| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a întrebat:

Considerati ca arta este o scapare din realitate sau este realitatea in cea mai pura forma?

17 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cam ambele, dar mai degraba artistul isi varsa libertatea intr-o schita.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Drimmero):

Cum adica libertatea?

| Drimmero a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Orice exprimare si-o expun acolo, se exprima liber prin simboluri si fel de fel de lucruri, intelegi tu,,

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Drimmero):

Simbolul este doar o figura de stil

| Drimmero a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Care atarna greu uneori, care are un rost anume facand corespondenta intre 2 lucruri vitale!

| Mayhem666 a răspuns:

Ambele. Stiu, e greu de explicat. Arta e ca o scapare din realitate, dar in acelasi timp este si o oglinda a realitatii. Prin arta (desen, muzica, dans, etc.) exprimi ce simti in realitate.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Mayhem666):

Dar de ce ar fi asta o scapare? nu ne ajuta asta sa ne intelegem unul pe celalalt?

| Mayhem666 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Nu chiar. Unii oameni pur si simplu nu pot intelege arta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Este tot un fel de filozofie, unde abstractul este tradus in elemente concrete, sau absurde! pricepi?!

Răspuns utilizator avertizat
| Sociopat a răspuns:

O scapare

| Mussette a răspuns:

Arta poate fi o scapare de realitate, pentru cel care o creaza, sau pentru privitori, dar iti poate arata si realitatea pe care nu o vezi cu ochii liberi. Arta este o granita intre ceea ce traiesti, ceea ce vrei, ceea ce ti se arata sau ceea ce ti-ai dori tu.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Mussette):

"Din tot ce s-a scris, îmi place numai ceea ce se scrie cu propriul sânge" -Friedrich Nietzsche, crezi ca la asta s-a referit?

| Mussette a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Adica ce inseamna ce a spus Friedrich Nietzsche? sau ce a spus daca se apropie de intrebarea ta? ca nu am inteles exact la ce te referi.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Mussette):

Da, referitor la intrebarea mea.

| Mussette a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Din punctul meu de vedere, legatura dintre citat si intrebarea ta, ar fi ca arta reflecta realitatea, intr-o masura mai concentrata sau mai putin concentrata, dar filosoful prefera arta care arata realitatea traita de catre artist, cea simtita pe propria piele, fiindca aceea are cu adevarat incarcatura emotionala.

| MissADEEL a răspuns:

Nu doar o scăpare, ci și o evidențiere, percepție sau idealizare a acesteia.