| T0T a întrebat:

Credeți că fiecare persoană are un preț?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Am dat cateva raspunsuri aici:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13827225/
Si DA, fiecare isi are pretul lui. :D

| T0T explică (pentru RAY):

Spune-i asta lu' "tanti" de aici. Și îmi amintesc când ai zis asta.

42 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Eu consider ca nu. Nu e ok ca lumea sa se lase condusa de bani. Sa vorbesc in numele meu, eu nu ma vand pentru nici o suma. Nu stiu de ce generalizeaza lumea atat de parca le-ar stii pe toate. Am mai intalnit o oarecare tema asemanatoare cu inselatul, si unul spunea la fel, citez: "Toti inseala chiar daca nu recunosc". Cred ca unul care sustine asta se stie pe el, si nu concepe in mintea lui ca alti oameni gandesc diferit fata de el.

| T0T explică (pentru IsabelaIssa):

E ușor să zici asta din vorbe dar dacă vine cineva la tine cu 500.000 de euro ai uitat ce ai zis acum.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru T0T):

Exact ce spuneam de persoane ce vorbesc despre altii ca si cum ar vorbi despre propria persoana.

| T0T explică (pentru IsabelaIssa):

Nu e cum aș vorbi despre mine dar îți spun eu că așa e în cazul fiecărui om modest(deci mă refer la mare parte din populație). Cel puțin asta e opinia mea, poate chiar mă înșel.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru T0T):

Tu nu cunosti personal nici macar un sfert din populatie, cum sa generalizezi? Asa de convins sustii ceea ce spui de parca ne-ai cunoaste pe fiecare in parte. Evident tu cand ai pus intrebarea asta te asteptai ca toata lumea sa raspunda asa cum gandesti tu, dar uite ca nu e asa. Nu stiu ce varsta ai, dar in timp o sa iti dai seama ca nu toti oamenii sunt de cumparat. Referitor la "daca vine cineva la tine cu n bani", pana la varsta asta am avut parte de tot felul de tentatii in viata, si inca n-au ajuns banii sa ma cumpere. Si cum n-au facut-o pana acum, cu siguranta nu o vor face nici de acum inainte. Intrebarea ta are oricum doua sensuri. Sau poate mai multe dar eu vad 2: unul murdar, in care spui ca esti dispus sa te vinzi, si unul normal, in care accepti un job normal dar nu cu foarte multa tragere de inima.(si acolo se numeste ca ai un pret).Nu cred insa ca vorbeai de al doi-lea, pentru ca era o intrebare retorica atunci.

| T0T explică (pentru IsabelaIssa):

Probabil nu a fost vorba de o sumă prea mare dar cu siguranță dai dovadă de ipocrizie deja.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru T0T):

Deja simt ca imi pierd vremea cu tine, sincer. Esti o persoana ce nu accepta alte pareri decat ale tale proprii. Sincer, nu inteleg rostul intrebarii tale atata timp cat nu accepti raspunsuri diferite de gandirea ta. Oricine nu e de acord cu tine e ipocrit! PUNCT! laughing Maturizeaza-te prietene! In timp o sa intelegi ca nu banii sunt totul in viata. Sau poate nu ai sa intelegi si te lasi vandut pana in ultima zi. Bafta!winking

| T0T explică (pentru IsabelaIssa):

Eu doar mi-am exprimat opinia. Ai o problemă că mi-am expus-o? Ce e în neregulă cu tine?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru T0T):

Nu incerca psihologia inversa cu mine. Eu mi-am exprimat opinia, iar tu ma acuzi direct cum ca nu e asa si ca sunt ipocrita! Are you serious!? Invata sa accepti si alte pareri!winking

| T0T explică (pentru IsabelaIssa):

Eu aș zice că lipsa de maturitate e prezentă la tine. Faci deducții din vid într-un mod complet anapoda. Când am zis eu că banii sunt totul? Eu doar ți-am spus ceea ce cred eu, ești liberă să ai orice opinie vrei, nu îmi pasă sincer. Dacă tu crezi că îți pierzi vremea poți să nu mai răspunzi. Eu am și ținut să specific că poate mă înșel, dar se pare că tu ești cea care nu poate accepta alte opinii și nu a afirmat pentru o clipă că poate se înșală iar dat fiind faptul că nu ai fost pusă în asemenea situație era corect să precizezi asta așa cum am făcut eu.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru T0T):

In cazul in care nu ai inteles eu nu am generalizat, eu vorbeam strict despre mine, iar tu vii sa ma acuzi cum ca nu e asa! Ce limba vorbim aici, copil matur ce esti! Sa iti accept tie opinia cum ca eu nu sunt asa cum sunt? Interesant. Sa precizez ca ma insel fata de propria persoana? Iar interesant. Stii ceva ce eu nu stiu? laughing Incerci sa te legi de niste cuvinte aiurea sa te scoti. Nu stii sa accepti parerea personala a unui om despre EL! Imi place ca raspunzi doar la ce iti convinewinking

| T0T explică (pentru IsabelaIssa):

