ai spus si tu, ii pune eticheta de hater pentru a iesi nesifonat din disputa "tu esti contra mea ca esti hater si sunt o groaza ca tine" Deci na...depinde de contextul in care te afli.

In principiu cei care folosesc acest cuvant impotriva celor care nu sunt de acord cu ei pur si simplu nu au alte argumente, sunt incapabili sa poarte de multe ori un dialog civilizat sau sa aiba o disputa pe idei si principii si fie ca sa nu se complice fie ca sa nu admita ca gresesc, ii pun celuilalt eticheta de hater.

In mod obisnuit asta se intampla frecvent pe bloguri si pe forumuri si desigur cei cu multi hateri sunt intotdeauna proprietarii blogului, adminii sau persoanele mai cunoscute dintr-un forum.

E greu sa ai o dezbatere cu cineva in ziua de azi, daca are idei fixe si nu-i in stare sa si le sustina calm, te face hater, te injura, eventual iti da si ban sau block si a rezolvat problema.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Ah era sa uit. Relativ vorbind o persoana care-si atrage "hateri" respectiv critici negative, care suscita suficient interes incat cineva sa-l contreze, poate considera mai mult sau mai putin ca a reusit macar sa iasa in evidenta. De-aici si ideea ca daca ai hateri multi ai valoare. Acum nu poti spune ca ai valoare daca esti pe vreun forum si ai vreo 5 persoane care te injura ca nu-s de acord cu tine, chestia asta cu valoarea tine de volum, si in acelasi timp ar trebui sa tina si de volumul celor care sunt de acord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îmi atrag "hateri" prin modul în care mă exprim. De când sunt pe site-ul ăsta, şi chiar şi pe altele, mulţi abordează un limbaj agresiv la adresa mea pe motiv că eu i-aş fi jignit anterior. Bineînţeles, nu pot să-mi demonstreze că eu i-aş fi jignit, însă ei continuă să creadă asta. Numai aici, pe TPU, am fost pus până acum în situaţia asta de cel puţin 50 de ori. Însă nu consider că asta mă face mai valoros. Nici măcar aprecierile prin voturi sau fundele primite nu înseamnă ceva pentru mine. Nu ăsta e motivul pentru care las răspunsuri aici.

Cretinii despre care vorbeşti tu, sunt cei care nu pot percepe valenţele unei remarci bine argumentate şi ale unei opinii solide, etichetându-l simplu pe autorul remarcei ca fiind "hater", asta numai fiindcă nu-i pot demonstra contrariul afirmaţiilor.

| Bøøgey explică (pentru anonim_4396):

Dap, si mie mi-a zis una aseara ca sunt un cocalar, frustrat si oparit si c-ar trebui sa ma strang de gat singur, doar pentru ca i-am zis ca nu stie sa scrie si adminii ar trebui sa-i stearga raspusul. A, da, si dupa tot ea mi-a zis mie sa nu ma mai iau de toata lumea...
In fine, si la intrebarea aia mi-au sters adminii un raspuns.

| Roxanna112345 a răspuns:

Hei.Pai hater inseamna sa urasti pe cineva.Cand spui:am un hater, vrei sa spui ca ai pe cineva care te uraste si nu te lasa in pace.Si oamenii spun ca se simt importanti atunci cand au hateri deoarece inseamna ca prezinta interes.Si..am si eu cativa hateri, daca ii pot numi asa, insa acestia sunt doar persoane cu lipsa de ocupatie care judeca dupa aparente si se baga in tot ce e al tau happy

| Bøøgey explică (pentru Roxanna112345):

Unu de-aici, de pe TPU, a postat o melodie pe youtube si avea vreo 11 dislike-uri si lasase replica unuia "asta e frate, am hateri, deci insemn ceva" sau ceva in gen. Deci, daca dai dislike, adica faci un act inofensiv, pur si simplu nu-ti place, esti hater?
De cele mai multe ori acesti "hateri" lasa comentarii acide, dar adevarate, despre ceilalti, ceea ce-i deranjeaza fiindca si ei stiu ca e adevarat. Ii cam calca pe coada, ii trezesc la realitate. Mi se pare penibil si las un om care reactioneaza violent si ii numeste "oameni fara viata" sau "oameni invidiosi". Nu frate, omul doar spune ce-are de zis, cel mai probabil nu da 2 flegme pe respectivul, dar sa-l invidieze...

| Roxanna112345 a răspuns (pentru Bøøgey):

INTRADEVAR,DOAR CA ASA sunt numiti acei oameni care comenteaza violent la lucruri de genu.