| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca daca un om sarac repeta zilnic in gand sau cu voce tare, pana la modul obsesiv ca este bogat si ca e plin de aur, se vor crea neuroni si imaginatii in mintea acelui om sarac si se va imbogati ca prin miracol in realitate? Cu siguranta acel om sarac va avea alt comportament cu timpul, pentru ca creierul ii va schimba manevrele, deci acel om sarac se va comporta ca si un om bogat.Credeti ca odata schimbate manevrele acelui om sarac, legea atractiei isi va face rolul?

Eu cand repet o propozitie in gand sau cu voce tare, pana la modul obsesiv, cad in vis, am impresia ca propozitia pe care o repet devine realitate, ceva se schimba in jurul meu, imaginatii dubioase tresar in gandul meu in acele momente, viata pare imaginara, incep sa repet propozitia sincer si plin de sentimente si de cate ori un gand negativ patrunde in mintea mea, il indop cu repetarea propozitiei afirmative pana la modul obsesiv.

Propozitia pe care o repet nu e o dorinta, ci un miracol afirmativ.Eu cred in miracole si in mistere, si stiu ca ceva se va intampla in lipsa timpului, odata ce imaginatiile din creierul meu se vor imbogatii prin repetarea unei propozitii pana la modul obsesiv.

Ce parere aveti? Credeti ca imaginatiile si convingerile sunt cele care creeaza soarta omului?

8 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Buna intrebarea! Apropo, nu te miri ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum? Pentru ca e o filozofie neconventionala. Despre legea atractie universale se poate vorbi mult si bine, dar tu gresesti undeva. Nu e suficient sa repeti obsesiv o fraza si peste noapte sa ti se schimbe viata cu totul. Miracolele trebuiesc cautate si lucrate intesiv, la fel ca fraza din capul tau. Trebuie sa ne miscam incontinuu pentru a avea parte de schimbari.
Repetarea unei fraze are efecte doar la nivel interior, daca vrei sa modifici " exteriorul tau ", trebuie sa interactionezi cu oamenii la fel cum iti spune intuitia. De ce? Pentru ca restul oamenilor nu repeta aceeasi fraza ca tine.winking

| RAY a răspuns:

Cred ca gandirea rationala e un lucru bun nu gandirea fantezista man

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cu siguranta si astea duc undeva, dar soarta deja este formata pentru om.

| T0T a răspuns:

Nu cred. Cred că dacă îți pui un lucru în minte îl poți face doar dacă ai și voința necesară să lupți pentru el, nu doar să te gândești la el, pentru că dacă te gândești, dar nu cu acea dorință mare care te face și să lupți, degeaba.

| sublime89 a răspuns:

Superstitia asta se trage doar din dorinta omului de a crede ca pentru a realiza ceva, e destul doar sa-ti doresti asta. Crezi ca muritorii de foame din lumea asta nu-si doresc si nu se gandesc in fiecare zi la o iesire din situatia aia? Si cu toate astea, foarte multi chiar mor. In cazul ala, cei ca tine vor spune ca nu si-au dorit suficient. Cei care cred in legea atractiei spun de multe ori ca poti avea "orice" daca-ti doresti suficient de mult. Dar pana la urma se dovedeste ca acel "orice" e doar ceea ce e posibil prin faptele noastre. Niciodata nu vei putea levita, de exemplu, oricand te-ai gandi la asta. Niciodata nu vei putea sa ridici un bloc, sau sa te teleportezi, sau sa opresti Pamantul din rotatia lui zilnica. Dar daca-ti vei dori sa-ti cumperi o masina, de exemplu, si te vei concentra mult pe asta, si vei depune eforturile necesare, sunt sanse destul de bune sa-ti cumperi una. Dar nici atunci nu exista garantii. Nu poti realiza miracole gandindu-te la ele, pentru ca miracolele nu exista. Acum depinde si ce intelegi tu prin "miracol". Dar iti spun asta ca sa nu fii dezamagit cand miracolul asteptat de tine nu se va indeplini. Omul e speriat de realitate. E speriat de ideea ca viata lui e supusa intamplarii. Vrea sa se simta in control. Tocmai de a aceea vine cu astfel de superstitii si credinte. Dar adevarul e ca suntem in mare parte supusi sansei. Vine un cutremur sau un tsunami si matura sute de mii de oameni ca si cum ar fi niste furnici. Unde e atunci controlul nostru asupra universului? Unde e atunci legea atractiei? Sunt doar vise.

| MeForeverAlone a răspuns:

Ai văzut documentarul secretului, nu-i așa? Mă bucur că ai o astfel de gândire, pentru că și eu cred în astfel de miracole. Tatăl meu nu crede pentru că e prea,, cu picioarele pe pământ" dar eu sunt total de acord cu ce ai spus tu. Noi ne creeem soarta și destinul.

| TheFragranceMaster a răspuns:

''imaginatii''-da,si cu alea ramai.

| BeatriceBety1234 a răspuns:

Ce crezi tu nu sunt miracole sau alte "puteri"... E doar creierul care actioneaza preluand informatia. Este normal ca repetand un lucru pana la obsesie cum spui tu, creierul sa.l perceapa ca fiind real si de aceea simti ca lucrul spus pare real. Acest lucru nu e o prostie dar este doar actiunea creierului. Asa ca ai grija ce repeti! Creierul nu face minuni laughing