Păi e ușor să arunci cu vorba dar practica ne omoară și asta am observat mult în jurul meu și sunt complet îndreptățit să consider că oamenii zic dar nu și fac în multe situații. Așa cum mă faci tu copil te pot face și eu copilă, iar eu spre deosebire de tine am trecut de acea fază. Și la ce nu am răspuns? Îmi mențin opinia că ești ipocrită deoarece e clar legată de opinia mea inițială. Toți suntem buni de vorbă dacă vrem. App, nu știu cu ce să mă scot și de ce e aiurea? Tu conștientizezi că aberezi? Când spui ceva încearcă să și exemplifici căci așa cum nu poți să îți susții propriile vorbe aici e clar că nici în situația de care vorbeam nu ești în stare.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru T0T):

Nu vrei sa iti si desenez ca sa intelegi mai bine, ca vad ca nu esti in stare sa intelegi niste lucruri simple. Crezi ca ma intereseaza pe mine ce ai observat tu in jurul tau? Crezi ca asta iti da tie dreptul sa ma judeci pe mine, sau oricare alta persoana ce nu o cunosti? Nu vezi cat de absurd si limitat esti? Tu nu vezi ca ai pus o intrebare la care ataci cand nu ti se raspunde cum te astepti? Tie ti se pare normal comportamentul tau? Esti expert in scenarii se pare si traiesti in lumea ta. Si stai linistit ca nu o sa stau sa iti exemplific tie cu copy - paste tot ce ai zis, pentru ca te faci tu ca nu intelegi. Sunt convinsa ca ai trecut de "acea faza" cu anime la profil.winking Oare cati oameni maturi se ascund in spatele unor anime? Noroc in viata iti doresc! Cu gandirea asta, sigur o sa ai nevoie! laughing

| T0T explică (pentru IsabelaIssa):

Dar nu te-am atacat cu nimic, doar mi-am exprimat opinia și chiar am zis că pot să greșesc. Dacă asta ție ți se pare atac, ce mai e de zis... laughing Stai liniștită pe plan academic stau extrem de bine și greu de crezut că ai anumite studii cu care poți să te mândrești. Pe mine mă amuză faptul că te deranjează atât de mult ceea ce cred eu încât ai ajuns într-un final să jignești. Și nu înțeleg ce treabă are anime-ul cu maturitatea? Adică persoanele mature nu au voie să se uite la un anime? De unde până unde? Eu nu văd legătura logică între cele două sincer.

| T0T explică (pentru T0T):

Și nu mă ascund după nimic, e treaba mea ce imagine de profil am și nu sunt obligat să renunț la anonimitate pe un site ca ăsta. Crezi că mi-e frică de ceva ca să mă ascund? laughing

| IsabelaIssa a răspuns (pentru T0T):

Din pacate nu se vede cat de bine stai pe plan academic, si din nou esti mare scenarist si presupui multe laughing Eu nu te-am jignit cu nimic, mi-am spus doar parereawinking Pai uite, "din ce am cunoscut eu", ca sa te citez, nu am intalnit persoane mature ascunse in spatele animelor. Cred ca ti-au mai spus-o si altii!winking Daca multi dintre voi simtiti ca "pentru 50.000 $ ati ucide", "pentru 10 milioane de euro, si filmat, l-ai lasa pe insul ala ipotetic sa faca fundului tau ce vrea el" etc, sincer imi pare rau ca existati pe acest pamant, dar totusi ma bucur ca mai sunt si oameni normali ce nu va seamana. happy Iar cand ai zis ca poate te gresesti, generalizai. Toti cei care sunteti afectati de efectul de turma nu aveti de unde sa stiti ca exista persoane diferite de voi, din pacate. Va compatimesc.

| Darkmagic a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Te "vinzi" si cand mergi la job Bella. Iti vinzi timpul TAU, pentru o suma fixa, se mai numeste salariu. happy
Tu NU ai un ...pret? happy
Nu trebuie sa te "vinzi" pe tine, la kilogram, ci niste principii.
Ia-l pe asta, e desigur ipotetic: happy
Cea mai draga persoana, poate mama ta, se imbolnaveste incurabil si are nevoie de un milion si un drum in tara x, la clinica y, pentru operatia miraculoasa...
Sunt convins ca esti plictisita de cate ori ai auzit de astfel de cazuri. happy
Eu iti dau milionul acela, si iti cer o ora din viata ta.
In ora aia, poate bem o cafea, poate vorbim, sau poate te rog sa stai in cap.
Accepti?
Felicitari, "pretul" tau este un milion. big grin

| T0T explică (pentru IsabelaIssa):

Nu mai am chef sincer să te mai contrazic cu nimic, m-ai plictisit, cu tine nu există punct final și se vede cât de mult te afectează ce am spus și asta mă bucură totuși pentru că asta chiar spune ceva...și că mi-am spus opinia care fie că a deranjat fie că nu rămâne o opinie și chiar am sugerat asta la început tu poți să o iei ca pe un atac dar asta iarăși spune multe...

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Darkmagic):

La ce spui tu am raspuns deja mai sus, Darkmagic:
"Intrebarea ta are oricum doua sensuri. Sau poate mai multe dar eu vad 2: unul murdar, in care spui ca esti dispus sa te vinzi, si unul normal, in care accepti un job normal dar nu cu foarte multa tragere de inima.(si acolo se numeste ca ai un pret).Nu cred insa ca vorbeai de al doi-lea, pentru ca era o intrebare retorica atunci."

| T0T explică (pentru IsabelaIssa):

Și vrei să zici că eu am specificat în ce fel să te vinzi? Tu ai dedus de la sine, iar într-un mod anapoda. Atât am mai avut de spus.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru T0T):

Evident nu mai ai "chef" pentru ca nu mai ai cu ce. Nu cumva ai vrea sa iti dau dreptate ca sa incheiem discutia? Recunosc ca ti-am dat mai multa importanta decat meritai, dar nu-i nimic, si din lucruri rele inveti cate ceva. happy Am mai descoperit inca un specimen manat de instinctul gregar. Noapte buna! Te-ai certat deja cu prea multi in seara asta, ai obosit. laughing

| IsabelaIssa a răspuns (pentru T0T):

laughing) Scoate-te din nou! Dupa cum am spus, daca era varianta doi, intrebarea ta nu isi avea rostul! E ca si cum ai intreba: " Am sau nu am anime la profil?" laughing Ce zici, ai!? big grin

| Darkmagic a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Oky. big grin
Da te rog un minut din sinceritatea ta noua, tuturor, si scrie aici CE iti doresti cel mai mult si cel mai mult in aceasta viata, indiferent ca e material sau spiritual.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Darkmagic):

Cred ca stiu deja unde bati, dar o sa iti fac jocul. De material nu am nevoie de nimic. Am un acoperis desupra capului, am ce manca, si ii multumesc lui D-zeu pentru ce imi da in fiecare zi. Ce imi doresc cel mai mult e sanatatea familiei mele. Atat. Acum urmeaza intrebarea ta ce o banuiesc. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Intr-atat sunt de predictibil? happy
Ceea ce faci tu pentru dorinta ta, e "pretul" tau.
Ce-i drept, ai ocolit cu multa eleganta un raspuns la intrebarea mea, daca pentru viata sau sanatatea mamei tale, ai sta in cap o ora...
Regret ca te-ai certat cu Grey.
Daca pot face ceva astfel incat sa-l privesti printr-o alta culoare da-mi de stire.
Noapte buna.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Darkmagic):

Insist sa cred ca intrebarea asta e cu alt sens, cel pe care l-ai dat si tu ca raspuns in partea celalata... Nu as face ceva nesabuit pentru sanatatea celor dragi. Dumnezeu are grija de toate astea. Nu m-am certat cu nimeni, a fost doar o discutie mai aprinsa. Noapte buna si tie! happy

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Darkmagic):

Frumos ar fi fost sa ma anunti si pe mine ca intrii aici. sad

| Darkmagic a răspuns (pentru Dorotheea21):

happy Frumoasa esti tu. Nu am intrat ca sa stau, sunt "in trecere". happy

| RAY a răspuns:

Eu am vazut un film pe tema asta bun, da cred ca totul are un pret, dar sa te iubeasca cineva nu vad cum i poti cumpara iubirea

| RainmakerX a răspuns:

Da! Eu unul sunt de parere ca fiecare are un pret chiar daca nu recunoaste asta.

Stii cum e "Nu conteaza banii, doar numarul si valoarea lor"

| sublime89 a răspuns:

Sper ca nu.

| KamaSutra a răspuns:

Nu

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, in viata reala. Daca este vorba de un film american, nu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Absolut.

| Suck a răspuns:

Era o melodie...

"Banii nu te cumpără, te vinde
Fiecare om are prețul lui, licitează-l bine"

| Cameliapantiru a răspuns:

Nu, eu sunt cel mai bun contraexemplu in acest sens.

| Alexandra4500 a răspuns:

Pretul meu -> un milion de euro laughing

| Alexandra4500 a răspuns:

Fiecare isi are pretul lui.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Alexandra4500):

Faci oral oricui iti ofera suma asta?